ربيعي: فاصله دستمزد تا تورم کاهش می‌یابد

تشدید رکود مانع افزایش یکباره دستمزد کارگران

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه در ۲ سال گذشته دستمزد کارگران از تورم سبقت گرفته است، گفت: افزایش یکباره دستمزد با توجه به تشدید رکود اقتصادی غیرممکن شد، اما برای کاهش فاصله آن با تورم تلاش می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، علی ربیعی در گفت‌وگو با فارس، در واکنش به این مطلب که دغدغه‌های خوبی پیرامون مسائل کارگری دارید، آیا امکان کاهش فاصله مزد کارگران با هزینه‌های سرسام‌آور زندگی آنان در بازه زمانی کوتاه‌مدت وجود دارد یا خیر، اظهار داشت: در جریان تعیین دستمزد نمی‌توانیم تصمیمات یکباره بگیریم، چرا که صنعت و کارفرمایان بخش خصوصی این توان را ندارند.

وی افزود: عقب‌ماندگی دستمزد نسبت به تورم سال‌های گذشته در شرایط فعلی امکان جبران ندارد، اما برای کم کردن این فاصله تلاش می‌کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام این خبر که مجموع نرخ هزینه دستمزد به نسبت قیمت تمام شده در بخش خدمات بالا و در بخش صنعت پایین است، گفت: در مجموع و میانگین این دو هزینه دستمزد نسبت به قیمت تمام شده زیاد نیست.

ربیعی تأکید کرد: باید رابطه میان قیمت تمام شده و هزینه دستمزد تغییر پیدا کند، به طوری که با کاهش قیمت تمام شده، هزینه‌های دستمزد به دلیل اثرات پس از آن با افزایش تعیین شود، اما این روند نیاز به تغییراتی در کلیات اقتصاد ایران است.

وی گفت: در سال‌های گذشته رکود در اقتصاد تشدید شده است که اجازه نمی‌دهد دستمزد را یکباره و با سرعت به میزان واقعی برسانیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در دو سال گذشته فاصله دستمزد را با تورم کاهش دادیم،‌ گفت: این سیاست همچنان ادامه‌دار خواهد بود، به طوریکه برای سال 93، در مجموع کل حقوق و مزایا 31 درصد و امسال 21 درصد افزایش پیدا کرد که این میزان 22 درصد از تورم پیشی می‌گیرد.

ربیعی خاطر نشان کرد: امسال هم از سیاست دو سال گذشته برای تعیین مزد تبعیت می‌کنیم و علاوه بر آن برای مستمری‌بگیران هم برنامه‌های دیگری خواهیم داشت که عقب‌ماندگی آنان را هم جبران کند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

74  +    =  78