امروز بانک‌های ایرانی ارتباط خوبی با دنیا دارند

روحانی:

رئیس‌جمهور در جمع مردم خمین با بیان اینکه امروز بانک‌ مرکزی و سایر بانک‌های ایرانی ارتباط خوبی با دنیا دارند، گفت: تجارت ما با دنیا رو به رونق است و کارخانه‌های ما یکی پس از دیگری از “رکود” خارج می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از فتن،حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در جمع مردم شهرستان خمین در ورزشگاه شهید مطهری اظهار داشت: برای من و دولت یازدهم افتخاری، فراموش‌نشدنی است که امروز در زادگاه امام راحل(ره) میهمان شما مردم میهمان‌نواز هستیم. مردم خمین جایگاه ویژه‌ای نه تنها در افکار عمومی ملت ایران دارند بلکه در سراسر جهان، نام خمین به سبب امام خمینی(ره) که از این سرزمین بود، جاودانه شده است.

وی افزود: یادم هست در سال‌های اول انقلاب در جمع مسلمانان چین در پکن زمانی که هیئت ایران وارد شد و گفتیم ایرانی هستیم، همه گفتند خمینی(ره). بسیاری از مردم جهان، نام ایران و انقلاب اسلامی را و نام مقاومت ملت بزرگ ایران و ایستادگی ملت در برابر ابرقدرت‌ها و مستکبران عالم را، مساوی نام امام راحل(ره) می‌دانند.

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: چه کسی فکر می‌کرد طلبه‌ای که پای درس شیخ حائری در حوزه اراک و روزی در کنار استادش به قم مهاجرت کرد، می‌تواند پرچمی را به اهتزاز درآورد که جوانان غیور، جوانان فعال، نخبگان، فرهیختگان، سراسر ایران از مرد و زن، پای آن پرچم، شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی را طنین‌انداز کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به حرکت استقلال‌خواهانه امام راحل(ره) گفت: امام(ره) نه تنها توانست استقلال، عزت و عظمت را برای مردم ما به‌ارمغان بیاورد بلکه توانست حکومت مردمی و حکومت اسلامی، مردم‌سالاری دینی، حکومتی که قرن‌ها مورد نظر مردم بود را، در این سرزمینی که عشق پیامبر و آل پیامبر(ص) قلوب مردم را در طول تاریخ تصرف کرده بود، استقرار ببخشد.

وی خاطرنشان کرد: اگر فکر امام(ره) نبود، بعد از 38 سال آیا انقلاب ما می‌ماند؟ آیا اگر اندیشه امام(ره) نبود، نظام جمهوری اسلامی پدید می‌آمد؟

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: متحجرین، آن‌ها که اندیشه واپس‌گرا داشتند، به رأی مردم و به صندوق رأی معتقد نبودند. آن‌ها ممکن بود، حکومت اسلامی را فریاد بزنند، اما جمهوری اسلامی را نمی‌پذیرفتند. اینکه آرای مردم و صندوق آرا بتواند پایه کشور باشد و قانون اسلامی، به‌عنوان قانون کشور باشد، برای آن‌ها قابل جمع نبود. فکر می‌کردند یا فرمان خدا یا رأی مردم؛ این امام(ره) در فرانسه و نوفلو‌شاتو بود که شعار انقلاب را اعلام کرد. پیش از امام(ره) شعار مردم “استقلال، آزادی حکومت اسلامی” بود و بعد از امام(ره)، “استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی” شد.

رئیس جمهور با اشاره به شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی گفت: شعار “استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی” مهم‌ترین شعار ما خواهد بود و مفهوم انقلابی بودن در همین شعار خلاصه می‌شود. همه انقلاب و نظام اسلامی ما در این شعار خلاصه شده و این ملت هرگز اجازه نمی‌دهند “استقلال، آزادی و نظام جمهوری اسلامی ایران” به‌عنوان نظامی که ملت قرن‌ها برای استقرار آن کوشیده‌اند، از بین برود.

وی ادامه داد: اگر امام راحل نبودند، فکر می‌کنید در انقلاب اسلامی هنر اسلامی، هنر انقلابی، سینمای اسلامی و انقلابی، موسیقی و سرود انقلابی و موسیقی مذهبی وجود داشت؟ عده‌ای بودند که با تمام این موارد مخالف بودند، حتی اگر جرأت داشتند با دانشگاه‌ها نیز میانه‌ای نداشتند. این امام(ره) بود که توانست در میان حوزه‌ها و دانشگاه‌ها ارتباط برقرار کند.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: عده‌ای بودند که می‌گفتند زنان پای صندوق آرا نباید بیایند. عده‌ای بودند که می‌گفتند زنان برای تحصیل در دانشگاه‌ها آفریده نشدند و فقط باید خانه‌داری کرده و زندگی سنتی و فرزندپروری داشته باشند، که البته مادربودن افتخار بزرگی است، اما امام راحل بود که مقام والای زنان را در چارچوب اسلام و سنت نبوی و اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) به اوج رساند.

وی ادامه داد: امام راحل راه را برای تمدن اسلامی، مردان و زنان ما باز کرد، آیا فکر می‌کنید اگر امام(ره) نبود، می‌گذاشتند بعد از 47 روز اجازه دهند کسی پای صندوق رأی بیاید و به نظام رای دهد؟ امام(ره) بود که مردم را دعوت کرد پای صندوق رای و این مردم 98.2 درصد به “جمهوری اسلامی” رأی دادند.

حجت‌الاسلام روحانی اظهار داشت: همه درود و سلام ما بر روح بلند آن امام عزیز و بزرگوار که اسلام راستین را به ما نشان داد، اسلام واقعی و مردم‌سالاری دینی را به ما نشان داد و به ما یاد داد، چگونه اعتماد به نفس ملی داشته باشیم و چگونه در برابر همه ابرقدرت‌ها از غرب و شرق بایستیم و شعار “نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی” این انقلاب را امام(ره) بود که به ما آموخت و توانستیم در برابر همه قدرت‌ها بایستیم و پیروز شویم.

وی تصریح کرد: امام(ره) بود که به ما قدرت داد تا در برابر 6 قدرت جهانی پای میز مذاکره بنشینیم و حرف خود را به کرسی بنشانیم. شما مردم بزرگ ایران بودید و هدایت‌های مقام معظم رهبری بود که توانست شرایطی فراهم کند تا دیپلمات‌های قهرمان ما در دنیا مذاکره‌ای انجام دهند که 6 قطعنامه ظالمانه علیه ملت ایران را لغو کنند. آیا این برای ما افتخار بود که کشتی بزرگ نتواند مستقیم به ایران بیاید و به دبی رفته و پس از تخلیه بار توسط لنج‌ها بارها به بندرعباس برسد و برای هر کانتینر 700 دلار اضافه برای پول بار بپردازیم؟

رئیس‌جمهور افزود: امروز که در سایه برجام همه کشتی‌ها در بندرعباس پهلو می‌گیرند، هر حواله بانکی در زمان گذشته به‌وسیله صراف‌ها و دلالان حدود 10 تا 20 درصد خرج انتقال داشت و از جیب مردم می‌رفت درحالی که اکنون بانک‌ مرکزی و سایر بانک‌های ایرانی ارتباط خوبی با دنیا دارند و دیگر آن 20 درصد از جیب مردم به جیب دلالان نمی‌رود.

روحانی ادامه داد: محصولات پتروشیمی و خودروی ایران در تحریم قرار داشت درحالی که اکنون می‌توانیم با افزایش قابل ملاحظه‌ای محصولات پتروشیمی صادر کنیم، خودرو تولید کنیم و فلزات گران‌قیمت وارد کنیم، آیا این‌ها برای جمهوری اسلامی ایران و ملت ما افتخار نیست؟

رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به انتقادات از دولت گفت: می‌گویند دولت یازدهم، چشم به دنیای خارج دوخته است، ما قبل از آن‌که برجامی به ثمر برسد، تورم 40 درصد را به 15 درصد رساندیم، نگاه ما به کجا بود؟ می‌گویند نگاه این دولت به کشورهای غربی است، قبل از آن‌که مذاکره به نتیجه برسد، رشد اقتصادی منفی سال 91 که حدود منفی 6.8 و منفی 7 درصد بود را در سال 93 به 3 درصد رساندیم، آیا این رشد اقتصادی برای مردم ما افتخار نیست؟

حجت‌الاسلام روحانی در پاسخ به ابراز احساسات مردم گفت: من باید از شما تشکر کنم، همه باید از مقام معظم رهبری تشکر کنیم، راهنمایی مقام معظم رهبری و حمایت شما مردم بود که پرچم برجام به اهتزاز درآمد.

وی اظهار داشت: امسال، سالِ اقتصاد مقاومتی است، سال اقدام و عمل است و باید به رونق اقتصادی برسیم. امسال باید جوانان را که از بیکاری رنج می‌برند، به شغل مناسب تحصیلات عالیه‌شان برسانیم. آن وقت که نفت ما با قیمت 120، 130 و 140 دلار به فروش می‌رسید از سال 86 تا 91، اشتغال خالص سالانه 12 هزار نفر بود، یعنی عده‌ای مشغول به‌کار شدند و عده‌ای بیکار خالص اما در یک سال گذشته براساس گزارش مرکز آمار، سالانه اشتغال‌آفرینی ما 714 هزار نفر بوده است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما باید سالانه یک‌میلیون و بیش از یک‌میلیون شغل ایجاد کنیم تا معضل بیکاری را حل کنیم و همه باید دست به دست هم بدهیم. امروز در سایه رهبری فرزانه، کشور دارای وحدت و همدلی است و امنیت در کشور براساس تلاش قوای مسلح وجود دارد و تجارت ما با دنیا رو به رونق است و کارخانه‌های ما یکی پس از دیگری از رکود خارج می‌شود.

وی به آمار اعلامی رئیس‌کل بانک مرکزی درباره ارائه تسهیلات به واحد‌های تولیدی و صنعتی اشاره کرد و گفت: اینکه رئیس بانک مرکزی روز گذشته در اراک اعلام می‌کند 12500 واحد صنعتی کوچک و متوسط تسهیلات گرفته‌اند، خبر خوبی بود که به‌سمت رونق حرکت کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام روحانی بیان کرد: استان مرکزی ظرفیت جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد، مردم علاقه دارند زادگاه امام(ره) را ببینند و باید خمین به یک قطب برای زیارت مردم از زادگاه امام(ره) تبدیل شود، جهان هم عاشق و علاقه‌مند است تا خمین را ببیند و محل تولد امام(ره) را زیارت کند و حوزه گردشگری این استان و شهر را توسعه دهد.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های اصلی اشتغال کشور، مسئله رونق صنعت توریسم و گردشگری است. یکی از راه‌های آن، کشاوزری و صنعتی‌شدن کشاورزی است، راه‌اندازی بنگاه‌های صنعتی نیز دیگر راهکار است؛ باید استان مرکزی و خمین را به‌ نقطه‌ای که خواست ملت و جوانان ماست، برسانیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به ضرورت توسعه زیرساخت اینترنت در خمین و استان مرکزی اظهار داشت: درست گفتند اینجا نیاز به اینترنت پرسرعت دارد، دولت یازدهم در فکر تشکیل شبکه ملی اطلاعات است و قدم‌های بسیاری در زمینه زیرساخت برداشته و این به‌معنای اشتغال جدید است . اگر می‌خواهیم با جهان ارتباط برقرار کنیم، اشتغال با فناوری نوین بیاوریم و گردشگری را توسعه دهیم، باید حوزه فناری و اطلاعات و شهرها و روستاها را به شبکه فناوری متصل کنیم.

وی ادامه داد: همه ملت ایران وام‌دار به خمین و فرزند این خاک یعنی امام خمینی(ره) هستند، قدم‌های خوبی برای آب آشامیدنی مردم خمین برداشته شده و این قدم‌ها باید ادامه داشته باشند تا تصفیه‌خانه آب شرب این مردم نیز ایجاد شود و مردم از آب سالم و گوارا استفاده کنند.

حجت‌الاسلام روحانی خاطرنشان کرد: روز گذشته پس از سال‌ها فراز و نشیب بزرگراه اراک به خمین متصل شد که بخشی از آن در دولت‌های قبلی به مرحله اجرا رسیده بود و باید از صبر و تحملی که مردم خمین برای به بهره‌‌ برداری رسیدن این پروژه به خرج داده‌اند، قدردانی کرد.

وی تصریح کرد: صبح امروز نیز که از اراک به سمت خمین در حرکت بودیم، با جاده‌ای مناسب روبه‌رو بودیم و این مسیر باید ادامه پیدا کند. البته باید گفت که در این زمنیه دولت بدهکار است و قول می‌دهیم که این بدهی‌ها را پرداخت کنیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به پروژه‌های استان مرکزی در سفر هیئت دولت گفت: در این سفر مقرر شد که بیمارستانی جدید جایگزین بیمارستان قدیمی امام خمینی(ره) که از نظر ساختمانی فرسوده بود، شود؛ امیدواریم که مردم خمین از شرایط بهداشتی بهتری بهره‌مند شوند.

حجت‌الاسلام روحانی در خاتمه خاطرنشان کرد: برای شهرستان خمین دو اقدام مهم در نظر گرفته شده است و در این راستا وزیر صنعت، معدن و تجارت موظف به پیگیری عملیات اجرایی طرح مهم احداث پتروشیمی در این شهر و به‌دنبال آن تاسیس کارخانه خودروسازی باشد. درهمین مکان از استاندار، فرماندار، بخشدار و نمایندگان این شهر درخواست پیگیری هر دو طرح را دارم و بنده نیز این دو پروژه را حمایت می‌کنم تا به سرانجام برسد.

منبع:بولتن

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

6  ×  1  =