پسته کاران آمریکایی نگران رقابت با پسته ایران

پسته کاران آمریکا سال گذشته به خاطر گرمای هوا و کمبود آب ضرر قابل توجهی را متحمل شدند و امسال که امید به بهبود وضعیت داشتند با مساله ای متفاوت، یعنی رقابت با پسته ایران پس از لغو تحریم های اعمال شده علیه این کشور مواجهند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک
به نقل از  رادیو ‘ان پی آر’ آمریکا ،ایران از قدیم و ندیم به خاطر پسته اش معروف است و این محصول، یکی از اصلی ترین صادرات غیرنفتی این کشور را تشکیل می دهد. تا حدود سی سال پیش، بخش اعظم پسته خریداری شده آمریکا از ایران بود.

‘جیم زیون’ از پسته کاران کالیفرنیا می گوید، وقتی خریداران پسته آمریکا و ایران را می بینند، می گویند، بین این دو تفاوت است.

به نقل ازرادیو ‘ان پی آر’ آمریکا با لغو تحریم های ایران، بسیاری از مردم آمریکا می پرسند، این مساله چه تغییری برای صنعت پسته آمریکا ایجاد خواهد کرد. پسته کاران آمریکا از این نگرانند که ایران سیل پسته های خارجی را روانه بازار آمریکا خواهد کرد.

رادیو سراسری آمریکا خاطر نشان کرد، البته، مبحثی به نام گمرک و پرداخت تعرفه تا حد زیادی از نگرانی پسته کاران آمریکا می کاهد. صنعت پسته آمریکا در سال 1968 موفق شد حق گمرک 300 درصدی بر پسته ایران وضع کند. با گذشت 30 سال از آن زمان، حتی اگر ایران بتواند به لحاظ قانونی پسته خود را به خرده فروشان آمریکا بفروشد، مصرف کنندگان مجبور به پرداخت قیمت سه برابر برای پسته ایران خواهند شد.

زیون می گوید، این حق تعرفه پابرجاست زیرا دولت ایران به صنعت پسته این کشور یارانه می دهد.
به گفته ‘برایان بلک ول’ از پسته کاران آمریکا، اجازه ورود به پسته یارانه ای ایران به آمریکا به ضرر پسته کارانی است که وی مزارع آنها را اداره می کند.

وی می گوید، این تعرفه و گمرک ممکن است همیشگی نباشد و لغو آن به معنای سخت تر شدن فروش محصولات می شود. البته، این امیدواری هم وجود دارد که اگر ایران یک میلیون پوند پسته به آمریکا بفروشد، دیگر یک میلیون پوند پسته به کشورهای دیگر مثل چین یا اروپا نمی فروشد. در این صورت، پسته کاران آمریکا می توانند کمبود این یک میلیون پوند را در جاهای دیگر جبران کنند و پسته خود را به آنها بفروشند.

در همین حال، ‘ریچارد ماتواین’ پسته کار آمریکایی معتقد است، پسته ایران خیلی زودتر از آنچه انتظار می رود، می تواند به بازار آمریکا لطمه بزند. باغداران ایرانی احتمالا تلاش خواهند کرد تا تابستان امسال نشان دهند که از دولت یارانه نمی گیرند.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

9  ×    =  18