هزینه اقتصادی چاقی معادل جنگ

چاقی در میان سه عاملی قرار می گیرد که به اقتصاد دنیا فشار زیادی را تحمیل کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،بر اساس گزارشی که موسسه مک‌کینزی در سال 2012 میلادی منتشر کرده هزینه‌های اقتصادی سیگار کشیدن یا هزینه‌های مبارزه با تروریسم و جنگ در دنیا تقریباً برابر با هزینه‌های چاقی بوده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در سال 2012 میلادی هزینه مبارزه با سیگار کشیدن برابر با 2.1 هزار میلیارد دلار آمریکا بود و هزینه‌های جنگ و خشونت و مبارزه با تروریسم هم برابر با 2.1 هزار میلیارد دلار بوده است. این دو بخش که بیشترین فشار را به اقتصاد دنیا تحمیل کرده‌اند و به عنوان فشارهای بزرگی که اجتماع امروز دنیا به اقتصاد تحمیل کرده است یاد می‌شوند، در مجموع 5.7 درصد تولید ناخالص داخلی دنیا را به خود اختصاص داده بودند. سومین عاملی که به اقتصاد دنیا فشار زیادی را تحمیل کرده چاقی است که در سال 2012 میلادی هزینه‌ای معادل دو هزار میلیارد دلار به اقتصاد دنیا تحمیل کرد و ارزش آن معادل 2.8 درصد تولید ناخالص داخلی جهان بود.

مهم‌ترین مساله قابل مشاهده در گزارش موسسه مک کینزی اینجاست که روند تاثیر منفی این سه عامل مخرب برای اقتصاد و اجتماع دنیا در سال‌های گذشته افزایش یافته است و این نشان می‌دهد در سال‌های آتی هم می‌تواند به اقتصاد دنیا آسیب بیشتری وارد کند و هم می‌تواند روی سلامت اجتماع اثر منفی داشته باشد.

 از دیگر فشارهای اجتماعی که اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد می‌توان به الکلیسم (مصرف بی‌رویه مشروبات الکلی) اشاره کرد که در سال 2012 میلادی هزینه‌ای معادل 1.4 هزار میلیارد دلار به اقتصاد دنیا تحمیل کرد و این هزینه معادل دو درصد تولید ناخالص داخلی دنیا بود. پنجمین عامل مخرب اقتصادی- اجتماعی در سال 2012 میلادی بی‌سوادی بود که هزینه آن برابر با 1.3 هزار میلیارد دلار بود و ارزشی برابر با1.7 درصد تولید ناخالص داخلی دنیا داشت.

از دیگر عوامل مخرب اقتصادی می‌توان به تغییرات جوی، آلودگی هوا، استفاده از مواد مخدر، تصادفات جاده‌ای، خطرات محیط کار، آلودگی‌های هوا خانگی، سوءتغذیه مادر و کودک، رابطه جنسی غیر‌ایمن و در نهایت کیفیت پایین آب مصرفی و عدم دسترسی به آب تصفیه‌شده اشاره کرد. در نتیجه تلاش‌های جامعه جهانی در سال‌های اخیر تاثیر مخرب سه عامل بی‌سوادی، سوء‌تغذیه مادر و نوزاد و عدم دسترسی به آب سالم روند کاهشی داشته است، در حالی که تاثیر اقتصادی الکلیسم، آلودگی هوا و رابطه جنسی غیر‌ایمن طی سال‌ها تغییری نکرده است. بقیه عوامل در این سال‌ها به رغم تلاش‌های جامعه جهانی با افزایش اثر‌گذاری منفی روی اقتصاد همراه بوده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  50  =  56