هکرها برق اوکراین را قطع کردند

هکرها احتمالا عامل قطعی برق سراسری در اوکراین در تاریخ 23 دسامبر بوده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از ایسنا،

براساس گزارشی درباره این حمل سایبری، هکرها احتمالا نصب بدافزاری که مانع پی بردن تکنسین‌های شرکت برق به این حمله شده، در تاریخ 23 دسامبر از راه دور سوئیچ قطع برق را فعال کرده اند.

گزارش موسسه SANS ICS مستقر در واشنگتن، جزییات اولیه‌ای از آنچه که باعث قطعی شش ساعته برق 80 هزار مشترک در غرب اوکراین شده منتشر کرده است.

موسسه SANS ICS که به اپراتورهای زیرساخت در خصوص مقابله با حملات سایبری مشاوره می‌دهد همچنین اعلام کرد: هکرها مرکز خدمات مشترکان شرکت برق اوکراین را با سیلی از تماسهای تلفنی از کار انداخته‌اند تا مشترکان نتوانند قطعی برق را گزارش دهند.

رابرت لی افسر سابق ماموریت‌های سایبری نیروی هوایی آمریکا که به تهیه گزارش موسسه سانس کمک کرد می‌گوید: این یک حمله چند جانبه علیه چند تاسیسات بوده است. این حمله به شدت با لجستیک بسیار حرفه‌ای هماهنگ بوده است. هکرها در واقع به نوعی چشمان همه را بسته و بعد حمله را ترتیب داده اند.

کارشناسان به اتفاق آرا این رخداد را اولین قطعی برق شناخته شده به وسیله یک حمله سایبری می‌دانند.

سرویس امنیت ملی اوکراین(اس بی یو) روسیه را عامل این حمله معرفی کرده و شرکت سایبری آمریکایی آیسایت عاملان را یک گروه هکری روسی به نام “کرم خاکی” معرفی کرد.

وزارت انرژی اوکراین اعلام کرده که مذاکره درباره‌ این موضوع را به بعد از 18 ژانویه و تکمیل تحقیقات رسمی درباره این موضوع موکول کرده است.

کارکنان شرکت برق اوکراین سریعا توانسته‌اند با انتقال به حالت دستی و حذف ایستگاهها و سرورهای ویروسی شده از شبکه، جریان برق را برقرار کنند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

96  ⁄  32  =