تشکیل ستاد فناوری‌های همگرا برای افزایش توجه دانشگاه‌ها به علوم جدید

ستاری خبر داد

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، نیروی انسانی را ارزنده‌ترین دارایی کشورمان دانست و با اشاره به حرکت دانشگاه‌ها به طرف هدایت و راهبری دانشجویان در مسیر کارآفرینی از طریق ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان، بر لزوم حفظ ارتباط و تعامل دانشگاه‌ها‌ با فارغ‌التحصیلان خود پس از پایان دوره تحصیلی تاکید کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، سورنا ستاری که در جشن چهلمین سال فارغ‌التحصیلی دانش آموختگان دوره ششم (ورودی 1350) دانشگاه صنعتی شریف سخن می‌گفت با تاکید بر ضرورت حمایت دانشگاه‌ها از فارغ‌التحیصلان خود، به وظیفه مهم راهبری و پرورش آنان توسط دانشگاه برای کارآفرینی اشاره کرد و گفت: دانشگاه‌های ما خود را مسؤول فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نمی‌دانند و از زمانی که دانشجو دفاع می‌کند و کارت دانشجویی‌اش باطل می‌شود دانشگاه مسؤولیتی نسبت به وی ندارد. در حالی‌که مانند دیگر کشورهای پیشرفته دنیا، دانشگاه‌ها با به کارگیری فارغ‌التحصیلان در مراکز رشد و کمک به آن‌ها در ایجاد شرکت‌های نوپا، فرصت کارآفرینی از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان را برای آنان فراهم می‌کنند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با اشاره به این که دانشگاه‌ها از راه کمک به فارغ التحصیلان دانشگاهی خود در ایجاد شرکت‌های دانش بنیان، می‌توانند در بخشی از درآمد این شرکت‌ها سهیم بوده و خود را اداره کنند، اظهار کرد: دانشگاه‌های ما همچنان به درآمد دولتی و شهریه وابسته هستند، در حالی که دانشگاه‌های بزرگ و سرآمد دنیا، کمتر از 10 درصد به شهریه وابسته هستند و بخش عمده‌ای از درآمد خود را از طریق شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد شده توسط دانشجویان و برآمده از دل مراکز رشد خود تامین می‌کنند.

ستاری با اشاره به این که نیروی انسانی جوان کشور از جمله فارغ التحصیلان دانشگاهی، مهم‌ترین دارایی کشورمان هستند، بر لزوم فرهنگ‌سازی توجه به نیروی انسانی به عنوان ارزشی فراتر از منابع نفت و گاز تاکید کرد و گفت: نیروی انسانی بزرگترین سرمایه کشورهاست و اگر با این دید به جوانان فارغ‌التحصیلمان بنگریم، دارای بزرگترین ظرفیت و دارایی هستیم که می‌توانند بیش از منابع هیدروکربنی برای کشورمان ثروت‌آفرین باشند.

وی افزود: نسل جدید کارآفرینان و صاحبان ثروت در دنیا جوانان زیر 30 سال هستند که در صورت هدایت و راهبری صحیح، نوآوری و خطرپذیری در جوانان به بهترین شکل تبلور می‌یابد.

وی با اشاره به هم‌گرا شدن و درهم تنیده شدن علوم و فناوری‌های جدید، به لزوم تغییر نگرش‌ها و سرفصل‌های درسی اشاره کرد و گفت: علوم امروزی مانند قدیم قابل تفکیک و نگاه به شکل مستقل نیستند و فاصله علوم و فناوری‌ها نسبت به گذشته بسیار کم شده است. در چنین فضایی ضروری است دانشگاه‌ها به علوم و فناوری‌های جدید توجه داشته و برای آن‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند. در همین راستا، ستاد فناوری‌های همگرا (NBICS) زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شکل گرفته است.

ستاری، ارتباط و تعامل استادان دانشگاه با دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و سوق دادن آنان به سوی مسیر صحیح نوآوری و ایجاد کسب و کار را از لازمه‌های تحقق اقتصاد دانش‌بنیان دانست و گفت: استارتاپ‌ها کاری است که به تازگی در دانشگاه‌ها شکل گرفته و استادان دانشگاه با مشارکت و هدایت جوانان دانشگاهی در این رویدادها، می‌توانند آنان را در مسیر کارآفرینی راهبری کنند.

وی همچنین به فرایند ارتباط و جذب نخبگان خارج از کشور اشاره کرد و گفت: ما دارای ظرفیت بسیار عظیمی از نیروی انسانی متخصص در کشورهای خارجی هستیم و برای جذب و حضور اثرگذار این افراد در ایران تسهیلات مناسبی در نظر گرفته شده است و بر همین اساس، تا کنون تعداد قابل توجهی از این افراد، نسبت به بازگشت و فعالیت در کشورشان ابراز علاقه کرده‌اند. هریک از این افراد قطعا ثروت ارزشمندی برای کشور خواهند بود و از طرفی، افرادی که علیرغم تمام شرایط دشوار، در کشورشان ماندند و به فعالیت ادامه داده‌اند ارزشمند هستند.

انتهای پیام

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  2  =  3