معرفی فعالان شرکت‌های دانش‌بنیان برای تسهیلات نظام‌وظیفه تخصصی

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان خبر داد

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان گفت: نخستین فهرست از افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی مشخص شدند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، سیدمحمد صاحبکارخراسانی درباره اعطای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی به فعالان حوزه دانش‌بنیان اظهار کرد: به منظور حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، افراد اصلی فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی استفاده کنند. به همین منظور متقاضیان در سامانه soraya.bmn.ir ثبت‌نام و سوابق کاری و علمی و پژوهشی خود را اعلام کنند.

وی با اشاره به سوابق بنیاد ملی نخبگان در اجرای تسهیلات نظام وظیفه تخصصی گفت: افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان بر مبنای شیوه‌نامه بنیاد ملی نخبگان انتخاب شده و از طریق بنیاد ملی نخبگان به ستاد کل نیروهای مسلح معرفی‌ می‌شوند.

صاحبکار با اشاره به شرایط متقاضیان برای استفاده از این تسهیلات توضیح داد: «متقاضی باید دانش‌آموخته دوره کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی باشد»، «از زمان دانش‌آموختگی متقاضی بیش از سه سال نگذشته باشد»، «دانش‌آموخته باید در یکی از شرکت‌های دانش‌بنیانِ مورد تأئید معاونت علمی و فناوری به مدت دست کم شش ماه (بر اساس فهرست بیمه شرکت) به طور تمام وقت به فعالیت مشغول بوده باشد»، «میانگین کلِ دوره کارشناسیِ متقاضیان باید بیش از 14 و میانگین کلِ دوره تحصیلات تکمیلی آنان (کارشناسی‌ارشد و دکتری تخصصی) بیش از 15 باشد» و «متقاضی باید حائز بیشترین امتیاز از فعالیت‌های فنّاورانه، پژوهشی و آموزشی بر اساس معیارهای بنیاد در میان متقاضیان باشد که مثلا کسب جایزه‌های تحصیلی بنیاد یا میزان اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان (عضو هیات مدیره، مدیرعامل و فعالیت تمام وقت در شرکت دانش‌بنیان) امتیازآور است».

سرپرست امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان با اشاره به محاسبه امتیازهای دانش‌آموختگان به کمک نرم افزار تخصصی افزود: باید همه اطلاعات به طور کامل در سامانه ثریا به نشانی اینترنتی soraya.bmn.ir بارگذاری شود و تا تکمیل نهایی اطلاعات، فرایند بررسی آغاز نمی‌شود.

صاحبکار افزود: شرکت دانش بنیان باید دارای اظهارنامه مالیاتی باشد و کالاها و خدمات دانش‌بنیان خود را بر اساس اطلاعات اظهارنامه مالیاتی به فروش رسانده باشد.

وی درباره فرایند استفاده از این تسهیلات اظهار کرد: لازم است متقاضیان معرفی‌نامه شرکت متبوع خود را بر اساس الگوی مذکور در سامانه ثریا (soraya.bmn.ir) تهیه و بارگذاری کنند و هیچ نیازی به مراجعه حضوری فرد یا ارائه تقاضای مکتوب به بنیاد ملی نخبگان/ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیست و فرد متقاضی باید اطلاعات خود و شرکت متبوع خود را در سامانه ثریا ثبت و به‌ صورت الکترونیکی مراحل آن را پیگیری کند. پیام‌های لازم درباره وضعیت تقاضا (نقص مدارک و تأئید و یا عدم تأئید) در همین سامانه قابل مشاهده است.

سرپرست امور شرکتهای دانش‌بنیان در ادامه عنوان کرد: چنانچه با درخواست متقاضی موافقت نشود، متقاضی مجاز است با ارتقای فعالیت‌های خود صرفاً یک بار دیگر درخواست خود را در سامانه بارگذاری کند؛ لذا متقاضیان باید در تکمیل مستندات دقت کنند.

صاحبکار همچنین گفت: هم‌اکنون اولین فهرست از افراد فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان برای استفاده از تسهیلات نظام وظیفه تخصصی مشخص شده است که این افراد پس از گذراندن دوران آموزش نظامی، باید یک پروژه تحقیقاتی مورد نیاز بخش‌های دفاعی و دولتی را انجام دهند که پس از انجام موفق پروژه تحقیقاتی، کارت پایان خدمت خود را دریافت می‌کنند.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

81  ⁄  9  =