روزشماری اقتصادی هواداران حسن روحانی

روحانی طرفدار باز شدن جامعه ایران است اما منتقدان تندروی او مترصد هستند که کوچکترین تلاش‌ها برای باز شدن فضا را مسدود کنند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از جام نیوز، آن‌ها که مدام شکاف ایجاد می‌کنند نمی‌دانند چه باری روی دوش ما می گذارند.

 

این سخنان را حسن روحانی در جریان سفر استانی خود پس از شش ماه ریاست‌جمهوری خود عنوان کرد.

 

گاردین نوشت: حسن روحانی بر خلاف موفقیت‌های چشمگیر در عرصه مذاکرات بین‌المللی، در داخل ایران با فشار زیادی مواجه است و باید میان نگرانی‌های اردوگاه محافظه‌کاران و خواسته‌های رای‌دهندگان خود توازن برقرار کند.

 

با این‌که روحانی تلاش زیادی برای پیشرفت اقتصادی در بخش‌های حیاتی نظیر پتروشیمی، خودروسازی و خطوط کشتیرانی، که همه وابسته به کاهش تحریم‌های بین‌المللی هستند، کرده، هواداران او برای بهبود وضع بیکاری و کنترل تورم بی‌صبر هستند.

 

بنا به آمار رسمی، در شش ماه گذشته اقتصاد ایران 2 درصد منقبض شده و قیمت‌ها از زمان ریاست‌جمهوری روحانی در ماه اوت 5.6 درصد افزایش یافته است. اوایل این ماه نماینده صندوق بین‌المللی پول پس از سفر خود به تهران هشدار داد که بدون "اصلاحات برای ترویج ثبات، سرمایه‌گذاری و باروری" ایران با "شوک بزرگی" که در سال‌های اخیر مانع ثبات و رشد شده مواجه خواهد شد.

 

دولت با تشخیص مشکلات فزاینده مالی خانواده‌های ایرانی سعی کرده از طریق یارانه‌ها به اقشار کم‌درآمد کمک کند اما برخی از این‌ تلاش‌ها به خاطر حجم بالای متقاضیان با شکست مواجه شده است. در اقتصادی که مردم مجبورند برای حفظ استاندارد زندگی 23.8 درصد بیشتر از سال قبل خرج کنند، کسانی که در صف سبد کالا می‌ایستند فقط فقرا و بیکاران نیستند، بلکه کارگران و کارمندانی نیز هستند که حقوق‌شان پایین‌تر از میانگین ملی که 500 دلار است آمده.

 

ماه گذشته دولت اعلام کرد که 13 تریلیون ریال برای سبد کالای اقشار کم‌درآمد اختصاص داده است،

 

به رغم این مسایل، دولت جدید ثابت کرده که در بسیاری از جبهه‌های کلیدی داخلی موثر بوده است. زمانی نرخ دلار به 40000 ریال رسید و دولت روحانی توانست آن‌را حدود 30000 ریال ثابت نگه دارد. یک دستاورد دیگر ورود اقلام دارویی به کشور است که باعث آسودگی خیال هزاران بیماری شده که به علت کمبود دارو با مشکلات بسیار زیادی مواجه بودند. در همین حال، با تلاش لابی‌های دولت برای کاهش تحریم‌ها در صنایع کلیدی، پروژه‌های سازندگی بزرگی برای بنادر جدید و پالایشگاه‌های نفتی در حال انجام است که وعده ایجاد شغل و احیای اقتصادی در برخی از استان‌ها را می‌دهد.

 

در ادامه گزارش گاردین آمده است: روحانی طرفدار باز شدن جامعه ایران است اما منتقدان تندروی او مترصد هستند که کوچکترین تلاش‌ها برای باز شدن فضا را مسدود کنند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  24  =  25