اعلام اسامی بانک‌ها و دستگاه‌های اجرا کننده توافق ژنو

رییس دبیرخانه اجرای توافق ژنو با بیان اینکه نخستین نشست دبیرخانه اجرای توافق ژنو روز یکشنبه با حضور نمایندگان 8 سازمان و وزارتخانه در وزارت امور خارجه برگزار شد، اسامی بانک ها و دستگاههای مجری این توافق را اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،«حمید بعیدی نژاد» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: پس از آغاز اجرای توافق فرصت ها و گشایش هایی را در زمینه های مختلف از جمله نفت، پتروشیمی، صادرات و واردات مواد غذایی ، دارو، خودرو، نقل و انتقالات مالی و بانکی و غیره صورت گرفته است که بخش های مختلف کشور می توانند از این فرصت استفاده کنند و باید ساز و کارهای مراودات اقتصادی و تجاری هر چه سریع تر فراهم شود.

وی تصریح کرد: تمامی بانک های غیرتحریمی و بانک های خصوصی از جمله پاسارگاد، پارسیان، سامان و… و بانک های کشاورزی، کارآفرین، مسکن و نیز برخی بانک های دولتی در این امر مشارکت دارند.

رییس دبیرخانه اجرای توافق ژنو تصریح کرد: قرار است برای پیگیری اجرای توافق ژنو در هر یک از سازمان ها و وزارتخانه های ذی ربط واحدهای جداگانه ای ایجاد شود.

وی با بیان اینکه این جلسه برای هماهنگی و توجیه اقدامات عملی در راستای اجرای توافق ژنو در هر یک از بخش های مختلفی است که توافق شامل آن می شود، اظهار داشت: قرار است در هر یک از سازمان ها و وزارتخانه های مورد توجه در چارچوب توافق ژنو بخش هایی جهت پیگیری اجرای توافق ایجاد شود تا همکاران ما در وزارتخانه ها و نهادهای مختلف بتوانند هرچه سریع تر سازوکارهای اجرای توافق را فراهم کنند.

عضو تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: در نشست امروز نمایندگانی از بانک مرکزی، سازمان انرژی اتمی و وزارت خانه های راه و شهرسازی (سازمان هواپیمایی)، علوم، تحقیقات و فن آوری، صنعت، معدن و تجارت، نفت، جهاد کشاورزی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حضور داشتند.

این عضو تیم مذاکره کننده ایران با 1+5 خاطر نشان کرد: از 30 دی ماه (20 ژانویه) اجرای توافق ژنو آغاز شده است و در حال حاضر شاهد عملیاتی شدن اقدامات 1+5 در چارچوب کاهش تحریم های یک جانبه درباره ایران هستیم.

به گفته وی قرار است نشست های این دبیرخانه بطور مستمر در راستای اجرای توافق ژنو و نظارت بر نحوه اجرای آن برگزار شود.

رییس دبیرخانه اجرای توافق ژنو امروز پیش از برگزاری این نشست در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا اظهار داشت: چند روز پیش وزارت امور خارجه نامه ای را به هشت سازمان و وزارتخانه که به نوعی با اجرای توافق ژنو مرتبط هستند، ارسال کرده و از آنها خواسته است واحدی در آن دستگاهها برای اجرای توافق ژنو تشکیل شود.

این عضو تیم مذاکره کننده هسته ای تصریح کرد: در حال حاضر دبیرخانه ای در این وزارتخانه با عنوان «دبیرخانه اجرای تفاهم ژنو» تشکیل داده ایم و از سایر وزارت خانه ها و سازمان ها درخواست کردیم که یکی از مدیران آن نهاد را به عنوان نقطه تماس با وزارت خارجه انتخاب و به ما معرفی کنند.

وی افزود: در واقع، این افراد به عنوان حلقه های اتصال واحد سازمانی خود و وزارت امورخارجه هستند و ما به صورت مداوم با این افراد جلسه خواهیم داشت. ما متخصصان بسیاری در کشور داریم که هسته ها و واحد های حرفه ای را تشکیل می دهند و در نهایت به وزارت خارجه متصل می شوند؛ بنابراین اینگونه نیست که تنها چند نفر محدود در مذاکرات شرکت کنند، بلکه آنها نمایندگان نظام اجرایی کشورهستند، که خود به بهترین مدیران و کارشناسان کشور متصل هستند.

بعیدی نژاد اظهار داشت: در حال حاضر حداقل 40 نفر از مدیران ارشد تا کارشناسان برجسته کشور در فرآیند مذاکرات ژنو مشارکت داشته و دارند که با توجه به مرحله نیاز فعلی اجرایی کشور به زودی به حداقل به ١٢٠ نفر خواهد رسید. تلاش ما در وزارت امور خارجه سازماندهی هر چه بیشتر این شبکه ارزشمند مدیران و کارشناسان ارشد نهادهای اجرایی کشور است.

پیش از این، سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران دوم بهمن ماه در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا برای نخستین بار از تشکیل دبیرخانه اجرای توافق ژنو در وزارت امور خارجه و نامه این وزارتخانه به 8 سازمان و وزارتخانه برای پیگیری امور این توافق خبر داد.

معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه افزود: وزارت امور خارجه در نامه هایی به 8 سازمان و وزارتخانه که به نوعی با توافق ژنو در ارتباط هستند، از آنها خواست واحدهایی را برای پیگیری امور این توافق تشکیل دهند.

عراقچی تصریح کرد: وزارت امور خارجه از این سازمان ها و وزارتخانه ها خواسته است که یکی از مدیران ارشد خود را به عنوان حلقه اتصال خود با وزارت امور خارجه به دستگاه دیپلماسی معرفی کنند.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای ایران افزود: از جمله این دستگاهها بانک مرکزی، وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت راه و شهرسازی و … است که از آنها خواسته شده است یکی از مدیران ارشد خود را برای ارتباط مستقیم و دائمی با دبیرخانه پیگیری اجرای توافق ژنو معرفی کنند.

به گفته معاون وزیر امور خارجه، ریاست دبیرخانه اجرای توافق ژنو بر عهده «حمید بعیدی نژاد» مدیر کل سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه و عضو تیم مذاکره کننده هسته ای است.

ایران و گروه 1+5 بر اساس توافقنامه هسته ای ژنو از روزبیستم ژانویه / سی ام دی ماه وارد اجرای فاز اول تعهدات خود شدند.

28 کشور عضو اتحادیه اروپا نیز در نشست وزرای امور خارجه خود در بروکسل اصلاحیه قانون تحریم های اروپا علیه ایران را تصویب کردند که بر اساس آن، بخشی از تحریم های این اتحادیه بطور رسمی تعلیق شد.

شورای وزیران امور خارجه اروپا اعلام کرد که بخشی از تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران را مطابق توافق ژنو برای 6 ماه تعلیق کرد.

این تصمیم شامل لغو ممنوعیت معامله طلا و فلزات گرانبها با دولت ایران، نهادهای عمومی و بانک مرکزی این کشور و افزایش 10 برابری سقف مبادلات مالی با ایران برای تسهیل بازرگانی با این کشور است.

جمهوری اسلامی ایران نیز بر اساس توافق ژنو، غنی سازی اورانیوم 20 درصد در سایت های فردو و نطنز را تعلیق و فرایند اکسید کردن و رقیق سازی ذخیره 196 کیلوگرمی اورانیوم 20 درصد خود را آغاز کرد.

بر اساس این توافق ایران در 6 ماه نیمی از ذخیره اورانیوم 20 درصد خود را به اکسید برای تولید صفحات سوخت در راکتور تهران تبدیل می کند و نیمی دیگر آن را نیز رقیق سازی می کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  2  =  4