وزارت ورزش: بدهی پرسپولیس بیش از ۴۰ میلیارد تومان است

امیررضا خادم معاون وزارت ورزش گفت: شنبه یا یکشنبه نتیجه نهایی بررسی وضعیت میزان بدهی باشگاه پرسپولیس توسط حسابرسان به من اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، مامور رسیدگی به واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که در برنامه ورزش و مردم سخن می‌گفت، اظهار کرد: ما باید به نگرانی‌های عامه مردم توجه کنیم و نه اینکه بخواهیم از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنیم و اجازه دهیم اتفاقی که برای تیم فوتبال ابومسلم رخ داد برای این دو باشگاه هم بیفتد.

او ادامه داد: در یک ماه گذشته پیگیری‌ها آنقدر منسجم و پرفشار بوده که موضوع واگذاری دو باشگاه به هیات دولت رفته است که هیچ وقت این اتفاق نیفتاده بود. اکنون نمی‌توان انتظار داشت که وزارت ورزش به تنهایی در این رابطه کار کند. امروز سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد هم وارد کار شده و دوستان خصوصی‌سازی گفته بودند که تا پایان امسال اقدامات مربوط به مزایده انجام می‌شود و در ابتدای سال دیگر هم این باشگاه‌ها واگذار خواهند شد که عملی شدنی نبود.

معاون حقوقی، پارلمانی و امور استان‌های وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: هیات دولت کارگروهی را با پنج عضو تشکیل داده است. هفته گذشته اولین جلسه این کارگروه برگزار شد. این پروسه فعلا ادامه دارد. نکته مهم این است که دو تیم چارچوب و قوام خود را از دست ندهند. متاسفانه در گذشته دولت خیلی به این دو باشگاه نظارت نداشته و هر طور که مدیران‌شان خواسته‌اند عمل کرده‌اند اما مردم مطمئن باشند که ما به طور جدی پیگیر موضوع هستیم.

خادم در پاسخ به این پرسش که چرا درباره باشگاه استقلال دست به کار نشده‌اید، یادآور شد: علت این است که مدیریت باشگاه پرسپولیس تغییر کرد و تکلیف مشخصی نداشت به همین دلیل ناچار شدیم که شرایط بی‌ثبات پرسپولیس را ابتدا سامان دهیم. حسابرسان در باشگاه مستقر شدند و کار در حال اتمام است. گزارش نهایی در حال جمع‌بندی است و قرار است نتیجه نهایی را درباره میزان بدهی‌های باشگاه فردا یا پس‌فردا ارائه دهند.

او در واکنش به این اظهارنظر که میزان بدهی‌ها بیش از 40 میلیارد است، گفت: بله، متاسفانه بدهی‌های متفاوتی از این باشگاه اعلام می‌شود که تنها مربوط به دوره گذشته نیست.

مامور رسیدگی به واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در رابطه با پیشنهاد علی پروین مبنی بر اینکه مدیریت باشگاه پرسپولیس به علاوه سه میلیارد تومان پول و امتیاز انتخاب اعضای هیات مدیره برای مدت چهار سال به او واگذار شود، تصریح کرد: پروین اسطوره، بزرگ و قابل احترام است. پرسپولیس با امثال پروین بزرگ شده است. ما بنا داریم تا حد امکان تیم‌های استقلال و پرسپولیس توسط خاک‌خورده‌هایش اداره شوند. این یک اصل از سوی وزارت ورزش و جوانان است اما در رابطه با واگذاری دو باشگاه، وزارت به تنهایی نمی‌تواند اظهارنظر کند. استقلال و پرسپولیس به عنوان دو شرکت دولتی در اختیار سازمان خصوصی‌سازی و وزارت اقتصاد قرار گرفته‌اند. کار به هیات دولت کشیده شده است اما من به عنوان یک مدیر ورزشی با این پیشنهادات که استقلال و پرسپولیس در اختیار پیشکسوتان و توانمندان باشند مشکلی ندارم. پیشنهادات قابل احترام است و تا حد امکان آنها را پیگیری می‌کنیم.

معاون پارلمانی، حقوقی و امور استان‌های وزارت ورزش و جوانان درباره ارائه پیشنهاداتی به سازمان لیگ فوتبال، اظهار کرد: من به دوستان در سازمان لیگ اظهارنظرهایی را ارائه کردم، چند سوال در چند بخش مطرح بود. یکی از مشکلات عدم ثبات بازیکنان و باشگاه‌ها در رابطه با ادامه همکاری در لیگ و قراردادهای کوتاه‌مدت و عدد و رقم نجومی قراردادهاست. ما شاهدیم که هر روز اعدادی اعلام می‌شود که باعث نگرانی و گلایه‌مندی مردم نسبت به فوتبال شده است. موظفیم به این شرایط سامان بدهیم. به نظر من یکی از علل وجود این مشکلات عقد قراردادهای یک ساله و شرایط در نظر گرفته شده در این قراردادهاست. به عنوان مثال قراردادی داریم که مدیرعامل در آن اعلام کرده تا وقتی من در باشگاه هستم بازیکن هم باید باشد و هر زمان که او برود بازیکن آزاد است! قرارداد یک ساله هم بازیکن در انتهای هر فصل باید به دنبال تیم جدید باشد و تمرکزش را از دست می‌دهد.

او اضافه کرد: موضوع دوم هم بحث حضور سه بازیکن زیر هجده سال در تیم‌های لیگی است. از این بازیکنان بنا بر اعلام سازمان لیگ در فصل گذشته تنها یک دقیقه بازی گرفته شده است. قطعا به این بازیکنان بازی نمی‌دهند و با اینکه در تمرینات حضور دارند و همراه تیم‌ها اعزام می‌شوند اما از روی سکو باید نظاره‌گر مسابقه باشند. از طرفی نمی‌توان به باشگاه‌ها اصرار کرد که از آنها استفاده کند چرا که کیفیت مسابقات پایین می‌آید اما این قضیه از نظر فرهنگی و فنی مشکل ایجاد می‌کند و تبعات منفی دارد و باعث افت فنی آینده‌سازان فوتبال می‌شود.

معاون وزیر ورزش در واکنش به این اظهارنظر که شما گفته‌اید منابعی برای کمک به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس دارید،‌ تاکید کرد: من یادم نمی‌آید که چنین چیزی گفته باشم اما موظف هستیم که به این باشگاه‌ها کمک کنیم.

خادم در پاسخ به این پرسش که آیا می‌توان امید داشت که تا پایان سال 93 واگذاری صورت بگیرد، تصریح کرد: قانون دولت را موظف کرده که این اتفاق بیفتد. ما هم دنبال سازوکارهای قانونی هستیم. من به این مساله اعتقاد زیادی دارم که علیرغم اینکه می‌گویند دو شرکت استقلال و پرسپولیس زیان‌ده هستند اگر نظم مالی خوبی داشته باشند اینگونه نخواهند بود. بررسی‌های ما این مساله را نشان می‌دهد. هر باشگاهی در کنار بدهی‌هایش، دارایی‌هایی هم دارد و تراز مالی تنها بر اساس میزان بدهی سنجیده نمی‌شود. ما به حسابرسان تاکید زیادی کردیم که وضعیت دارایی‌ها را هم مشخص کنند. از طرفی باید موضوع اهلیت هم سنجیده شود. امیدواریم در این هفته اتفاقاتی بیفتد و آنها را اعلام عمومی کنیم. برای استقلال هم سال آینده حسابرسی رخ می‌دهد.

او در پایان درباره رقابت‌های جام جهانی کشتی آمریکا، گفت: چارچوب فدراسیون کشتی امروز قابل اعتنا و اعتماد است. رسول خادم با نداری تیمش را قهرمان جهان کرد. محمد بنا هم در المپیک تاریخ‌ساز شد. فدراسیون کشتی با بدهی‌های زیادی به رسول خادم منتقل شده است. همه باید از کشتی حمایت کنیم تا سازوکار به سمتی برود که کشتی جایگاهش را کسب کند. جام جهانی با اینکه مسابقات سنگینی است اما تدارک خوبی برای ملی‌پوشان خواهد بود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  50  =  58