بهداشت و درمان صدرنشین تورم در سبد کالا

با اینکه بهداشت و درمان از جمله گروهایی است که در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تاکنون بیش از 1300 میلیارد تومان یارانه دریافت کرده و تورم ماهانه نسبتا پایینی دارد؛اما بیشترین تورم نقطه به نقطه را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،در حالی روز گذشته بانک مرکزی نرخ تورم 12 ماهه منتهی به مهرماه را 19.4 درصد اعلام کرد که بیانگر تورم ماهانه 1.4 درصدی بود که بیانگر ثبات میزان افزایش تورم در دو ماه گذشته است.

اما تورم نقطه به نقطه در مهرماه 0.2 نسبت به شهریورماه افزایش یافته و از 14.4 به 14.6 رسید.

این در حالی است که بررسی آمارهای بانک مرکزی در تغییر تورم سبد کالا و خدمات مصرفی در گروه‌های اصلی نشان می‌دهد که بهداشت و درمان در ماه گذشته در بالاترین سطح نسبت به سایر گروه‌ها قرار گرفته است به‌طوری که تورم نقطه به نقطه 28.9 درصدی برای آن ثبت شده است.

تورم ماهانه گروه بهداشت و درمان هم در ماه گذشته با رشد 0.9 درصدی همراه بود.

همچنین در بین گروه‌های اصلی تحصیل با 7.2 و خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با 2.3 درصد بیشترین مقدار تورم ماهانه را به خود اختصاص داده‌اند در عین حال که تورم نقطه به نقطه این دو گروه به ترتیب 14.8 و 7.8 درصد بود.

در بین تمامی گروههای اصلی و اختصاصی سبد کالا و خدمات مصرفی خانوارهای شهری، دخانیات تنها گروهی است که کاهش تورم نقطه به نقطه و ماهانه داشته است و شاخص آن در مهر نسبت به ماه مشابه سال قبل 7.1 درصد کاهش یافته است.

اما در سایر بخش‌ها پوشاک و کفش با 17.5 درصد، مسکن، آب، برق، گاز و سایر سوخت‌ها 16.5 درصد، اثاث و خدمات مورد استفاده در خانه 8.8 درصد، حمل‌ونقل 25.7 درصد، ارتباطات 12.2 درصد، تفریح و امور فرهنگی 14.2، رستوران و هتل 18.2 درصد و کالا و خدمات متنفرقه با 14.2 درصد با افزایش تورم روبه‌رو بوده اند. تورم ماهانه نیز در تمامی این گروه‌ها رشد داشته است.

بنابر گزارش بانک مرکزی، در مجموع تورم نقطه به نقطه کالاها در اولین ماه پاییز 10.9 و خدمات 20.4 درصد ثبت شد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

76  −  72  =