کاهش ۲۶ دلاری قیمت طلا در هفته گذشته

قیمت طلا در بازار جهانی روز جمعه افزایش یافت اما این فلز ارزشمند پایین مرز روانی پراهمیت 1200 دلار باقی ماند و در یک هفته گذشته 2.2 درصد یا 26 دلار کاهش یافت.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،از ایسنا، هر اونس طلا برای تحویل در فوریه تا پایان ساعات معاملات جمعه بازار نیویورک 1.20 دلار یا 0.1 درصد افزایش یافت و به 1196 دلار رسید.

این فلز گرانبها روز چهارشنبه پس از اینکه بانک مرکزی آمریکا در پایان نشست دو روزه خود وعده پایین نگه داشتن نرخ‌های بهره را تکرار نکرد، به 1183 دلار در هر اونس سقوط کرد که پایین‌ترین قیمت در دو هفته گذشته بود. افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا جذابیت دارایی‌های بدون بازده مانند طلا را کاهش داده و در عوض از ارزش دلار پشتیبانی می‌کند.

به گفته تحلیلگران، طلا هفته گذشته به دلیل عواملی مانند ریزش قیمت نفت خام و صعود دلار در برابر ارزهای بزرگ دیگر لطمه دید. نفت پرمبادله ترین کالای جهان است بنابراین کالاهای دیگر می‌توانند با آن هم جهت شوند در حالیکه صعود دلار به کالاهایی مانند طلا که به دلار معامله می‌شوند لطمه می‌زند زیرا خرید را برای دارندگان ارزهای دیگر گران‌تر می‌کند. همچنین صعود بازارهای سهام جهانی نفس طلا را گرفت.

طلا در سه ماهه سوم سال جاری میلادی با تداوم روند احیای اقتصاد آمریکا که پایان برنامه خرید اوراق قرضه را به دنبال داشت، 8.4 درصد کاهش یافت و ماه گذشته تحت تاثیر صعود بازارهای سهام و ریزش شدید قیمت نفت، به پایین‌ترین قیمت در چهار سال گذشته رسیده بود.

بر اساس گزارش مارکت واچ، کاهش هفتگی طلا، نخستین کاهش در سه هفته گذشته بود. این کاهش عمدتا نتیجه ریزش 2.5 درصدی قیمت در روز دوشنبه به دلیل نگرانی بازار از افزایش نرخهای بهره در سال 2015 بود. این فلز زرد 0.5 درصد از ابتدای امسال تاکنون کاهش یافته است با اینهمه بالاتر از رکورد پایینی قرار دارد که اوایل نوامبر به آن رسیده بود.

با توجه به در پیش بودن تعطیلات سال نوی میلادی و سرگرم شدن همه به آن، تحلیلگران انتظار ندارند شاهد تغییرات بزرگی در قیمت طلا تا دو هفته دیگر باشند.

هفته معاملاتی در آمریکایی شمالی با تعطیلی بازارها در 25 دسامبر به مناسبت جشن کریسمس و اول ژانویه برای جشن سال نو مختل خواهد شد. به گفته تحلیلگران، نقدینگی از بازار خارج خواهد شد و بیشتر حاضران بازار در حاشیه قرار گرفته و منتظر افزایش فعالیت در سال 2015 خواهند ماند.

با اینهمه معامله گران به علاقه خریداران طلا در آسیا اشاره کرده اند که ممکن است از قیمت طلا در سطح کنونی پشتیبانی کند و اجازه دهد طلا با وجود صعود بازارهای سهام، همچنان این قیمت را حفظ کند. افزایش قیمت هر اونس طلا از 1140 دلار به بالای 1230 دلار در هفته قبل باعث شده سرمایه گذاران احتیاط پیشه کنند.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل در مارس 0.2 درصد کاهش یافت و به 15.895 دلار رسید و در یک هفته گذشته 6.8 درصد کاهش یافت. هر اونس پلاتین برای تحویل در ژانویه در بازار بورس کالای نیویورک تغییر چندانی نداشت و 1197 دلار بود و هر اونس پالادیم برای تحویل در مارس کمتر از 0.1 درصد کاهش یافت و به 791 دلار رسید.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

4  ×  9  =