بررسی عوامل موثر بر تغییرات ارزش ارزهای معتبر

جهان سهم ـ نوسان ارزش دلار، یورو و ین افزایش یافته است. روز گذشته افزایش نگرانی ها درباره شدت پیدا کردن تنش بین روسیه و غرب پس از سخنان باراک اوباما در بروکسل سبب افزایش ارزش ین در برابر دلار شد زیرا تقاضا برای حوزه های امن سرمایه گذاری افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در ادامه به تغییرات ارزش ارزهای معتبر و دلایل آن اشاره می کنیم. شدت پیدا کردن تنش های ژئوپولیتیک بر سر اوکراین و تهدید باراک اوباما به اعمال تحریم های بیشتر علیه روسیه سبب ریسک گریزی سرمایه گذاران و کاهش شاخص های مالی در آمریکا شده است اما همزمان ارزش دلار در برابر ین کاهش پیدا کرده است. باراک اوباما روز گذشته گفت اگر روسیه به اقدامات خود ادامه دهد انزوای این کشور عمیق تر و تحریم ها علیه آن گسترده تر خواهد شد.

نگرانی ها درباره شدت یافتن تنش ها بین روسیه و غرب سبب کاهش ارزش روبل روسیه در برابر دلار شده اما افزایش احتمال اقدام دولت چین در حمایت از اقتصاد این کشور به رشد ارزش ارز اقتصادهای نوظهور نظیر لیر ترکیه، پزو شیلی و راند آفریقای جنوبی شده است.

طی هفته جاری گزارش موسسه اچ اس بی سی از وضعیت تولید کارخانه ای در چین نگرانی هایی درباره کاهش نرخ رشد اقتصاد این کشور در سال جاری پدید آورد. اکنون این احتمال کاملا وجود دارد که در سه ماهه کنونی نرخ رشد اقتصاد چین نسبت به سه ماهه پایانی سال پیش پایین تر باشد. از آنجا که دولت چین قصد دارد در سال جاری میلادی 10 میلیون شغل ایجاد کند اگر نرخ رشد تحقق این هدف را به خطر اندازد احتمال اقدام دولت برای حمایت از رشد اقتصادی زیاد است.

تحلیلگران بانک بی ان پی پاریباس می گویند، در مورد چین خبر منفی عملا خبر مثبت است زیرا احتمال اجرای اقدامات حمایتی را افزایش می دهد.

روز گذشته ارزش دلار در برابر یورو افزایش یافت زیرا تقریبا هیچ تردیدی وجود ندارد که بانک مرکزی آمریکا به برنامه محدود کردن سیاست های انبساطی ادامه خواهد داد و در سال 2015 برنامه افزودن بر نرخ های بهره آغاز خواهد شد. این اقدامات بر ارزش دلار افزوده و خواهند افزود.

از سوی دیگر هفته آینده نشست شورای سیاستگذاری بانک مرکزی اروپا برگزار خواهد شد اما قبل از آن در روز دوشنبه اولین تخمین از نرخ تورم در منطقه یورو منتشر می شود و اگر مشخص شود رشد قیمت ها کند شده احتمال دارد بانک مرکزی اروپا اقداماتی انجام دهد که به کاهش ارزش یورو منجر خواهد شد.

یک عامل دیگر کاهش نسبت یورو به دلار انتشار چند خبر مثبت از اقتصاد آمریکاست. بنا به اعلام وزارت بازرگانی آمریکا در ماه فوریه سفارش ها برای کالاهای بادوام 2.2 درصد افزایش یافته و بدین ترتیب دو ماه پی در پی کاهش این شاخص متوقف شده است. همچنین گزارش اولیه از شاخص ترکیبی فعالیت ها در بخش تولید کارخانه ای و خدمات در ماه جاری به 55.8 افزایش یافته است. در ماه فوریه این رقم 54.1 بود.
 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

22  ⁄    =  11