اولین توافق نفتی ایران پس از مذاکرات ژنو

با گذشت بیش از 24 ساعت از توافق هسته‌ای ایران با گروه 1+5 در ژنو، اولین توافق نفتی ایران با اندونزی به منظور صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت نفت حاصل شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از مهر از این رو در نشست مشترکی بین مرزوق علی رئیس پارلمان اندونزی و حمیدرضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت دو طرف به منظور صادرات خدمات فنی و مهندسی صنایع نفت و چاه‌های نفتی به توافق های اولیه دست یافتند.
 
در این نشست مشترک مرزوق علی رئیس پارلمان اندونزی خواستار مشارکت، همکاری مشترک و ایفای نقش پژوهشگاه صنعت نفت ایران برای احیا چاه‌های مرده و برگرداندن آنها به چرخه نفت تولید شده است.
 
این مقام اندونزیایی با اشاره به وجود بیش از یکهزار چاه مرده در این کشور آسیایی و فقدان فناوری مناسب برای بهره برداری از این چاه های نفتی، تصریح کرد: خواستار همکاری و ایفای نقش پژوهشگاه صنعت نفت در دستیابی به این فنآوری برای برگرداندن این چاه‌های نفت به چرخه تولید شد.
 
حمیدرضا کاتوزیان رئیس پژوهشگاه صنعت نفت ایران هم با استقبال از این پیشنهاد نفتی اندونزی، اظهار داشت: پژوهشگاه صنعت نفت برای احیای چاه های قدیمی نفت اندونزی آمادگی دارد و با توجه به تجربیات این پژوهشگاه در بخش بالادستی صنایع نفت و گاز امکان اجرای این طرح وجود دارد.
 
این مقام مسئول همچنین با ارائه پیشنهادی به رئیس پارلمان اندونزی تاسیس مرکز تحقیقاتی، آموزشی و آزمایشگاهی نفتی در اندونزی شد و افزود: با توجه تجربیات پژوهشگاه صنعت نفت در عرصه انتقال فناوری، توسعه فناوری‌های نوین و همکاری‌های بین‌المللی، آمادگی برای انتقال تجربیات در زمینه شناسایی و اکتشاف منابع نفتی وجود دارد.
 
 ایران و اندونزی پیش از این به منظور خرید محوله‌های گازمایع (ال.ان.جی) هم مذاکراتی با ایران انجام داده بودند که به دلیل تاخیر و سپس تعلیق ساخت تنها کارخانه تولید ال.ان.جی ایران، این مذاکرات به نتیجه‌ای نرسید.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ⁄  2  =  4