انتقاد از نبود امکانات گردشگری در تخت‌جمشید و پاسارگاد

نماینده‌ی مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار اعضای مجمع نمایندگان فارس با رییس‌جمهور و طرح مسایل و مشکلات استان، گفت: متاسفانه هنوز در سه اثر مهم تخت‌جمشید، نقش رستم و پاسارگاد، حداقل‌های گردشگری وجود ندارد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از ایسنا، «محمدمهدی برومندی» امروز (یکشنبه) گفت: با وجود آن‌که 33 درصد کل ظرفیت‌های گردشگری کشور در فارس وجود دارد و به‌لحاظ مذهبی، تاریخی، طبیعی و کسب عنوان افتخارآمیز سومین حرم اهل بیت(ع)، در ایران شاخص است، هنوز سرمایه‌گذاری مناسبی در این بخش را شاهد نیستیم.
 
وی گفت: 13 آثار تاریخی در فارس ثبت جهانی است که سه اثر مهم تخت جمشید نقش رستم و پاسارگاد در مرودشت قرار دارد و سالانه چند میلیون گردشگر خارجی و داخلی از این آثار بازدید می‌کنند و به ازای ورود هر گردشگر خارجی حداقل می‌توان هفت شغل ایجاد کرد اما حداقل امکانات رفاهی و خدماتی در نقاطی مانند تخت‌جمشید و نقش رستم و پاسارگاد وجود ندارد.
 
برومندی با طرح این پرسش که آیاوقت آن نرسیده است که به صنعت گردشگری و ظرفیت‌های گردشگری کشور توجه شود؟ افزود: متاسفم که باید بگویم حتی راه‌های دسترسی به این آثار،ز وضعیت مطلوبی ندارد و بازدیدکنندگان و هموطنانی که در این منطقه ساکن هستند، از این وضعیت به هیچ وجه راضی نیستند.
 
نماینده‌ی مردم مرودشت ارسنجان و پاسارگاد در مجلس خواستار ایجاد موزه‌ی بین‌المللی در فارس و شهرستان مرودشت شد و گفت: باید با ایجاد موزه‌ی بین‌المللی آثار تاریخی کشور، آثار مرتبط با مردم‌شناسی و حوزه‌ی دفاع مقدس و آثار متعلق به 14 هزار و 600 شهید استان در معرض دید عموم قرار گیرد.
 
وی با بیان این‌که همه‌ی این مطالب را به استحضار رییس‌جمهور رسانیده است، گفت: خارجی‌ها با آثار تاریخی ایران و دیگر کشورها موزه‌ی لوور در پاریس یا موزه‌ی آرمیتاژ را در روسیه راه‌اندازی کرده‌ و گردشگر جذب و درآمد کسب می‌کنند،‌ حال آنکه در ایران چند هزار شیء تاریخی در انبارهای تخت جمشید خاک می‌خورد و در معرض دید جهانیان قرار نمی‌گیرد.
 
وی در ادامه یکی از خواسته‌های خود را از رییس‌جمهور توجه‌ی ویژه به آثار تاریخی فارس از جمله تخت‌جمشید، نقش رستم و پاسارگاد و احداث موزه‌ی بین‌المللی در مرودشت و استان فارس دانست و گفت: در جلسه با دکتر روحانی خواستار راه‌اندازی مجدد کارخانه یخچال‌سازی مرودشت شدیم که در زمان فعالیت روزانه 2000 دستگاه یخچال تولید و به چند کشور جهان صادر می‌کرد.
 
برومندی با بیان این‌که کارخانه‌ی آزمایش مرودشت، سال 84-83 با زد و بند و بدون رعایت قانون به عده‌ای صنعت‌گرنما واگذار شد، تصریح کرد: این گروه علاوه بر تعطیلی این کارخانه همه‌ی اموال آن را به غارت بردند و پیگیری‌های من تاکنون نتیجه‌ای نداشته است.
 
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس یکی دیگر از خواسته‌های خود خطاب به رییس جمهور را با توجه به ظرفیت پتروشیمی مرودشت ایجاد شهرک صنعتی پتروشیمی در این شهرستان دانست و افزود: این شهرک در مرحله‌ی واگذاری زمین است.
 
برومندی هم‌چنین در خصوص وضعیت آب و کشاورزی گفت: متاسفانه راندمان آبیاری در کشور کمتر از 35 درصد است و بیش از 65 درصد منابع آب مصرفی در بخش کشاورزی را هدر می رود از این‌رو از رییس‌جمهور خواستیم که راندمان آبیاری در زیر شبکه‌های سدها با آبیاری تحت فشار و اختصاص اعتبار به‌صورت صددرصد بلاعوض افزایش یابد.
 
برومندی ادامه داد: منابع آب سدها بدون توجه به حق‌آبه کشاورزان پایین دست درودزن برای شرب برداشت می‌شود و هیچ محل جبرانی تعریف نمی‌شود، که اگر روند کنونی ادامه یابد در شبکه‌ی پایین دست درودزن در سال‌های آتی کشاورزی تعطیل می‌شود و شهرستان‌های مرودشت، شیراز و بخش کربال خرامه دچار مشکل جدی می‌شوند و با پیگیری این موضوع نزد وزیر نیرو نیازمند مساعدت بیشتر جنابعالی هستیم تا مشکل کشاورزان برطرف شود و با کمبود آب کشاورزی مواجه نباشیم.
 
نماینده‌ی مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد در مجلس همچنین یادآور شد: اجرای طرح پزشک خانواده به علت اشکالات فراوان و کمبود اعتبارات به یک مشکل جدی مردم استان فارس تبدیل شده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

5  +  3  =