اختلاف ۲ تا ۲۰ درصدی قیمت اسکناس با ارزش واقعی

در حالی که مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی وعده می‌دهد اسکناس نو از 20 اسفند به به اندازه کافی در اختیار شعب منتخب 4 بانک قرار می گیرد، بازار اسکناس‌های نو در راسته صرافی‌های میدان فردوسی تا بازار تهران با 2 تا 20 درصد تفاوت قیمت گرم شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از فارس، با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، بازار خرید اسکناس‌های نو رونق می‌گیرد.

همانطور که بازار عمده ارز در حوالی میدان فردوسی تا بازار تهران است، فروشندگان اسکناس‌های نو که اغلب دست فروش هستند، در حاشیه این خیابان بساط کرده‌اند.

قیمت‌ها تقریبا به هم نزدیک است و بازار هم،‌ بازار رقابت کامل. از منظر اقتصاد خرد، بازار رقابت کامل در زمانی قابل تحقق است که جنس و کیفیت کالا مشابه و کالا بدون برند متفاوت باشد. در این بازار اسکناس‌ها، سطح کیفی مشابه و همه آنها یک شکل است. بنابراین بازار رقابت کامل در این بخش شکل گرفته است.

شاید به همین دلیل بود که قیمت‌ها تقریبا برابر مناسب بود. قیمت‌هایی که از چند فروشنده می‌‌پرسیم اینگونه می‌گویند: بسته 100 تایی اسکناس‌ 500 تومانی 60 هزار تومان، 1000 تومانی 110 هزار تومان، 2000 تومانی 210 هزار تا 212 هزار تومان و بسته اسکناس 5000 تومانی بین 510 هزار تومان تا 515 هزار تومان به فروش می‌رسد.

به این ترتیب به هر اسکناس 500 تومانی 600 تومان و هر برگ اسکناس نو 1000 تومانی هزار و 100 تومان تعیین قیمت شده است.

همچنین هر اسکناس 2000 تومانی 2 هزار و 100 تا 2 هزار و 120 تومان و هر اسکناس 5 هزار تومانی 5 هزار و 100 تومان تا 5 هزار و 150 تومان به فروخته می‌شود.

به گزارش فارس، سید عباس موسویان کارشناس مباحث فقهی اقتصاد، درخصوص فروش اسکناس‌های نو به قیمتی بیشتر،‌ گفت: اگر اختلاف قیمت در خرید اسکناس نو در حد متعارف باشد، اشکالی ندارد، اما چنانچه در این خرید و فروش سوء استفاده‌هایی انجام گیرد، دارای اشکال است.

موسویان با تاکید بر اینکه نباید اختلاف قیمت اسکناس نو با ارزش ذاتی آن تفاوت زیادی داشته باشد، افزود: برخی از افراد رغبت دارند که برای روزهایی مانند اعیاد اسکناس نو تهیه کنند و به همین دلیل تمایل به خرید بیش از ارزش ذاتی آن هستند که در صورت رعایت جوانب ذکر شده از لحاظ شرعی ایرادی ندارد.

همچنین قیاسوند مدیرکل نشر و ریالی بانک مرکزی با بیان اینکه اسکناس نو به به اندازه کافی در اختیار شعب منتخب بانک‌های عامل قرار می‌گیرد، گفت: حدود 500 میلیارد ریال اسکناس نو توزیع خواهد شد که از نظر تعداد و ارزش از سال گذشته بیشتر است.

به گزارش فارس، از روز سه شنبه 20 اسفندماه به مدت 6 روز کاری اسکناس نو بین شعب منتخب بانک‌های کارآفرین، اقتصادنوین، ملت و صادرات توزیع خواهد شد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

5  +  2  =