احتمال توطئه در کامنت‌ ایرانیان علیه مسی

دکتر افروغ با اشاره به اینکه احتمال برنامه ریزی بودن کامنتها علیه لیونل مسی دور از ذهن نیست، تأکید کرد: معمولا در مسائل سیاسی یک نوع بداخلاقی هایی را در این سالهای اخیر دیده ایم که ناشی از فرهنگ عده ای خاص است، اما درباره ورزش و ورزشکار این بی حرمتی ها را کمتر دیده ام و لذا باید بررسی شود که این کامنتهای سوء از کجا نشأت می گیرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از مهر درپی همگروه شدن تیم فوتبال کشورمان با تیم آرژانتین در جام جهانی برزیل، نزدیک به 40 هزار کامنت از سوی ایرانی ها یا به زبان فارسی در صفحه اینترنتی لیونل مسی بازیکن سرشناس آرژانتینی گذاشته شد که برخی از آنها توهین آمیز و حتی همراه با ناسزاگویی بوده است. این امر با واکنش مسی روبرو شده و وی از آنها ابراز تاسف کرده و آن را "کاملا غیر دوستانه" خوانده است و در فضای رسانه ای هم انعکاس زیادی داشته و متاسفانه چهره ای بد از ایرانی ها را متصور ساخته است.

از این رو در گفتگو با دکتر عماد افروغ استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران علت ثبت کامنتهای توهین آمیز از سوی ایرانیان برای لیونل مسی بازیکن معروف آرژانتینی را پرسیدیم که وی گفت: اولا باید ثابت شود که خود فارسی زبانان و ایرانیان به صورت غیر برنامه ریزی شده کامنت زده اند چون احتمال اینکه این کامنتها برنامه ریزی شده باشد را بعید نمی دانم شاید هم یک گروه صرفا کوچک باشند.

وی تأکید کرد: من از این مسئله تعجب می کنم چون بر اساس شناختی که درباره ایرانیان در عرصه ورزش دارم، رویکرد مثبت را می بینم و همیشه ایرانیان برای تیمهای جهانی و ورزشکاران بارز در جهان ارزش قائل بودند و هستند و حتی برخی مواقع از یک حالت علاقه عادی جنبه هیجانی هم پیدا می کنند. اما شنیدن این مسئله مرا متعجب کرد و خودم این کامنتها را ندیدم و اگر صحت هم داشته باشد، این اقدام به نظر می رسد که برنامه ریزی شده باشد و عده ای می خواهند وجاهت و اعتبار ما را زیر سؤال ببرند و قدر مسلم اگر این مطالب به اسم ایرانیان نوشته شود یک آبروریزی بیش نیست و چهره خوبی از ما ارائه نمی دهد.

این پژوهشگر و جامعه شناس افزود: هرچند در این سالها متأسفانه چهره اخلاقی خوبی نداشتیم اما هیچگاه معتقد نبودم که این بی اخلاقی ها از سوی مردم هست بلکه همواره گفته ام که این صاحبان قدرت هستند که متأسفانه دچار انواع و اقسام بی اخلاقی ها هستند و این بی اخلاقی ها بعضا به مردم نشت کرده است. اما این قضیه که اصلا ربطی به دولت و چهره های سیاسی ندارد، مایه تأسف است و من نمی خواهم به این نتیجه برسم که فرهنگ مردم ما به این سمت رفته است اما کسانی که دردمند هستند و متوجه این هستند که عرض و آبروی ما را می برد وارد عمل شوند و با نظرات خود این کامنتها را خنثی کنند و اگر فرض بر این باشد که عده ای برنامه ریزی شده این کامنتها را ثبت کرده اند، این افراد دلسوز متقابلا برنامه ریزی شده پیامهای مثبت بگذارند.

دکتر افروغ یادآور شد: لیونل مسی یک ورزشکار هم با اخلاق و هم جهانی با مهارت بالا است و به هرحال شاید نیت این باشد که روحیه مسی را تضعیف کنند که اتفاقا اینگونه نخواهد شد یعنی هم با این کار آبروی ایرانیان را می برند و هم روحیه او مضاعف می شود و اصلا به قول فوتبالیستها اگر قرار است کری خوانده شود، نباید به فحاشی کشیده شود بلکه این کری خوانی را می توان خیلی محترمانه بیان کرد،  این نوع برخوردها صرفا جنبه کری خوانی ندارد و صرفا بی حرمتی به شخصی به نام «مسی» هم نیست بلکه بی حرمتی به جامعه ایرانی است و اینجا بحث آبروی یک جامعه و یک فرهنگ و یک کشور و یک هویت در میان است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

7  ×  1  =