مقایسه جالب سیف از تبعیض آمریکایی

در دیدار با یک مقام وزارت اقتصاد آلمان صورت گرفت

ولی‌الله سیف در دیدار با یک مقام وزارت اقتصاد آلمان روابط بانکی ایران و اروپا را در حال عادی شدن عنوان و اظهار کرد: آنچه موجب شده این بهبود رابطه کند پیش رود، روش برخورد آمریکا با شرکت‌های تحت تابعیت خود و شرکت‌های اروپایی است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، او در مقایسه جالبی به وضعیت فروش هواپیما از سوی بوئینگ و ایرباس به ایران اشاره کرد و افزود: از 118 مجوز درخواست شده از سوی ایرباس تنها با 17 مجوز موافقت شد؛ درحالی‌که برای بوئینگ از 88 مجوز درخواست شده با فروش 80 فروند موافقت شده است. سیف این رفتار را نشانه‌ای از مانع تراشی آمریکا در مسیر عادی شدن روابط دانست.

 

فاصله انتظارات و اجرا

رئیس کل بانک مرکزی در دیدار با بیرجیت زیپریس، معاون پارلمانی وزارت اقتصاد و انرژی آلمان، ضمن ابراز خرسندی از برداشته شدن تحریم‌های ظالمانه علیه ایران گفت: برجام پایان راه نیست و امیدواریم به‌واسطه تفاهم شکل گرفته، زمینه همکاری میان شرکت‌ها و بانک‌های غربی و ایرانی فراهم شود.به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی‌الله سیف با بیان اینکه انتظارات مردم در فضای کنونی با آنچه در حین انجام مذاکرات و اجرایی شدن برجام وجود داشت فاصله زیادی دارد، عنوان کرد: در مذاکرات برجام هر یک از طرفین تعهداتی را پذیرفت و مقرر شد شرایط برای تغییر و تحول و بازگشت به شرایط پیش از تحریم‌ها فراهم شود. در حال حاضر متاسفانه باوجود شفافیت و وضوح سند برجام، هنوز از سوی بانک‌های غربی شاهد بیان ابهامات بسیاری هستیم.

 

انتقاد از غرب در اجرای برجام

وی افزود: متاسفانه اکنون و با گذشت نزدیک به 9 ماه از اجرایی شدن برجام قدم موثری از سوی طرف غربی برای عمل به تعهدات برداشته نشده است و در برخی موارد از طرف بانک‌های بزرگ غربی تردیدهایی در برقراری روابط کارگزاری با ایران وجود دارد. این در شرایطی است که همواره عنوان می‌شود که ایران به تمامی تعهداتش عمل کرده است.رئیس کل بانک مرکزی کارشکنی آمریکا را یکی از مهم‌ترین موانع جلوگیری در عادی شدن روابط بانکی کشورهای اروپایی با ایران دانست و گفت: معتقدم روابط میان ایران و اروپا در حال عادی شدن و بازگشت به سطوح گذشته است، اما نگرانی‌هایی که عمدتا از سوی آمریکا مطرح می‌شود، مانعی بر سر این راه است. انتظار داریم کشورهای اروپایی، آمریکا را برای عمل به تعهداتش تحت فشار قرار دهند.سیف از صدور مجوز برای فروش 17 فروند ایرباس به ایران خبر داد و عنوان کرد:پیش از این و در جریان سفر رئیس‌جمهوری کشورمان به پاریس، مذاکرات میان ایران و ایرباس نهایی شده بود، اما متاسفانه تا همین اواخر برای اجرایی شدن آن کاری انجام نشده بود. در حال حاضر از طرف اوفک برای فروش 17 فروند از 118 فروند هواپیمای ایرباس مجوز صادر شده و این در حالی است که برای 80 فروند بوئینگ مجوز صادر شده است، این تفاوت حاکی از مانع تراشی‌های آمریکا در بسط روابط با ایران است.

 

حرکت رو به جلوی بانک‌های ایرانی

سیف با اشاره به امکانات نظام بانکی برای فراهم کردن اطلاعاتی درخصوص شرکت‌ها گفت: در حال حاضر در سیستم بانکی ایران متناسب با امکانات موجود در کشور شرایط برای شناخت مشتریان فراهم است. همچنین در نظام بانکی ایران هویت بانک‌ها و مالکان آنها قابل شناسایی و مشخص است و برای برقراری روابط تجاری می‌توان به تدریج از این امکانات بهره گرفت.وی با بیان اینکه ایران در مسیر استانداردهای بین‌المللی گام برمی‌دارد، افزود: بانک مرکزی از 3 سال پیش بانک‌ها را به سمت تطبیق با استانداردهای روز تشویق و در حال حاضر به دستاوردهای خوبی دست پیدا کرده‌ است.رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به مذاکره با رئیس کل بانک مرکزی آلمان در جریان سفر به این کشور گفت: در جریان این مذاکرات قرار بر این شد تا همکاری‌های فنی و تکنیکی میان دو بانک مرکزی انجام شود.سیف در ادامه آلمان را یکی از اصلی‌ترین شرکای تجاری ایران دانست و تصریح کرد: باتوجه به سوابق مثبت گذشته، صنعت آلمان برای ایران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و یکی از اولویت‌های نخست ایران تامین نیازهای صنعتی به‌ویژه در حوزه خطوط تولید و ماشین‌آلات کشور از طریق آلمان است.رئیس شورای پول و اعتبار، منابع موجود در ایران، نیروی انسانی جوان تحصیلکرده و دسترسی به بازار مصرف 400 میلیون نفری را از اصلی‌ترین جاذبه‌های سرمایه‌گذاری در ایران عنوان کرد و گفت: در حال حاضر و به‌دلیل شرایط رقابتی در اقتصاد جهان، ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در بسیاری از نقاط دنیا به مرحله اشباع رسیده است و تنها نقاط معدودی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد.

ایران با توجه به ظرفیت‌های بالای خود می‌تواند زمینه‌ساز سرمایه‌گذاری‌های موفقی برای کشورهای غربی باشد. پیش از این شرکت‌ها و بانک‌هایی که با ایران همکاری‌های مشترکی داشته‌اند، از این روابط تجاری به‌خوبی منتفع شده و ابراز رضایت کرده‌اند.وی افزود: در طول سالیان و حتی در زمان‌هایی که کشور ما با مشکلات و محدودیت‌های ارزی مواجه بود، ایران تلاش کرده حساب‌های خود را در اولین فرصت تسویه کند. خوشبختانه با برداشته شدن تحریم‌ها و محدودیت‌های ارزی، تسویه حساب به‌خوبی انجام شد. بر این مبنا قلمداد کردن ایران به‌عنوان منطقه‌ای پرریسک و مخاطره آمیز از سوی برخی کشورها غیرواقع و نادرست است.سیف در ادامه بیان کرد: امیدوارم سفر هیات آلمانی نقطه عطفی در روابط تجاری و بانکی دو کشور باشد. در حال حاضر قراردادهای بسیاری میان دو کشور آماده اجرا است، اما برای عملیاتی شدن آنها روابط بانکی مناسب میان دو کشور نقش کلیدی را ایفا می‌کند. برجام نمونه بارزی از به ثمر نشستن دیپلماسی موفیت آمیز ایران است و مردم باید آثار مثبت آن را مشاهده کنند.

 

از سرگیری همکاری هرمس با ایران

همچنین در این دیدار معاون پارلمانی وزارت اقتصاد و انرژی آلمان، خانم بیرجیت زیپریس برداشته شدن تحریم‌ها را پیش شرط لازم برای برقراری و گسترش روابط تجاری و همکاری‌های میان دو کشور دانست و گفت: یکی از اصلی‌ترین موانع در روابط دو کشور تحریم‌ها بود که با حل شدن آنها امکان گسترش بیش از پیش همکاری‌ها فراهم شد. همچنین با تسویه بدهی ایران به بیمه هرمس، امید برای شکل‌گیری همکاری‌های تجاری و بازرگانی بالا گرفت و خوشبختانه در حال حاضر همکار من در واشنگتن درخصوص رفتار آتی آمریکا و دیدگاه‌های این کشور برای ترسیم آینده روابط با ایران و راهکارهایی آن در حال مذاکره است.زیپرس نتایج برجام را در ایران مشهود دانست و گفت: در حال حاضر و باتوجه به شرایط اقتصادی به‌وجود آمده به‌واسطه دستاوردهای دولت یازدهم درخصوص کاهش تورم، بهبود سرمایه‌گذاری، روابط بازرگانی و نیز همکاری‌‌های ایجاد شده با سیستم‌های بانکی و مالی بین‌المللی می‌توان به توسعه همکاری‌ها امید داشت. اما نباید از نقش ضمانت نامه‌های دولتی در گسترش همکاری‌ها چشم پوشی کرد. برای مثال در حال حاضر بیمه هرمس صدور ضمانت نامه معاملات با ایران را آغاز کرده است و تاکنون 6/ 5میلیون یورو ضمانت صادر و 6/ 11 میلیون یورو در شرف صدور است و در مجموع 3/ 2میلیارد یورو معامله با ایران در جریان است. تمامی این عوامل حاکی از سوق پیدا کردن روابط به سمت بهبود است و دو طرف باید تلاش کنند در این مسیر ثابت قدم باشند.در این سفر 120 نفر از تجار، بازرگانان و نمایندگان بانک مرکزی آلمان در قالب هیاتی بلندپایه زیگمارگابریل، قائم‌مقام صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آلمان را همراهی می‌کنند.
 
منبع:دنیای اقتصاد

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  2  =  5