نشست تخصصی بازی‌های رایانه‌ای برگزار شد

در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام

نشست تخصصی بازی‌های رایانه‌ای «بازی‌های رایانه‌ای؛ فرصت‌ها و چالش‌ها » در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، با حضور دکتر ولایتی برگزار شد.

به گزارش ایسنا، این نشست یک‌ساعته امروز با حضور نمایندگانی از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، انستیتو ملی بازی‌سازی ، کارگروه بازی‌های رایانه‌ای انجمن صنفی ، ستاد مبارزه با بازی‌های غیرمجاز ، شورای عالی فضای مجازی، مرکز رشد، انجمن بازی‌های الکترونیک وزارت ورزش و تعدادی از بازی‌سازان بزرگ کشوری برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر ولایتی – رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام – از اهمیت فراوان صنعت بازی در جهان امروز سخن گفت و سپس به نظرات افراد مهم شاغل در این حوزه گوش فرا داد.

در این جلسه به مباحث مهمی همچون مشکلات بازی‌سازان ، رشد صنعت بازی در جهان و نقش مهم مرکز تحقیقات استراتژیک در پیشرفت صنعت بازی پرداخته شد.

بابک کرباسی به نمایندگی از طرف اعضای کارگروه انجمن صنفی از مشکلات متعدد بازی‌سازان سخن گفت. وی که بیش از یک دهه است در صنعت بازی ایران فعالیت می‌کند گفت: «تا به حال چندین نهاد به بازی‌سازان قول شرایط بهتر را داده‌اند ، اما هیچ‌کدام تا این لحظه حتی به یک قول خود هم عمل‌ نکرده‌اند.»

او اضافه کرد: «اگر تنها به یکی از این قول‌ها جامه عمل پوشانده می‌شد، گیم کشور در وضعیت بسیار بهتری قرار می‌گرفت.»

ولایتی هم در پاسخ اعلام کرد که هدف برگزاری این جلسه هم بررسی مشکلات و به دست آوردن راهکاری برای ارتقا سطح کیفی صنعت بازی کشور است.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: «ما دو راه پیش روی خود داریم. یا در همین‌جا متوقف شویم یا این شرایط سخت را تحمل‌ کنیم.»

او ادامه داد: « با توقف در شرایط فعلی هیچ آینده روشنی برایمان وجود ندارد ، اما اگر سختی‌های پیش رو را تحمل کنیم شاید بتوانیم به اهدافمان دست پیدا کنیم.»

حسن مزروعی، برگزارکننده استارتاپ ویکند گیم ایران و یکی از داوران پنجمین جشنواره بازی‌های رایانه‌ای تهران هم با اشاره به نبود سرمایه و عدم توجه مسوولان به گیم کشور گفت: «من همیشه فوتبال و گیم را با یکدیگر مقایسه می‌کنم. دو صنعت به‌شدت پول‌ساز در سطح جهانی که در ایران تنها هزینه‌های گزاف را برای دولت به همراه داشته‌اند. با این‌ حال برای شکوفایی این صنعت نوپا ابتدا دولت باید سرمایه‌گذاری کرده و سپس شرکت‌های خصوصی این راه را ادامه دهند».

ولایتی هم در پاسخ به سخنان مزروعی توضیح داد: «هدف مرکز تحقیقات استراتژیک بررسی زمینه‌های مختلف و مطالعه استراتژیک آن‌هاست تا درنهایت راهکار و استراتژی درست اتخاذ شود و امید می‌رود با چنین نظراتی ، مشکلات بازی کشور شناسایی‌ شده و یک استراتژی قدرتمند طراحی شود».

همچنین حسن کریمی قدوسی، مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای نیز ضمن مثبت قلمداد کردن برگزاری چنین جلساتی خاطرنشان کرد: «ورود مرکز تحقیقات استراتژیک می‌تواند به پیشرفت صنعت گیم کمک کند. امید داریم این امر موجب بهبود وضعیت فعلی و تکمیل‌کننده راهی باشد که پیش‌تر از سوی مراجع مرتبط با بازی همچون بنیاد ملی بازی و شورای عالی فضای مجازی دنبال شده بود. حضور دکتر ولایتی باعث خوشحالی بود، ایشان دیپلمات مقتدری است و به‌خوبی با جهان امروز آشناست».

میثم طهماسبی، دبیر انجمن بازی‌های الکترونیک هم ضمن مثبت خواندن این جلسه اعلام کرد: «امید داریم با ورود مرکز تحقیقات استراتژیک ، صنعت بازی در ایران شکوفا شده و در کشور به آن بهای بیشتری داده شود. حضور دکتر ولایتی اتفاقی مسرت‌بخش بود و خوشحالیم که مشاور بین‌الملل رهبر معظم انقلاب به این صنعت رو به رشد در کشور اهمیت می‌دهد».

حمید عبدالهی‌ها، بازی‌ساز باسابقه و کارگردان بازی شبگرد نیز ضمن اظهار امیدواری از برگزاری این جلسه گفت: «صنعت بازی ما با مشکلات بزرگی دست‌وپنجه نرم می‌کند. مشکلاتی که تمامی بازی‌سازان خوب این کشور با آن‌ها آشنا هستند و در چنین شرایطی ورود مرکز تحقیقات استراتژیک می‌تواند گامی مثبت برای صنعت بازی باشد. حضور دکتر ولایتی در این جلسه نشان می‌دهد که بازی‌سازان می‌توانند افق‌های روشن‌تری را برای این صنعت نوپا در ایران متصور شوند.»

حمزه آزاد – مسوول برگزاری جشنواره بازی‌های مستقل ایران هم ضمن ابزار رضایت، خواستار به توافق رسیدن تمامی سازمان‌های مرتبط با بازی کشور شد و گفت: «بی‌شک ورود مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در حوزه کلان گیم کشور می‌تواند اتفاق فرخنده‌ای باشد به‌شرط آنکه مباحث و مصوبات مطرح‌شده اجرایی شوند و سازمان‌های مرتبط مختلف شانه خالی نکنند و همگی در راستای ساماندهی و کمک به پیشرفت این حوزه گام بردارند. حضور و تأثیرگذاری چهره‌ای فرهیخته همچون دکتر ولایتی که فردی با سوابق عالی و ارزشمند که در خدمت نظام بوده و از نزدیکان به رهبری است، آغاز فصلی جدید در حوزه گیم کشور خواهد بود و باید آن را به فال نیک گرفت و از حداکثر این ظرفیت‌ها برای ساختن مسیری روشن استفاده کرد.»

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  18  =  24