نتایج رتبه بندی شرکت های برتر ایران اعلام شد

۲ بانک، ۲موسسه اعتباری و یک بیمه، در بین شرکت های دارای بیشترین صعود

سازمان مدیریت صنعتی ایران نتایج رتبه بندی شرکت های برتر ایران را اعلام کرد که بر این اساس، دو بانک، دو موسسه اعتباری و یک شرکت بیمه در بین ۱۰ شرکت دارای بیشترین صعود قرار گرفتند.بانک گردشگری، شرکت اعتباری عسگریه، شرکت اعتباری کوثر مرکزی، شرکت بیمه البرز و بانک شهر در بین شرکت های دارای بیشترین صعود، جای گرفتند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بر اساس این گزارش، بانک گردشگری با 30 رتبه صعود و فروش 13 هزار و 237 میلیارد ریالی، جایگاه خود را از رتبه 127 به رتبه 97 کاهش داد و رتبه دوم را در فهرست شرکت های دارای بیشترین صعود کسب کرد.
 
شرکت اعتباری عسگریه هم 29 رتبه بالاتر رفت و جایگاه خود را از رتبه 123 به 94 ارتقا داد تا با فروش 13 هزار و 564 میلیارد ریالی، رتبه سوم را در بین شرکت های دارای بیشترین میزان صعود به خود اختصاص دهد.
 
شرکت اعتباری کوثر مرکزی هم با فروش 29 هزار و 720 میلیارد ریالی و در حالی که در رتبه بندی قبلی در جایگاه 78 قرار داشت، در رتبه بندی جدید با جهش 27 پله ای، سکوی 51 را از آن خود کرد. این شرکت در بین شرکت های دارای بیشترین صعود، جایگاه چهارم را کسب کرد.
 
شرکت بیمه البرز هم به عنوان تنها شرکت بیمه حاضر در بین شرکت های دارای بیشترین صعود و با فروشی 16 هزار و 965 میلیارد ریالی، پرشی 19 پله ای داشت و رتبه خود را از 98 به 79 کاهش داد تا رتبه نهم را در بین شرکت های برتر کشور از لحاظ بیشترین صعود به خود اختصاص دهد.
 
بانک شهر هم به عنوان دیگر بانک حاضر در فهرست شرکت های دارای بیشترین صعود، 16 پله ارتقای رتبه داشت و از مقام 56 به 40 صعود کرد. فروش این شرکت 45 هزار و 989 میلیارد ریال و جایگاه آن در بین شرکت های دارای بیشترین صعود، رتبه دهم اعلام شده است.
 
همچنین در فهرست معرفی شده از سوی سازمان مدیریت صنعتی ایران، هولدینگ خلیج فارس برترین رتبه را از نظر فروش / درآمد به خود اختصاص داد.

 در لیست اعلامی پردرآمدها که در هجدهمین همایش شرکت های برتر ایران اعلام شده است، پس از شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس شرکت های پالایش نفت اصفهان، بانک ملی ایران، شرکت پالایش نفت بندر عباس، شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، بانک پارسیان، شرکت ایران خودرو، شرکت پالایش نفت تهران، بانک ملت و بانک تجارت در رتبه های یک تا ده قرار گرفتند.

محمدعلی محمدی طی همایش  رتبه بندی شرکتهای ایرانی افزود : این سازمان از سال 77 اقدام به انتخاب 100 شرکت برتر کرده به طوری که امسال به 500 شرکت برتر رسیده و  در 28 شاخص  و در 29 گروه صنعتی با هم مقایسه و رتبه بندی شده است.
 
وی با اشاره به اینکه رتبه بندی شرکت های ایرانی(IMI-100) با هدف شفاف‌سازی فضای کسب و کار کشور و گسترش رقابت‌بین شرکت‌های ایرانی از سوی سازمان مدیریت صنعتی انجام می شود؛ افزود: رویه انتخاب شرکت‌های برتر در 28 شاخص خلاصه می‌شود که شاخص« فروش» مبنای اصلی و مهم آن است.
 
محمدی در ادامه بطور خلاصه 28 شاخص یادشده را شامل: شاخص های اندازه و رشد شرکت اعم از فروش و اشتغال و غیره ؛شاخص سودآوری و عملکرد ؛ شاخص صادرات ؛ شاخص های نقدینگی ؛ شاخص های بدهی و شاخص های بازار معرفی کرد.
 
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی گفت : از میان 500 شرکت برتر انتخاب شده امسال 100 شرکت اول 84.8 درصد سهم فروش را دارد و بقیه به ترتیب 9.4 درصد ، 3.3 درصد ، 1.6 درصد و 0.9 درصد سهم داشته است.
 
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در بیان اهداف اجرای انتخاب IMI-100 گفت: شفاف‌سازی فضای کسب و کار و اقتصاد کشور، میزان تأثیر سهم بنگاه‌های تولیدی در اقتصاد ملی، آرایش بنگاه‌های تولیدی در نظام اقتصادی، ایجاد فضای رقابتی بین بنگاه‌های تولیدی، توسعه رقابت بین بنگاه‌های بزرگ برای اثبات شایستگی آنان از جمله این اهداف است.
 
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی ضمن تشکر از بنگاه‌های تولیدی که اطلاعات مالی خود را در اختیار این سازمان قرار می‌دهد ؛ افزود: ذینفعان و جامعه هدف آمارها و جداول تهیه شده این سازمان می‌تواند برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به منظور دستیابی به اطلاعات صنعتی و شناسایی اولویت‌ها سودمند بوده همچنین پژوهشگران اقتصادی و اجتماعی، مدرسان و اساتید دانشگاه‌ها و در یک جمله برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران اقتصادی کشور سودمند واقع شود.
 
محمدی تصریح کرد: امسال 800 بنگاه تولیدی به طور داوطلبانه اقدام به ثبت‌نام و ارائه اطلاعات مالی خود به این سازمان دادند که از میان آنها 500 شرکت برتر انتخاب شد.
 
وی افزود: حداقل میزان فروش بنگاه تولیدی داوطلب در همایش شرکت‌های برتر بالغ بر 200 میلیارد ریال به بالا بوده که 500 شرکت انتخاب شده بیش از 85 درصد فروش را به خود اختصاص داده است.
 
به گفته محمدی ؛سازمان ‌مدیریت ‌صنعتی رتبه‌بندی شرکت های برتر ایران  را برای  سالیان متوالی تهیه کرده است و فهرست با الهام از رسالت سازمان با فراهم کردن آمار و اطلاعات شفاف و مفید در مورد بنگاه‌های اقتصادی کشور، فضای روشن‌تری از کسب و کار اقتصادی کشور ارایه می‌دهد و به مدیران، سیاستگزاران و پژوهشگران، یاری می رساند تا شناخت و درک دقیق‌تری از مقیاس، ساختار مالی و اقتصادی صنایع و بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور بیابند.
 
مدیر عامل سازمان مدیریت صنعتی تصریح کرد: انجام این اقدام مهم سازمان می تواند درفضای پسا تحریم و شرایط ورود به آزاد سازی اقتصادی همچنین ورود بنگاههای تولیدی برتر به عرصه های بین المللی در قالب صادرات و تهیه  آسان مواد اولیه محصولات تولیدی خود ؛ سودمند واقع شود.
 
مجید درویش مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر هم در این همایش گفت: امسال شرکت‌های برتر را در قالب 29 گروه صنعتی تقسیم کردیم بطوری که هر بنگاه تولیدی جایگاه خود را در کنار سایر شرکت‌های رقیب می بیند.
 
وی گفت : نتایج رتبه‌بندی سال 94 که نمایانگر قدرتمندی گروه‌های صنعتی در رشته‌های کسب و کار و اقتصاد کشور هستند برای سیاست‌گذاران اقتصادی و دستگاه‌های حاکمیتی مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرد.
 
درویش، از میان 29 گروه صنعتی به پنج گروه اول اشاره کرد و گفت: بانک‌ها و موسسات اعتباری، فرآورده‌های نفتی، پتروشیمی، وسایل نقلیه و قطعات خودرو و فلزات اساسی منقسم می‌شود که سهم آنها از فروش به ترتیب برای بانک‌ها و موسسات اعتباری 26 درصد، گروه‌فرآورده‌های نفتی 16 درصد، پتروشیمی 12 درصد، فلزات اساسی 5 درصد، وسایل نقلیه و قطعات خودرو 5 درصد سهم دارند.
 
مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌های برتر در ادامه خاطرنشان کرد: 500 شرکت برتر انتخاب شده از حیث شاخص صادرات و ارزآوری سه گروه اول شامل: پتروشیمی 48 درصد، گروه فرآورده‌های نفتی 12 درصد و شرکت‌های چند رشته‌ای صنعتی 10 درصد سهم را اذعان خود کرده‌اند.
 
درویش در ادامه یادآور شد: از حیث پراکندگی جغرافیایی استانی 500 شرکت برتر انتخاب شده عمده‌ترین آنها را می‌توان در استان تهران بالغ بر 62 درصد، استان  اصفهان 11 درصد، استان  هرمزگان 6 درصد، استان خوزستان 8/5 درصد و استان بوشهر 6/5 درصد متمرکز است.
مدیر شرکت‌های برتر در پایان گفت: میزان رشد اسمی فروش500 شرکت برتر از سال 93 نسبت به سال 92 با نرخ تورم 6/15 درصدی سال 93 بالغ بر 19 درصد بوده و رشد واقعی بخش بنگاهی کشور 5/3 درصد بوده است. همچنین این میزان در سال 92 بالغ بر 8/12 درصد بوده است.
 
سازمان مدیریت صنعتی کشور با سابقه بیش از نیم قرن خوددر فعالیتهای آموزشی ، پژوهشی و مشاوره بنگاههای تولیدی کشور سرآمد است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  2  =  6