افزایش قیمت لبنیات نداشتیم/ امتناع کارخانه‌ها از خرید شیر ۱۴۴۰ تومانی

رییس سازمان حمایت در گفت‌وگو با ایسنا:‌

رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ضمن تاکید براینکه هیچ‌گونه افزایش قیمتی در شیر و لبنیات نداشتیم، گفت: ناظران سازمان حمایت برای اجرای ابلاغیه معاون اجرایی رییس جمهور در کارخانه‌های لبنی مستقر شده‌اند اما کارخانه‌ها به دلیل مشکلاتی که دارند هنوز شیر خام را کیلویی 1440 تومان نخریده‌اند.

سید محمود نوابی – معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت – در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این پرسش که آیا ناظران سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان برای نظارت بر اجرای قیمت مصوب شیر خام در کارخانه‌های لبنی مستقر شده‌اند؟ اظهار کرد: بله، ناظران این سازمان در واحدهای لبنی مستقر هستند و کار را به گونه‌ای پیش می‌بریم که هم دامداران و هم واحدهای لبنی که هر دو لازم و ملزوم هم هستند، ضرر نکنند و در شرایط تعاملی مشکل حل شود.

وی افزود: فقط سازمان مرکزی تعاون روستایی از برخی دامداری‌ها شیر خام را کیلویی 1440 تومان خریده و تبدیل به شیرخشک کرده‌اند.

امتناع کارخانه‌های لبنی از خرید شیرخام به قیمت 1440 تومان

نوابی با اشاره به امتناع کارخانه‌های لبنی از خرید شیر خام با3.2 درصد چربی و کمتر از 100 هزار واحد بار میکروبی به قیمت کیلویی 1440 تومان، گفت: متعاقبا این کارخانه‌ها مجاز نیستند هیچ گونه افزایش قیمتی نسبت به اسفند سال گذشته در محصول تولیدی اعمال کنند و هر گونه افزایش قیمت قابل طرح شکایت است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که با توجه به افزایش قیمت شیر در سال گذشته به دلیل تصویب قیمت 1440 تومانی برای هرکیلوگرم شیر خام، آیا در سال جاری افزایش قیمت لبنیات برای بار دیگر به همین بهانه صورت می‌گیرد و صحیح است؟ گفت: بر اساس مصوبه کارگروه تنظیم بازار، در اسفند پارسال 15 درصد افزایش قیمت لبنیات اعمال شد.

وی افزود: در حال حاضر واحدهای لبنی متقاضی افزایش قیمت نیستند اما در صورتی که خواهان تعدیل قیمت باشند موضوع را در نظر می‌گیریم و به نسبت سهم شیر در تولید فرآورده‌های لبنی، افزایش قیمت‌ را بررسی می‌کنیم. شیر با چربی 3.2 درصد و بار میکروبی کمتر از 100 هزار واحد تنها 10 تا 15 درصد در لبنیات سهم دارد و ممکن است رشد قیمت در سایر موارد خرید شیر خام به 1320 تومان برسد.

بر گرانی هیچ کالایی صحه نمی‌گذاریم

رییس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با تاکید بر این که برای افزایش قیمت‌ها تا کنون از طریق سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان موردی ابلاغ نشده است و هیچ گونه تعدیل قیمتی رسمیت ندارد، گفت: بر گرانی هیچ کالایی صحه نمی‌گذاریم.
نوابی در پاسخ به این پرسش که چرا شاهد افزایش قیمت شیر در برخی برندها طی روزهای اخیر بوده‌ایم؟ گفت: بر اساس گزارشی که به دست من رسیده است و آماری که بازرسانی که از سراسر کشور داده‌اند، افزایش قیمت نداشتیم و برداشت من این است که در برخی موارد ممکن است بر اساس مصوبه‌ای که مربوط به قیمت 58 قلم کالا در سال گذشته می‌شود، موارد ویژه و استفاده از طعم دهنده‌ها در کالاها تاثیر داشته باشد.
وی با اشاره به این که قیمت لبنیات نباید افزایش پیدا کرده باشد، گفت:‌ در صورت مشاهده در خدمت مصرف کنندگان هستیم و می‌توانند با سامانه 124 تماس گرفته و طرح شکایت کنند.
انتهای پیام

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

1  ×  10  =