بانک توسعه تعاون ۱۰۰۰میلیاردی می شود

مدیرعامل سابق بانک توسعه تعاون با اشاره به پرداخت تسهیلات 900 میلیاردی به بخش تعاون گفت:برای بودجه سال 93 تمهیداتی از سوی وزارت تعاون در نظر گرفته شده وپیشنهاد افزایش سرمایه تا 1000 میلیارد تومان داده شده شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،ماشاء الله عظیمی با اشاره به اینکه بانک توسعه تعاون بانک تخصصی بخش تعاون است به تسنیم اظهار داشت: با وجود اینکه این بانک برای این بخش  وجود دارد اما به تنهایی پاسخگوی نیازهای تعاونگران نیست.
وی ادامه داد: طی 7سال گذشته این بانک رشد 1100 درصدی نسبت به سال‌های قبل داشته است. اما از آنجایی که تعاونگران تنها مشتریان بانک توسعه تعاون هستند این رشد نتوانسته مشکلات تعاونگران را برطرف کند.
 عظیمی با بیان اینکه به نظر می‌رسد نیازهای تعاون سالیانه 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات باشد گفت: وظیفه بانک توسعه تعاون سود آور کردن جامعه هدف است، در سایر بانک‌ها شاید بانک به دنبال سود برای خودش باشد اما در بانک توسعه تعاون چنین وضعیتی نیست.
مدیرعامل سابق بانک توسعه تعاون با اشاره به عملکرد بانک توسعه تعاون اظهار داشت: در سال جاری 900میلیارد تومان تسهیلات از سوی این بانک به بخش‌های مختلف تعاون پرداخت شده است.
مدیرعامل سابق بانک توسعه تعاون با بیان اینکه این میزان پرداخت نسبت به مدت مشابه سال قبل 70درصد افزایش داشته است، گفت: این تسهیلات در بخش‌های کشاروزی 41 درصد و مابقی به ترتیب در بخش‌های صنعت و خدمات و بازرگانی پرداخت شده است.

وی در مورد رفع موانع و مشکلات ضمانت‌های تعاونگران برای دریافت تسهیلات تصریح کرد: با مشارکت صندوق ضمانت تعاون بخش زیادی از وثایق تعاونگران برای دریافت تسهیلات حل شده است.

عظیمی تاکید کرد: صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون، برای تعاونگرانی که امکان وثیقه گذاری ملکی ندارند را کار را تسهیل کرده و در صورتی که طرح توجیه اقتصادی داشته باشد ضمانت می‌کند و با این موضوع بسیاری از مشکلات حل شده است.
مدیرعامل بانک توسعه تعاون در مورد افزایش سرمایه این بانک بیان داشت: طی کارگروهی افزایش سرمایه بانک و دیگر بانک‌ها باید در هیات دولت مطرح شود، تا در بودجه سال آینده دولت این افزایش لحاظ شود.
وی افزود: همچنین در سند چشم انداز بخش تعاون این افزایش سرمایه برای بخش تعاون دیده شده است و برای بودجه سال 93 تمهیداتی از سوی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد افزایش سرمایه تا  1000 میلیاردتومان ارائه شده است.
 به گفته عظیمی، اکنون سرمایه بانک توسعه تعاون 530 میلیارد تومان است که نیازهای بخش تعاون را تا حدودی پوشش می‌دهد و اکنون در حال احصا کردن نیازهای این بخش هستیم تا بتوان اولویت بندی و برنامه‌ریزی کرد.
 وی درباره حضور اتاق تعاون ایران در شورای پول و اعتبار گفت: یکی از مشکلات تعاونی‌ها عدم حضور در بازارهای بانکی، بیمه ای و بورس است که یکی از پیشنهادهای ما به این شورا رفع محدودیت در این بخش برای تعاونی‌ها است.
عظیمی با اشاره به رسالت برنامه پنجم توسعه افزود: تمام اقدامات در بخش تعاون در راستای توسعه بخش تعاون با هدف توانمندسازى اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه است به نحوى که تا پایان برنامه پنجم سهم تعاون به 25 درصد برسیم.
مدیر عامل سابق بانک توسعه تعاون در خصوص الکترونیکی شدن فعالیت‌های تعاونی‌های مصرف و پیوستن به شبکه شتاب بانکی تصریح کرد: تسهیلات لازم برای اتحادیه‌ها و تعاونی‌های مصرف با مشارکت وزارت تعاون کار و رفاه قائل شدیم و بانک نیز زیرساخت لازم را برای تحت پوشش قرار دادن انجام داده تا به مرور این کار اجرایی شود.
یکی از اقدامات دیگر در این راستا کاهش تعداد ضامن در دریافت وام‌های خرد است، در حال حاضر برای ارائه یک وام 10 میلیون تومانی کی ضامن نیاز است در حالی که در گذشته برای هر 5 میلیون تومان یک ضامن گرفته می‌شد.
 وی ادامه داد: یکی از بهترین بانک‌ها در قراردادهای ریالی با صندوق توسعه ملی بانک توسعه تعاون است که تا کنون 400 میلیارد تومان طرح از سوی این بانک به صندوق توسعه ملی معرفی شده و 300 میلیارد تومان به تصویب رسیده است.
وی بااشاره به اهمیت تعاونی‌های بانوان بیان کرد: در کشور 17 هزار تعاونی بانوان وجود دارد که از این تعداد 14 هزار تعاونی فعال هستند. درپی آن هستیم تا با ایجاد ظرفیت و توانمندسازی تعاونی های موجود را به سمت کیفی پیش ببریم.با افزایش نقش تعاونی بانوان می‌توان از ظرفیت های موجود برای تعالی اقتصادی کشور استفاده  کرد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

2  +  3  =