ادامه رشد اقتصادی با وجود تحریم‌ها/ تورم ۱۷ درصدی برای سال ۲۰۱۴

سیف در گفت‌وگو با بلومبرگ عنوان کرد:

رییس بانک مرکزی ایران گفت: اقتصاد ایران حتی در صورت ادامه پیدا کردن تحریمهای اقتصادی باید به رشد خود ادامه دهد./بانک مرکزی ایران نرخ تورم 17 درصدی را برای سال جاری و تورم 14 درصدی را برای سال 2015 هدف‌گذاری کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،ولی‌الله سیف رییس بانک مرکزی ایران در گفت‌وگو با پایگاه خبری بلومبرگ اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود اقتصاد ایران امسال سه درصد رشد داشته باشد و وضعیت اقتصادی در ایران رو به بهبودی است.

آمریکا و متحدانش در حال مذاکره با ایران درباره توافقی هستند که به کاهش برنامه هسته‌ای ایران در ازای لغو تحریم‌ها بینجامد. مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران این هفته اعلام کرد که ضر‌ب‌الاجل 24 نوامبر برای حصول توافق جامع هسته‌ای ممکن است تمدید شود.

این در حالیست که سیف به بلومبرگ گفت: برنامه اقتصادی که ما در حال حاضر در پیش گرفته‌ایم براساس این فرض که تحریمها ادامه پیدا کند، ترسیم شده است، بنابراین این یک فرضیه موجود است. طبیعتا اگر تحریمها برداشته شوند ما نتایج بسیار بهتری خواهیم گرفت.

پیش‌بینی‌های رییس کل بانک مرکزی ایران بسیار خوشبینانه‌تر از پیش‌بینی‌های صندوق بین‌المللی پول در هفته جاری است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده که اقتصاد ایران امسال 1.5 درصد و در سال آینده میلادی 2.3 درصد رشد خواهد کرد.

بانک مرکزی ایران نرخ تورم 17 درصدی را برای سال جاری و تورم 14 درصدی را برای سال 2015 هدف‌گذاری کرده است.

سیف گفت: بانک مرکزی ایران امیدوار است که نرخ تورم در سال 2016 تک‌رقمی شود.

این در حالی است که صندوق بین‌المللی پول متوسط تورم ایران را در سال جاری 23 درصد و در سال 2015، 22 درصد پیش‌بینی کرده است.

سیف از اظهار‌نظر در خصوص گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران خودداری کرد.

وی خاطر نشان کرد: این مساله به دیپلمات‌ها مربوط می‌شود. بانکداران برای بدترین شرایط برنامه‌ریزی می‌کنند و امیدوارند که بهترین حالت محقق شود.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

2  ×    =  16