طوفان عصر دوشنبه تهران زلزله در پی دارد؟

س از طوفان عصر دیروز، شایعه ای موبایل به موبایل و البته در صفحات اجتماعی می گردد که طوفان پیش درآمدی از زلزله است. اما معاون پژوهشگاه زلزله شناسی چنین چیزی را تکذیب می کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، از خبرآنلاین:  پس از طوفان عصر دیروز، شایعه ای موبایل به موبایل و البته در صفحات اجتماعی می گردد که طوفان پیش درآمدی از زلزله است. اما معاون پژوهشگاه زلزله شناسی چنین چیزی را تکذیب می کند.

این متن دیروز پس از طوفان دست به دست شد: «خبر فوری طوفان ساعت گذشته جان 12 نفر در تهران را گرفت. به گفته علیان رییس پژوهشکده زلزله نگاری تهران طوفان ساعت گذشته باعث فعالیت گسلهای تهران شده و از تمام شهروندان تهرانی خواسته تا 24 ساعت آینده محل های امن را برای سکونت انتخاب کنند. لطفا به همه اطلاع رسانی کنید.»

اما دراین باره دکتر مهدی زارع،‌ معاون پژوهشی و فناوری پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله دراین باره برای خبرآنلاین می نویسد:

شایعه ارتباط طوفان ١٢-٣-٩٣ با زلزله احتمالی در تهران پایه علمی ندارد. تاکنون شاهدی علمی برای ربط بین وقوع طوفان به عنوان پیش‌نشانگر زلزله در دنیا معرفی نشده.

 ضمنا در نواحی لرزه خیزی مانند کرمان، یزد، زاهدان، سیستان و بلوچستان، بلوچستان کویر لوت و کویر مرکزی ایران طوفانهای متعدد شن در سال رخ می دهند در پی هیچکدام زمینلرزه مهمی گزارش نشده. زلزله های شدید در نواحی لرزه خیزی مانند نواحی یاد شده به دلیل جنبایی گسلها در اعماق زمین -معمولا بیش از٨ کیلومتر در ایران- و نه به دلیل طوفان در سطح زمین، رخ می دهند.

با احترام

مهدی زارع ١٣-٣-٩٣

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

88  −  82  =