ۀیا افزایش وام مسکن قیمت را افزایش می‌دهد؟

رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور گفت: افزایش وام مسکن حرکت مثبت و حساب شده از سوی دولت است و افزایش آن موجب افزایش قیمت مسکن نمی شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، مصطفی قلی خسروی در گفت و گو با شبکه ایران، با بیان اینکه این افزایش  را به فال نیک می گیریم، اظهار داشت: وقتی دولت تسهیلاتی را وارد بازار می کند به این دلیل است که می خواهد بازار درعین حرکت و رونق، کنترل شده و قیمت هاافزایش نیابد.

او ادامه داد: در سال گذشته به خاطر تحریم ها بازار مسکن باجهش قیمتی ناعادلانه ای همراه بود در صورتی که امسال امکان جهش قیمت در این بخش وجود ندارد بنابراین اینکه می گویند تزریق تسهیلات سبب افزایش قیمت مسکن خواهد شد قابل قبول نیست.

خسروی اظهار داشت: افزایش وام مسکن، خرید و فروش، روند و حرکت بازار را تسریع می کند و وقتی خرید و فروش انجام شود نقل و انتقال مالیاتی نیزصورت می گیرد که از این طریق چرخ بازار راه می افتد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه دولت باید بازار را حرکت دهد، خاطر نشان کرد: در عین حال دولت باید تسهیلات بدهد و بازار را نیز کنترل کند لذا  اگر قرار باشد دولت هیچ تسهیلاتی ندهد در بازار نیز جنب و جوشی به وجود نخواهد آمد.

او با اشاره به وام 50 میلیون تومانی  برای زوج های جوان نیز تصریح کرد: این کار دولت نیز به نوعی تشویق به ازدواج جوانان است که زنده بودن ملت را نشان می دهد.

رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک تصریح کرد: در حال حاضر این مبلغ وام می‌تواند به رونق معاملات در شهرهای کوچک و صاحبخانه شدن زوج‌های جوان کمک کند که این چرخش در کل اقتصاد اثرگذار است.

خسروی گفت: بنابراین افزایش وام مسکن حرکتی مثبت برای بازار خواهد بود و امیدواریم در آینده دولتمردان بتوانند تسهیلات بیشتری را در اختیار مردم قرار دهند.

او با بیان اینکه در چند ماه گذشته دولت سعی کرده با مطالعه و کار کارشناسی پیش رفته وجنجالی عمل نکند، اظهار داشت: در این مدت با اینکه فشارها به دولت زیاد بوده است اما دولتمردان سعی خود را بر مینای کار اجرایی قرار داده اند.

خسروی خاطر نشان کرد: تا پایان سال افزایش قیمتی در بخش مسکن نخواهیم داشت ضمن اینکه جای چانه زنی هم وجود دارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پایان به خریداران توصیه کرد تا هنگام خرید به 4 اصل اساسی توجه کنند.

او ادامه داد: خریداران طمع نکنند، نخوانده امضا نکنند، رودرواسی نداشته باشند و بدون مشاوره متخصص پای قرار داد نشینند. در این صورت هنگام دیدن واحدهای مختلف و حضور در دفاتر املاک با مشکلی مواجه نخواهند شد و به راحتی ملک مورد نیاز خود را انتخاب خواهند کرد.

گفتنی است، شورای پول و اعتبار در جلسه عصر دیروز خود افزایش وام خرید و ساخت مسکن به مبلغ 35 میلیون و پرداخت وام 50 میلیون تومانی تامین مسکن زوج های جوان را تصویب کرد.

همچنین در مصوبه دیگری با سقف فردی تسهیلات خرید خودروهای عمومی به منظور جایگزینی خودروهای فرسوده تا 20 میلیون تومان و وام تعمیرات (جعاله) نیز به 10 میلیون تومان موافقت شد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

65  −  58  =