شاخص بهای کالاها و خدمات تولیدکنندگان ۱۹ درصد افزایش یافت

مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی مطرح کرد

مدیرکل آمارهای اقتصادی بانک مرکزی گفت شاخص های مختلف آماری بانک مرکزی نسبت به چند سال گذشته روند بهبود چشمگیری را نشان می دهند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، علیرضا مقتدایی اظهار داشت درصد تغییر ماهانه شاخص تولید کننده در مهرماه به 0.2 درصد رسید که کمترین سطح در سال‌جاری بوده است.
وی افزود: علاوه‌بر این، درصد تغییر شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل، با نرخی معادل 14 درصد به کمترین میزان خود در 46 ماهه گذشته رسیده است.همچنین درصد تغییر میانگین شاخص بهای تولید کننده در 12 ماه گذشته نسبت به دوره مشابه سال قبل نیز در مهرماه به 19  درصد رسیده که کمترین مقدار از فروردین 1390 به بعد بوده است.
مقتدایی در زمینه شاخص بهای تولید کننده در مهر ماه 1393 افزود: شاخص بهای تولید کننده در ‌ایران در مهر ماه 1393 به عدد 206.6 رسید . شاخص مذکور در مهرماه 1393 نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 14.0درصد افزایش داشته است.
مدیرکل آمارهای اقتصادی خاطر نشان کرد: این شاخص در دوازده ماه منتهی به مهر ماه 1393 نسبت به دوازده ماه منتهی به مهر ماه 1392 به‌میزان 19.0 درصد افزایش نشان می‌‌دهد.
وی در ادامه تاکید کرد: شاخص بهای تولیدکننده (PPI) تصویری از تغییر سطح قیمت‌ ها در کالاهاو خدمات  مورد نیاز برای تولید را ارائه می‌نماید. به‌طور معمول، انتظار می‌رود تغییرات در شاخص قیمت تولیدکننده، با یک وقفه زمانی در شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) منعکس شود. لذا می توان تغییرات شاخص بهای تولید کننده را بیانگر تحولی مناسب در زمینه تغییرات آتی شاخص بهای مصرف کننده دانست .
مدیرکل آمارهای اقتصادی در ادامه بیان نمود: با تغییر در فرایند تولید و محاسبات آمارهای اقتصادی در مرحله اول، زمان انتشار شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی را  در شرایط عادی به پنج روز کاری پس از پایان هر ماه و زمان انتشار شاخص بهای تولید کننده را به 8 روز کاری پس از پایان هر ماه رسانده ایم .
وی در پایان در زمینه انتشار به موقع آمارهای اقتصادی گفت: این موضوع بر اساس توصیه  معاونت اقتصادی بانک مرکزی انجام شده است .

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

82  −    =  72