گزارش بانک‎مرکزی از وسایل زندگی ایرانی‌ها

بانک مرکزی هر ساله در گزارشی ، میزان برخورداری خانوارهای ایرانی از ۱۵ وسیله اصلی زندگی را مورد بررسی قرار داده و درصد برخورداری خانوارها از این لوازم را منتشر می کند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بررسی ها نشان می دهد خانوارهای ایرانی اغلب از مهمترین و ضروری ترین لوازم زندگی برخوردارند و نرخ مالکیت در حوزه وسایل نه چندان ضروری مانند خودروی شخصی و رایانه و … پایین تر از 50 درصد است.

بانک مرکزی در حالی نسبت به پرسش در خصوص نرخ برخورداری از 15 وسیله اصلی زندگی اقدام می کند که امروزه درخانه های شهری ایران پای وسایل مدرن‌تری مانند ماشین ظرفشویی، مایکروویو، غذاساز، مبلمان، میز غذاخوری، تخت خواب، رایانه شخصی و تبلت و … باز شده است.

به نظر می رسد محور آمارگیری ها هنوز بر نیازهای اولیه خانوارها استوار است و می توان نسبت به بررسی وسیع تر دارایی های خانواده های ایرانی اقدام کرد.

خانه های ایرانی در سال های اخیر به شدت مجهز شده اند و در برخی خانه ها وسایلی کم کاربرد اما لوکس مانند سبزی خرد کن، بستنی ساز، میوه خشک کن، کیک پزهای برقی و … به وفور یافت می شود . اطلاع از این نکته جالب است که همزمان بررسی ها نشان می دهد حدود 17.5 درصد از خانوارهای شهری ایران یخچال فریزر ندارند. 6.9 درصد اظهار کرده اند فاقد جاروبرقی هستند و 13.5 درصد ماشین لباسشویی ندارند. با این حال تنها هفت صدم درصد از خانوارهای ایرانی تلویزیون ندارند و این وسیله و اجاق گاز بالاترین نرخ حضور در خانه های ایرانی را از آن خود کرده اند .

این نمودار وضعیت برخورداری خانوارهای ایرانی از لوازم زندگی در سال گذشته،سخت ترین سال اقتصادی را نشان می دهد . نرخ رشد اقتصادی در سال گذشته نزدیک به صفر گزارش شد و کاهش تقاضا ، اقتصاد ایران را با تداوم رکود مواجهه کرد. نیلی مشاور رییس جمهور از ابتدای سال، صفت سخت ترین سال اقتصادی را به سال 1394 اطلاق کرد.

منبع: خبرآنلاین

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

2  ×    =  12