ایجاد کمربند حفاظتی برای کنترل طاعون نشخوارکنندگان

رییس سازمان دامپزشکی به ایسنا خبر داد

رییس سازمان دامپزشکی کشور از کاهش 55 درصدی طاعون نشخوارکنندگان در بین حیوانات اهلی خبر داد و گفت: برای کنترل این بیماری در جمعیت حیوانات وحشی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، کمربند حفاظتی در استان‌های کشور تشکیل شده است.

مهدی خلج در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد:‌ علیرغم محدودیت واکسن و اعتبارات، سازمان دامپزشکی به گونه‌ای پایش و واکسیناسیون را در زمینه این بیماری انجام داده است که طی پنج ماهه امسال نسبت به پنج ماهه سال گذشته موارد بیماری 55 درصد در نشخوارکنندگان اهلی کاهش یافته است.
وی افزود: علت شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان در بین حیوانات وحشی، حساسیت آنها، خشکسالی، تردد حیوانات اهلی و وحشی در زیستگاه‌های یکدیگر و داشتن آبشخور‌های مشترک بوده است.
رییس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به کنترل مناسب طاعون نشخوارکنندگان در بین حیوانات اهلی گفت: باید سامانه پایش و مراقبت هوشمند علمی برای مراکز نگهداری نشخوارکنندگان وحشی ایجاد شود؛ به گونه‌ای که در مراکزی که آنها بیشتر تجمیع پیدا می‌کنند با تعبیه کردن دوربین‌های مورد نظر به محض مشاهده علائم شیوع این بیماری، آن را رصد کرده و عواملش را شناسایی کنیم.
خلج اعلام کرد: طی جلسه‌ای که با رییس سازمان محیط زیست برگزار شد لیست مناطق حضور نشخوارکنندگان وحشی شناسایی و تهیه شده است و اطراف این مناطق به شعاع پنج کیلومتر کمربند حفاظتی تشکیل شده است و واکسیناسیون در آن مناطق انجام می‌شود.
وی اظهار کرد: در استان‌های مختلف کشور که در لیست سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد کمربند حفاظتی تشکیل دادیم و قرنطینه بهداشتی به صورت جدی اعمال می‌شود و همه دام‌های حساس را واکسیناسیون می‌کنیم.
رییس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: این سازمان فراتر از وظیفه خود عمل کرده و علیرغم انجام این اقدامات بودجه خاصی به سازمان دامپزشکی برای این کار تعلق نگرفته است.
انتهای پیام

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

35  ⁄    =  7