تعریف ۲۰ مدل همکاری با صنعت دردانشگاه شریف/ضرورت افزایش سهم تولیدات صنعتی درحوزه الکترونیک

درنشست مشترک دانشگاه شریف و «صحا» مطرح شد

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) با بیان اینکه تاکنون هزار طرح با اعتباری بالغ بر دو هزار میلیارد ریال مورد حمایت این صندوق قرار گرفته است، از به اتمام رسیدن بیش از 800 طرح تاکنون خبر داد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، در نشستی که با حضور دکتر علی وحدت مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا)، دکتر شریف خانی مدیر مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف، دکتر مختاری رئیس ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی شریف، مدیران صندوق و اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در مجتمع خدمات فناوری این دانشگاه برگزار شد، بر گسترش روابط دانشگاه صنعتی شریف و صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) تاکید شد.

دکتر علی وحدت در این نشست با اشاره به عضویت وزرای صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و امور دارایی، ارتباطات و فناوری، علوم، تحقیقات و فناوری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و نیرو در مجمع عمومی صندوق گفت: ارائه تسهیلات ارزان قیمت و با نرخ متغیر 6 تا 18 درصد و صدور ضمانت‌نامه‌های معتبر که تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف به پذیرش آن هستند، از جمله مهمترین فعالیت‌های صندوق صحا به شمار می‌رود.

وی صنعت و صنایع الکترونیک را حوزه کاری صندوق صحا عنوان کرد و ادامه داد: در دوره جدید فعالیت صندوق دو آیین‌نامه جدید خدمات کارشناسی و سرمایه گذاری خطرپذیر(VC) به تصویب مجمع عمومی رسیده و برای تصویب نهایی به هیات دولت ارسال شده است تا فعالیتهای صندوق در این دو حوزه بسیار مهم آغاز شود.

وحدت به محورهای جدید فعالیت صندوق صحا اشاره کرد و توضیح داد: آموزش یکی از محورهای جدید و مورد تاکید صندوق محسوب می‌شود، به این شکل که شرکتهای تولیدی که گروه‌هایی را جهت آموزش به خارج از کشور اعزام کنند و یا برای آموزش نیروها هزینه کنند، به صورت ارائه تسهیلات مورد حمایت صحا قرار خواهند گرفت.

وی، حمایت از تحقیقات مورد نیاز صنایع را محور دیگر فعالیت‌های صندوق عنوان کرد و گفت: در این زمینه شرکتهایی که به دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور سفارش پژوهش‌های کاربردی دهند، هزینه‌های آنها به شکل تسهیلات تقبل می‌شود.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) خاطرنشان کرد: توسعه بازار، شرکت در نمایشگاه‌ها، اخذ تائیدیه‌های بین‌المللی، مشارکت شرکتهای داخلی با شرکتهای خارجی جهت انتقال فناوری به کشور و تولید بدون کارخانه از دیگر حمایتهای جدید صندوق صحا به شمار می‌رود.

به گفته وی، صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) جزء معدود نهادهایی است که به صورت اختصاصی از نرم افزار حمایت کرده و به شرکتهای این حوزه تسهیلات ارائه می‌دهد.

وی درباره زمان رسیدگی طرح‌ها در صندوق جهت دریافت تسهیلات توضیح داد: پس از دریافت طرح، در مدت 10 روز اعلام می‌شود که طرح منطبق با اولویت‌های مورد حمایت صندوق است یا خیر. پس از تائید اعطای تسهیلات، حداکثر ظرف یک ماه طرح بررسی و تسهیلات ارائه می‌شود؛ البته بیشترین زمان صرف تکمیل اطلاعات توسط متقاضی می‌شود.

حمایت صندوق از پژوهش‌های کاربردی دانشگاه‌ها

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) در خصوص نحوه حمایت صندوق از تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی دانشگاه‌ها گفت: چنانچه پژوهشی برای بخش‌های خصوصی کشور در دانشگاه صورت می‌گیرد، می‌توان آن شرکت را به صندوق معرفی کرد تا پس از بررسی‌های لازم هزینه‌های این پژوهش توسط صندوق تقبل شود.

به گفته وحدت، حمایت از ایجاد آزمایشگاه‌های مرجع با هدف ارائه خدمات به صنایع و شرکت‌های صنعتی و تولیدی از دیگر اولویت‌های صندوق صحا محسوب می‌شود.

وی هدف و چشم انداز صندوق صحا را حمایت از صنعت کشور عنوان کرد و گفت: حتی در آیین نامه‌های جدید صندوق مانند سرمایه گذاری خطرپذیر(VC) که برای تصویب به هیات دولت ارسال شده است، حمایت از صنعت مدنظر است و طبیعتا شرکت‌هایی که در این حوزه فعالند، می‌توانند از خدمات صندوق بهره مند شوند.

وی افزود: مدل صندوق صحا در سرمایه گذاری‌های خطرپذیر به این شکل است که یک شرکت برآورد هزینه ای سبدی از طرح‌هایی که قرار است در آن مشارکت کند، به صندوق اعلام می‌کند، پس از بررسی‌های لازم کل هزینه‌ها از سوی صندوق اعطا می‌شود. البته در این بین برای اینکه صندوق از تصدی‌گری هم خارج شود، از شرکت‌ها و نهادهای مالی خصوصی که در این مسیر شرکت مورد نظر را کمک کنند هم حمایت صورت می‌گیرد.

وحدت با اشاره به ایجاد تعامل با صندوق‌های پژوهش و فناوری گفت: می‌توان با تعامل سازنده و مناسب با این صندوق‌ها برای شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد دانشگاهی خدمات مالی و تسهیلاتی و صدور ضمانت‌نامه را به نحو مطلوب ارائه و به صورت اتکایی از این شرکتها حمایت کرد.

وی در ادامه با اشاره عدم رشد سرمایه اولیه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) طی سال‌های اخیر گفت: خوشبختانه با حمایت دولت، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همکاری مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه سال 1394 افزایش 25 میلیون دلاری سرمایه صندوق مصوب شده که امیدواریم در 6 ماه دوم امسال تزریق شود که در تلاشیم که حداکثر این سرمایه را در سرمایه‌گذاری خطرپذیر هزینه کنیم.

مدیرعامل صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) با اشاره به اینکه بر اساس آمار 440 هزار میلیارد تومان حجم تولیدات صنعتی کشور در سال 1392 بوده است، گفت: از این میزان تنها سه درصد سهم صنعت الکترونیک کشور بوده که در مقابل شعارهای حمایت از صنایع پیشرفته و شرکتهای دانش بنیان، رقم ناچیزی است و باید سهم صنایع و اقتصاد دانش بنیان در اقتصاد کشور مشخص شود تا امکان رصد وضعیت فعلی و شرایط رشد آن در آینده ممکن شود.

وی ادامه داد: پیش بینی وزارت صنعت برای سال جاری 700 هزار میلیارد تومان حجم تولیدات صنعتی کشور است که باید با توجه به تحصیل بهترین نیروی انسانی کشور در رشته‌های برق و الکترونیک کشور باید سهم این حوزه در اقتصاد کشور به طور مشخص افزایش یابد.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به اینکه در سال 1392 حدود 13 هزار میلیارد تومان تولیدات صنعت الکترونیک کشور بوده و بیش از این مقدار به صورت رسمی واردات صورت گرفته است، چاره‌ای جز ارتباط دانشگاه و صنعت و افزایش تولیدات صنعتی نداریم.

20 مدل همکاری با صنعت در دانشگاه صنعتی شریف تعریف شده است

در ادامه دکتر مختاری، مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی شریف برنامه‌های دانشگاه برای رسیدن به دانشگاه نسل سوم و کارآفرین را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه در بخش آموزش، برنامه‌های مربیگری، حمایت از ایده‌ها و جایزه تحصیلی اجرا می‌شود، گفت: در برنامه مربیگری استفاده از توانمندی استادان فعال در پروژه‌های صنعتی برای درگیر کردن و مهارت آموزی دانشجویان کارشناسی و در برنامه حمایت از ایده‌ها پرورش ایده‌های خلاقانه دانشجویان برای توسعه فناوری مدنظر است.

مختاری ادامه داد: در بخش پژوهش برنامه تالیف کتاب، حمایت از استادان جوان و پسادکتری اجرا می‌شود. به عنوان مثال در برنامه حمایت از استادان جوان تخصیص اعتبار خرید تجهیزات و حمایت از توسعه آزمایشگاه‌ها و ایجاد هسته تحقیقاتی از سوی دانشگاه انجام می‌شود.

وی افزود: همچنین در بخش پژوهش‌های کاربردی برنامه حمایت از مراکز پژوهشی و تعاملات با صنعت، ارتقای کارآفرینی و اعطای پژوهانه انجام می‌گیرد.

مدیر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی شریف با بیان اینکه دانشگاه 20 مدل همکاری با صنعت دارد، گفت: سرمایه گذاری روی دانش فنی و شرکتهای نوپا، ارائه الگوهای سرمایه گذاری خطرپذیر، ارائه گرنت‌های تخصصی، ارائه بورس تحصیلی به دانشجویان، تعریف دوره‌های کارآموزی، تاسیس شرکت مشترک، تاسیس مراکز تحقیقاتی و پژوهشکده‌های مشترک، سرمایه‌گذاری ریسک پذیر دانشگاه در قالب طرح فناوری از جمله این مدل‌ها به شمار می‌روند.

بر اساس این گزارش، در پایان این نشست مدیران صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) به همراه دکتر شریف خانی مدیر مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف از بخش‌های مختلف مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف بازدید کردند.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  3  =  3