افزایش آلودگی در فضای سایبری ایران

‌پلیس فتا تشریح کرد

به روز نبودن سیستم‌ها، نرم‌افزارها، آنتی‌ویروس‌ها و … باعث افزایش سطح آلودگی در سیستم‌ها می‌شود که طبق آمار مشخص شده میزان آلودگی در سیستم‌ها و فضای سایبری ایران به شدت بالا است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا، میزان آلودگی در سیستم‌ها و فضای سایبری ایران را به شدت زیاد دانست.

سرهنگ علی نیک‌نفس در همایش امنیت در فضای سایبری که در هتل ثامن مشهد برگزار شد، تصریح کرد: به روز نبودن سیستم‌ها، نرم‌افزارها، آنتی‌ویروس‌ها و … باعث افزایش سطح آلودگی در سیستم‌ها می‌شود که طبق آمار مشخص شده میزان آلودگی در سیستم‌ها و فضای سایبری ایران به شدت بالا است.

وی با اشاره به اینکه هتک حرمت و حیثیت افراد اغلب موجب آسیب‌های معنوی و غیر قابل جبران است، اظهارکرد: بیش از 91.5 درصد جرائم سایبری به طور مستقیم با انگیزه اقتصادی روی می‌دهد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا ادامه داد: هتک حرمت و حیثیت افراد بعد از جرائم اقتصادی، دومین جرم سایبری در کشور است.

نیک‌نفس با بیان اینکه در بررسی‌های جهانی در کشورهایی مانند انگلستان، طی سال‌های 2010 و 2011، جرائم مرتبط با کارت‌های اعتباری و کارت‌های الکترونیک بانکی 47 درصد رشد داشته است، عنوان کرد: در کشور ما این وضعیت بدتر است هر چند سرقت‎هایی که به صورت فیزیکی اتفاق می‌افتد کاهش یافته اما جرائم سایبری کارت‌های الکترونیکی و بانکی افزایش داشته است.

وی با اشاره به اینکه از مهرماه سال جاری تاکنون 320 میلیون کارت اعتباری به وسیله بانک‌ها صادر شده است، تصریح کرد: فقط در یک ماه پیش از 420 مورد تراکنش از این کارت‌ها بر روی «پوزهای الکترونیکی» نمایش داده شده و دو میلیون و 200 هزار میلیارد ریال گردش مالی در مدت یک ماه رخ داده است.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا ادامه داد: پس از توزیع یارانه‌ها و قرار گرفتن تعداد زیادی کارت‌های بانکی در دست افراد، حجم جرائم به همین نسبت افزایش یافت که باعث رشد بیش از 91.5 درصدی جرائم سایبری با انگیزه اقتصادی شده است.

وی با بیان اینکه در سطح بین المللی 4.2 درصد از حملات شبکه‌ای روی سیستم‌های ایران اتفاق افتاده است، اظهار کرد: طبق آمارهای جهانی نشان داده شده بیشترین ترافیک بات‌نت (شبکه‌هایی که با در اختیار گرفتن مجموعه‌ای از کامپیوترها که بات نامیده می‌شوند، تشکیل شده و این شبکه‌ها توسط یک یا چند مهاجم و با هدف انجام فعالیت‌های مخرب کنترل می‌شوند) در سطح بین‌المللی مربوط به ایران است.

وی با اشاره به گسترش فضای فناوری، افزود: به دلیل تمرکز اطلاعات، خطراتی برای مجموعه یا سازمان‌ها ایجاد می‌شود و در حوزه امنیت، فناوری اطلاعات به دلیل وجود ابزارهای مختلف، سیستم‌ها و سازمان‌ها تنها دارای امنیت نسبی می‌شوند؛ اما در حوزه ایمنی افراد می‌توان فرد را در برابر آسیب‌ها و حملات سایبری ایزوله و از خطرات جلوگیری کرد.

نیک‌نفس با اشاره به اینکه در سازمان‌ها باید سیستم‌های اهراز هویت نصب شود، ادامه داد: به این وسیله می‌توان از آسیب‌های ناآگاهانه سازمان‌ها به دیگر سازمان‌های ایرانی یا بین‌المللی جلوگیری کرد.

وی در خصوص آسیب‌هایی که در فضای سایبری ایجاد می‌شود با اشاره به اینکه در سازمان‌ها نیازمند نظارت و کنترل بیشتری هستیم، تصریح کرد: در این حوزه آسیب‌هایی از دیگر افراد یا سازمان‌ها ممکن است وارد شود یا این سازمان برای دیگر افراد آسیب‌هایی را ناآگاهانه ایجاد کند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا اظهار کرد: پلیس فتا آمادگی همکاری با افراد و سازمان‌ها در قالب کارهای تحقیقاتی را دارد؛ همچنین با ارائه خدمات مشاوره‌ای و آموزشی برای دانشگاه‌ها، افراد و مجموعه‌های سازمانی در حوزه خدمات ایمنی و جرائم ورودی سازمان‌ها نیز می‌تواند همکاری داشته باشد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

5  ×    =  40