پرداخت مطالبات تولیدکنندگان صنعتی در نیمه دوم سال

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی اظهار امیدواری کرد

عضو کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران به تشریح دلایل رشد منفی تولیدات صنعتی در ماه‌های ابتدایی امسال پرداخت و اظهار امیدواری کرد که بخشی از مطالبات تولیدکنندگان صنعتی در نیمه دوم سال از سوی دولت پرداخت شود.

رضا پدیدار در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: مهمترین دلیل رشد منفی تولیدات صنعتی در ماه‌های ابتدایی امسال شرایط رکود و عدم تزریق منابع مالی به پروژه‌های صنعتی است.

وی افزود: به عنوان نمونه در صنعت نفت و حوزه انرژی در حال حاضر سفارش‌های وزارت نفت برای تکمیل پروژهای نفتی کاهش پیدا کرده است، به همین دلیل روند تولید تجهیزات نفتی کند شده و تعداد افرادی که عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت هستند در سه ماه اخیر نسبت به سه ماه اول امسال کاهش پیدا کرده است و در وضعیت فعلی شرکت‌های عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت کمتر از 30 درصد ظرفیت‌شان کار می‌کنند.

پدیدار به موضوع مطالبات دولت به تولیدکنندگان اشاره کرد و گفت: دولت در اجرای پروژه‌ها هنوز تعهدات خود را پرداخت نکرده است. تا زمانی که مطالبات تولیدکنندگان پرداخت نشود تولیدکنندگان نمی‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند چون سفارش جدید هم به آن‌ها داده نمی‌شود و عملا تولیدکنندگان را با بحران روبرو می‌کند.

عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت نسبت به پرداخت مطالبات در نیمه دو سال جاری اظهار امیدواری کرد و ادامه داد: بر اساس نشست‌های که با مقامات وزارت صنعت، وزارت نفت و سازمان برنامه ریزی داشته‌ایم این امیدواری وجود دارد که بخشی از مطالبات تولیدکنندگان در نیمه دوم سال جاری پرداخت شود. در خصوص وزارت نفت باید توجه کنیم که مطالبات حجم بالایی دارد که مربوط به حدود سه سال گذشته است، البته نمی‌توان رقم این بدهی‌ها را به طور دقیق عنوان کرد، چون دچار تغییر است اما پیش از این، رقم این مطالبات 2700 میلیارد تومان بود.

پدیدار همچنین در خصوص وضعیت رشد اقتصادی در سال جاری پیش‌بینی کرد که در صورت پرداخت مطالبات و انجام تعهدات دولت در خوشبینانه‌ترین حالت رشد اقتصای در سال 1394 بین نیم تا یک درصد خواهد بود.

به گفته وی اگر منابع مالی تزریق به پروژه‌های صنعتی تزریق شود شرکت‌ها می‌توانند فعالیت‌شان را ادامه دهند و در خط تولید قرار گیرند و در نتیجه می‌توانند کاستی‌هایشان را جبران کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

81  ⁄  9  =