ظریف در مصاحبه با واشنگتن پست: غرب از توهمغنی سازی صفرخارج شده است

وزیر امور خارجه گفت: با وجود گره‎ای که هفته گذشته به دلیل اقدام شدیداً غیرسازنده وزارت خزانه داری آمریکا، در مذاکرات هسته‎ای بوجود ایجاد شد؛ ایران خود را 100 درصد متعهد به رسیدن به یک توافق نهایی می‎داند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفتگویی تفصیلی با دیوید اینیاتوس از روزنامه آمریکایی واشنگتن پست ضمن بیان این مساله، راه پیشِ رو را دشوار دانست.

مذاکره کننده ارشد هسته‏‎ای در مصاحبه یک ساعته که روز گذشته (یکشنبه) رخ داد، گفت: پس از تماس‎های هفته گذشته با جان کری و سرگئی لاوروف وزرای خارجه آمریکا و روسیه و همچنین کاترین اشتون، " کری و اشتون به من گفتند خود را متعهد به تکمیل سریع فرآیند ژنو و نیم نگاهی به رسیدن به توافق جامع دارند. من نیز همین هدف را دارم." 

ظریف در برابر این سوال که تماس با کری به تازگی صورت گرفته، پاسخ داد: " هیچ گاه ارتباطات قطع نشده و صحبت‎هایی انجام شده است.

وی همچنین گفت: ایران آماده بازی کردنِ نقش فعال‎تر در پایان دادن به جنگ در سوریه و تامین امنیت خلیج فارس است.

ظریف درباره غنی سازی تاکید کرد ایران با رعایت برخی محدودیت‎ها و با شفافیت بیشتر به آن ادامه خواهد داد و گفت: "حال که اینقدر وقت گذاشته‎ایم و تلاش کردیم تا [غرب] از توهم غنی سازی صفر خارج شود، هیچ دلیلی نمی‎بینیم که از آن دست بکشیم."

رئیس دیپلماسی ایران درباره رآکتور آب سنگین اراک توضیح داد: "نمی‎توانیم زمان را به 20 سال پیش بازگردانیم و از ایران بخواهیم پروژه‎ای را کنار بگذارد که حاصل سرمایه‎گذاری بزرگ انسانی و مادی بوده است. با این حال، راه‎های متنوعی برای ایجاد اطمینان در زمینه این که تنها صلح‎آمیز خواهد بود، وجود دارد."

وی در واکنش به درخواست آمریکا در زمینه بستنِ تاسیسات غنی سازی فردو گفت: "اگر در ایران بنشینید و از نگرانی‎ها درباره فردو بشنوید، تنها نتیجه‎ای که می‎توانید بگیرید این است که آنها می‏‎خواهند به شما حمله کنند."

ما هم "کشوری فوق العاده هستیم"

روزنامه واشنگتن پست می‎نویسد: "اما رئیس جمهور اوباما با فشار اسرائیل گفته است هر گونه توافقی که کاری به جز برچیدن برنامه هسته‎ای ایران بکند و این اطمینان را به وجود نیاورد که تنها محدود به استفاده غیرنظامی است، نخواهد پذیرفت."

وزیر خارجه ایران گفت: "ما سیاست ابهام را پی نمی‎گیریم، به نفع ما نیست. ما دنبال سیاست شفافیت هستیم و به دنبال سلاح هسته‎ای نیستیم. اما حاضر به قبول تحمیل نیستیم."

وی همچنین در پاسخ به سوالی درباره صحبت‎های فرمانده سپاه پاسداران گفت: "من برای نظرات و نکات سردار جعفری احترام قائلم و تفاوت دیدگاه وی با من قابل انتظار است."

ظریف همچنین خاطر نشان کرد برخی از ایرانیان با توافق با غرب مخالفند و حتی خواستار عزل وی شده‎اند.

مذاکره کننده ارشد ایران تاکید کرد رئیس جمهور حسن روحانی فرآیندی را در تمام حوزه‎های سیاست خارجی -از جمله مسائل منطقه‎ای همچون سوریه- هدایت می‎کند که بر اساس رضایت طرفین است و افزود: "ایران اعتقاد دارد راه حل نظامی برای سوریه وجود ندارد."

وی اعلام آمادگی کرد در صورتی که پیش شرطی در زمینه برکناری رئیس جمهور بشار اسد وجود نداشته باشد، حاضر است در کنفرانس ژنو2 شرکت کند تا به راه حلی سیاسی دست بابند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران در خصوص تحولات سوریه خاطر نشان کرد: "رئیس جمهور اسد معتقد است در پایان ماجرا به راه حلی سیاسی نیاز است. کسانی که به دنبال ترغیب به حمله نظامی آمریکا هستند، پس از این که آمریکا تصمیم گرفت در چهارچوب قوانین بین‏‎الملل عمل کند، ناامید شدند."

ظریف افزود: این افراد هنوز از گزینه نظامی دست برنداشته‎اند.

وی ابراز امیدواری کرد که آنها نیز به این واقعیت گردن بنهند.

وزیر خارجه در خاتمه گفت: "به نظرم در یک تقاطع هستیم. امیدوارم که همگان نسبت به اهمیت تاریخی فرآیند واقف باشند. این می‎تواند مسیر روابطمان با غرب را تغییر دهد.

وزیر امور خارجه با گفته‎های اخیر هنری کسینجر وزیر خارجه اسبق آمریکا مخالفت کرد و گفت ایران نیز مانند آمریکا به دنبال این است که به دنبال ارزش‎‏ها و منافعش گام بردارد. وی گفت: "آمریکا تنها [کشوری] نیست که خود را "کشوری فوق العاده" می‎داند. ما هم همین نظر را داریم که کشور فوق العاده ای هستیم"

متن کامل مصاحبه ظریف با واشنگتن پست را در ادامه می خوانید:

واشنگتن پست مسئولیت مصاحبه با "محمد جواد ظریف" را به "دیوید ایگناتیوس" چهره سرشناس و شناخته شده خود سپرده بود. وی در شروع این مصاحبه اولین پرسش خود را اینطور مطرح کرد :

ایگناتیوس : اجازه بدهید با سوالی درباره مذاکرات شروع کنیم. بعد از آنکه در روز جمعه نمایندگان شما مذاکرات فنی در وین را ترک کردند "عباس عراقچی" همکار شما، اعلام کرد که اقدام آمریکا برای سخت کردن تحریم های موجود بر خلاف روح توافق ژنو است و ایران در حال ارزیابی واکنش مناسب به این اقدام است. آیا ممکن است توضیح دهید که از نظر شما موضع ایران چگونه خواهد بود؟

ظریف : ما متعهد به اطمینان از این نکته هستیم که روندی را که آغاز کرده ایم و نیاز به شجاعت زیادی از سوی ما داشت به نتیجه برسد. این روند باید به یک نتیجه رضایت بخش که پاسخگوی الزامات موجود در توافقنامه ژنو است منتهی شود. این نتیجه باید شامل برنامه غنی سازی اورانیوم در ایران و همزمان با آن رفع نگرانی هایی همچون محدودیت های اعمال شده از سوی جامعه جهانی بر ایران باشد. این هدف است.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه افزود : از آنجایی که معتقدیم برنامه ما کاملا برای اهداف صلح آمیز انجام می شود ما هیچ تمایلی برای باقی گذاشتن ابهام در مورد ماهیت صلح آمیز برنامه خود نداریم.

بنابراین، ما اعتقاد داریم که دستیابی به یک توافقنامه بسیار آسان است. مطمئنا رسیدن به توافق نیازمند اراده سیاسی جدی و حسن نیت است. اما شاهد هستیم که صداهایی از واشنگتن به گوش می رسد. ما می فهیم که ایران و آمریکا همانند بسیاری دیگر از اعضای گروه 1+5 ( آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین به اضافه آلمان) جوامع یک پارچه ای نبوده و در سیاست نیز یکصدا نیستند. ما در ایران دیدگاه های مختلفی داریم. برخی از آنها صراحتا و رک و پوست کنده با شدت از سوی مخالفان توافقنامه بیان می شود تا جائی که برخی خواستار برکناری من شده اند.

به گزارش مهر وزیر امور خارجه ایران در ادامه افزود : معتقدم که این امر در جوامع دموکراتیک امری طبیعی است. جوامعی که شما با گروه های  مختلف، دیدگاه های سیاسی گوناگون و همچنین نیروها (قوای) مختلف حکومتی برای تنظیم و موازنه اعمال قدرت سیاسی فعالیت می کنند. در امریکا نیز چنین وضعیتی وجود دارد. معتقدم که نگرانی قانونگذاران آمریکایی در مورد این توافق امری طبیعی است.

ما امیدواریم که مخالفین ما و مخالفان ما در آمریکا در ابتدا و بیش از همه منافع ملی خود را در زدهن داشته باشند. من این را برای هر دو طرف می گویم و فقط بر روی یکی از آنها تاکید ندارم. اما با این وجود معتقدم که بدلیل سیاست های حوزه های انتخاباتی بعضی وقتها موجب پیچیدگی و سردرگمی منفع ملی می شوند. اما صحبت درباره این موضوع وظیفه من نیست. این یک موضوع داخلی برای ایالات متحده است و معتقدم که مردم آمریکا و حکومت آن کاملا قادر به مدیریت کردن آن هستند. اما شما وقتی صداهایی از داخل دولت (آمریکا) می شنوید که علت و چرایی (اصل وجودی) مذاکرات را زیر سوال می برند موضوع کاملا غیر قابل تحمل می شود. ممکن است این اقدام مصداق نقض صریح مفاد توافق ژنو باشد یا نباشد. وقتی بیانیه‌‌ هایی از سوی دولت آمریکا صادر می‌شود که با هدف اصلی مذاکرات در تضاد است، این اقدام به شدت غیرسازنده است. بنابراین، لازم بود که ما این موضوع را به قویترین شکل ممکن به شرکایمان در مذاکرات یادآوری کنیم. و معتقدم این کار را کردیم. این به این معنی نیست که مذاکرات مرده است. این بدان معنی است که مذاکرات با یک مانع مواجه شده. همانطور که "مارک تواین" هم بدرستی به آن اشاره کرده خبرها در مورد مرگ توافق ژنو، به شدت اغراق شده است.

مسئول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در ادامه این مصاحبه گفت : بنابراین معتقدم که نیازمند آن هستیم تا در مورد چگونگی ادامه این روند یک ارزیابی مجدد داشته باشیم. همه نیاز دارند تا این اقدام ( ارزیابی مجدد) را انجام بدهند. بازگشت به میز مذاکره با این نگرش که موانع رفع شوند و به جلو حرکت کنیم. این هدف ماست. ما آن را با حسن نیت انجام دادیم.

ایگناتیوس : آیا شما در مورد مفهوم و هدف بیانیه‌ای که "دیوید کوهن" معاون وزارت خزانه‌ داری آمریکا صادر کرده و فکر می کنم منظورتان از بیانیه های واشنگتن نیز همان بود، توضیحی از جانب ایالات متحده دریافت کرده اید؟

ظریف : ما گفتگوهای تلفنی داشته ایم. اجازه بدهید اینگونه توضیح بدهم ما با اعضای 5+1 ارتباط داشته ایم و در روزهای گذشته درباره این موضوع گفتگو کرده ایم و معتقدم که این گفتگوها ادامه خواهند داشت. این برای اویلن بار نیست که ما به این نتیجه می رسم که نیاز است که هم بصورت عمومی و هم بصورت خصوصی در حاشیه 1+5 گفتگو کنیم و این مورد مطمئنا یکی از آنها بود. من با مقامات آمریکایی و مقامات دیگر کشورهای 1+5 و همچنین "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در ارتباط بوده ام و همه برای حرکت رو به جلو تلاش می کند.

ایگناتیوس : آیا آمریکائیها چیزی در مورد کم کردن از نگرانی های شما در خصوص اینکه بیانیه کوهن روح توافق ژنو را نقض کرده، گفته اند؟

ظریف : من گفتگوهای محرمانه را محرمانه باقی می گذارم. نمی خواهم وارد این نوع از دیپلماسی عمومی شوم. اما چیزی که می توانم بگویم این است که مشغول مذاکراتی برای اطمینان حاصل کردن در این رابطه هستیم که همه موظف به انجام توافق ژنو هستیم.

ظریف در ادامه گفت : چیزی که من از "جان کری" وزیر امور خارجه آمریکا، و لیدی اشتون شنیده ام این است که آنها متعهد به نهایی کردن سریع توافق ژنو با هدف رسیدن به یک توافق جامع هستند. من هم به دنبال این هدف هستم مطمئنم که در ادامه مسیر نیز با مشکلات دیگری مواجه می شویم. این یک روند بسیار مشکل است. نعه فقط به خاطر اینکه رسیدن به هدف مشکل است بلکه به این خاطر که راه هایی که برای رسیدن به هدف وجود دارد مشکل هستند.

همچنین به دلیل بی‌اعتمادی‌ای که در ایران و از جانب مردم در مورد نیات طرف مقابل وجود دارد، و همچنین برخی شبهاتی که طرف مقابل در مورد نیات داشته باشد. بنابراین، کار دشوار و جاده‌ای ناهموار پیش رو داریم. متاسفانه نیروهای بسیار قدرتمندی در تلاشند تا این روند را تضعیف کنند. ما نیازمند اطلاع از این موضوع و همچنین نیازمند کار کردن در این مورد با ذهنی باز هستیم.

ایگناتیوس : فقط می خواهم این موضوع روشن شود : شما به گفتگو با جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، و همچنین کاترین اشتون اشاره کردید و من متوجه شدم منظور شما این بود که این گفتگوها به تازگی انجام شده اند. درست است؟

ظریف : ما هیچگاه ارتباطمان را متوقف نکرده ایم و گفتگوها انجام شده است.

ایگناتیوس : بعد از بیانیه کوهن، جان کری اقدام به شفاف سازی آن کرد و به شما اطمینان داد؟

ظریف : من سخنگوی جان کری نیستم. می توانم بگویم که ما با انها ارتباط داشته ایم. "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه اینجا (تهران) بود و ما مذاکراتی طولانی با هم داشتیم.

ایگناتیوس : این گفتگو چه زمانی انجام شد؟

ظریف : چهارشنبه 11 دسامبر. من با خانم اشتون صحبت کردم هم قبل و بعد از روز چهارشنبه در تماس بودیم. من با افراد دیگر از جمله جان کری صحبت کردم و یا بهتر است اینطور بگویم که آنها با من تماس گرفتند.

ایگناتیوس : "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا، یک هفته قبل در سخنرانی خود در مجمع سابان در واشنگتن اعلام کرد که از نظر وی شان رسیدن به توافقی جامع 50-50 است. نظر شما در این مورد چیست و اینکه از نظر شما ایا این اظهارات عادلانه (منصفانه) یا ناامیدکننده بود؟ شما چه فکر می کنید؟

ظریف : همانطور که قبلا گفتم رسیدن به توافق زیاد سخت نیست زیرا هدف ما جنجال سازی نیست. مسیری که پیش رو داریم پر از دست انداز بوده و به اراده سیاسی طرف هایی که در این موضوع حضور دارند بستگی دارد. و همچنین تاثیر سیاست های حوزه های انتخاباتی ( ایالت های آمریکا) که در مذاکرات اخیر شاهد مواردی از ان بودیم بستگی دارد. ممکن است شما بتوانید به توافق برسید و یا اینکه نرسید. نمی تونم چیزی درباره آن بگویم. من قمارباز نیستم بنابراین نمی توانم درباره ان پیشگویی کنم. اما ما با انگیزه حل 100 درصدی آن کار را شروع کره ایم. اما همیشه محدودیت هایی داشته ایم. هر کسی نگرانی هایی دارد که باید به آنها رسدیگی شود و ما آماده هستیم تا به نگرانی های منطقی پاسخ بدهیم.

در حال تکمیل…

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

95  ⁄    =  19