قطر ۲۳ میلیارد دلار تسلیحات می خرد

دفاعی دوحه افزود: قطر به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز مایع جهان قراردادهایی را نیز به ارزش هفت میلیارد و 600 میلیون دلار با 20 شرکت بین المللی از جمله ˈلاکهید مارتینˈ، ˈریتونˈ و دیگر شرکت های آمریکایی و اروپایی امضا کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،دولت قطر روز پنجشنبه قراردادهایی به ارزش تقریبی 23 میلیارد دلار با شرکت های بویینگ، ایرباس و چند شرکت دیگر آمریکایی و اروپایی برای خرید بالگردهای آپاچی، موشک های هدایت شونده و دیگر تسلیحات امضا کرد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه در گزارشی به قلم ˈپراوین منوˈ از دوحه پایتخت قطر با ذکر اینکه ˈقطر در حال تقویت سریع توان دفاعی خود استˈ، به نقل از سخنگوی کنفرانس

دفاعی دوحه افزود: قطر به عنوان بزرگترین صادرکننده گاز مایع جهان قراردادهایی را نیز به ارزش هفت میلیارد و 600 میلیون دلار با 20 شرکت بین المللی از جمله ˈلاکهید مارتینˈ، ˈریتونˈ و دیگر شرکت های آمریکایی و اروپایی امضا کرده است.

رویترز نوشت: شرکت بویینگ ضمن تایید خبر امضای این قرارداد، اعلام کرد که طبق قرارداد 24 فروند بالگرد آپاچی از نوع AH-64E و سه فروند هواپیمای بویینگ 737 به دولت قطر فروخته شد که به گفته سخنگوی کنفرانس دفاعی دوحه ارزش آنها هشت میلیارد و 900 میلیون ریال قطر است.

وزارت دفاع فرانسه نیز از موافقت دولت قطر با خرید 22 فروند بالگرد نظامی NH90 از شرکت ایرباس به ارزش دو میلیارد یورو و دو تانکر سوختگیری این شرکت خبر داد.

رویترز همچنین به نقل از منابع آگاه اعلام کرد که دوحه همچنین در صدد است تا از شرکت ریتون نیز یک سامانه دفاع موشکی پاتریوت مجهز به موشک های PAC-3 ساخت لاکهید مارتین و نیز از خود لاکهید مارتین نیز حسگرها و رادارهای پیشرفته برای بالگردهای آپاچی و موشک های ژاولین بخرد.

مدیر شرکت ریتون نیز در ژانویه (دی – بهمن) گذشته در گفت وگو با خبرنگاران و تحلیلگران پیش بینی کرده بود که بتواند یک سفارش خرید بیش از دو میلیارد دلاری تجهیزات سیستم دفاع موشکی پاتریوت از سوی قطر را در نیمه اول 2014 نهایی کند.

وزارت دفاع آمریکا نیز پیشتر در سال 2012 با فروش سلاح هایی چون موشک های پاتریوت، رادارها و موشک های مختلف لاکهید مارتین و ریتون به قطر موافقت کرده بود.

آژانس همکاری های امنیتی دفاعی به عنوان یک نهاد آمریکایی ناظر بر فروش تسلیحات به کشورهای خارجی، قانونگذاران آن کشور را در ژوییه 2012 در جریان فروش این بالگردهای آپاچی به قطر قرار داده بود.

قطر و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و خاورمیانه پس از بروز انقلابات موسوم به ˈبهار عربیˈ سعی می کنند برای حفاظت از خود در برابر آنچه تهدیدهای داخلی و خارجی می دانند، تجهیزات نظامی پیشرفته و جدید بخرند.

در عین حال واشنگتن نیز تلاش می کند همکاری های خود با این کشورها را در زمینه دفاع موشکی تقویت کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

3  ×    =  12