موضع حماس در برابر حمله عربستان به یمن

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» ضمن اعلام حمایت قاطع از حمله نظامی علیه یمن افزود، برخی اخبار مبنی بر اختلافات داخلی درباره این موضع حماس صحت ندارد. این جنبش هرگونه اختلافات داخلی پیرامون حمایت از تجاوز نظامی عربستان و متحدانس علیه یمن را تکذیب و بر همراه بودن این جنبش با عملیات عربستان علیه حوثی‌های یمن تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک،جنبش مقاومت اسلامی (فلسطین) حماس، امروز بار دیگر حمایت خود را از تجاوز عربستان سعودی و هم پیمانانش به یمن اعلام کرده است، حال آنکه پیشتر، تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز موضعی مشابه در قبال موضوع یمن اتخاذ کرده بود. در این شرایط، به نظر می‌رسد فلسطینی‌ها همراه شدن با یک دولت عربی علیه دولتی دیگر را در اولویتی بالا‌تر از مبارزه با صهیونیست‌ها یافته‌اند!

به گزارش «تابناک»، جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» ضمن اعلام حمایت قاطع از حمله نظامی علیه یمن افزود، برخی اخبار مبنی بر اختلافات داخلی درباره این موضع حماس صحت ندارد. این جنبش هرگونه اختلافات داخلی پیرامون حمایت از تجاوز نظامی عربستان و متحدانس علیه یمن را تکذیب و بر همراه بودن این جنبش با عملیات عربستان علیه حوثی‌های یمن تأکید کرد.

بر اساس گزارش وبگاه خبری «وطن» فلسطین، «سامی ابوزهری» سخنگوی حماس گفت: برخی گمانه‌زنی‌ها یپراموت اختلافات داخلی حماس در قبال عملیات «توفان قاطع» صحت ندارد و آنچه روزنامه‌های مصری در این خصوص منتشر کردند، کذب محض است.
وی افزود: «همه مواضع حماس پس از بحث و گفت‌وگوی اعضای آن اتخاذ می‌شود و با وجود اختلاف نظر‌ها، در ‌‌نهایت یک موضع ثابت اعلام می‌شود و کسی با آن مخالفت نمی‌کند».

گفتنی است، جنبش حماس پیش از این و در آغاز حملات عربستان سعودی و چند کشور دیگر منطقه به یمن نیز از این حملات حمایت کرده بود.

در همین زمینه، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز روز هشتم فروردین و در جریان یک سخنرانی، از تجاوز عربستان به یمن اعلام حمایت کامل کرد و خطاب به پادشاه سعودی گفت: ما در کنار شما هستیم.

عباس اظهار داشت: «به پادشاه سلمان بن عبدالعزیز می‌گویم خدا با شماست و ما نیز با شما هستیم. به برادرم رئیس جمهور عبدربه منصور نیز می‌گویم خدا با شماست و ما نیز با شما هستیم».

به این ترتیب، به نظر می‌رسد دو طیف متفاوت فلسطینی‌ها که پیش از این در اغلب موارد مواضع متفاوتی در مسائل مختلف داخلی و منطقه‌ای اتخاذ کرده بودند، این بار به موضعی واحد در قبال حمایت از تجاوز به یکی از کشورهای منطقه دست یافته‌اند!

این در حالی است که کشورهای عربی هیچ ‌گاه آنگونه که در حال حاضر علیه یمن با یکدیگر متحد شده‌اند، علیه رژیم اسرائیل و در حمایت از فلسطینی‌ها با هم متحد نشده بودند. می‌توان گفت این هم یکی از طنزهای تلخ اوضاع خاورمیانه است که شکننده بودن اتحاد‌ها و ائتلاف‌ها،‌گاه گروه‌ها و دولت‌هایی را در کنار هم قرار می‌دهد که شاید برای بسیاری غیرمنتظره باشد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  9  =  81