بازداشت وزیر اقتصاد روسیه به اتهام دریافت رشوه از روس‌نفت

وزیر اقتصاد روسیه در تحقیقات مربوط به پرونده رشوه مربوط به یک خرید پنج میلیارد دلاری از سوی غول نفتی دولتی روس‌نفت، بازداشت شد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، الکسی اولیوکایف ۶۰ ساله که وزارتخانه اش بر فروش دارایی‌های دولتی نظارت داشته است، عالی‌ترین مقام دولتی روسیه است که از زمان فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ در زمان داشتن مسئولیت، بازداشت شده است.

تلویزیون دولتی روسیه دستگیری وزیر اقتصاد را در راستای مبارزه مقامات با فساد اعلام کرد. این اقدام ممکن است نشانه جنگ در بالاترین سطوح قدرت باشد و از تغییر و تحولات گسترده پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ خبر می دهد.

کمیته تحقیقات که آژانس دولتی مسئول تحقیقات جرایم بزرگ است، اعلام کرد اولیوکایف دو میلیون دلار از روس‌نفت رشوه گرفته است تا با خرید سهم در شرکت تولیدکننده نفت باش‌نفت از سوی روس‌نفت موافقت کند.

این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد وزیر اقتصاد بازداشت شده است و یک پرونده کیفری علیه وی گشوده شده است و در آینده نزدیک بازرسان تصمیم دارند اتهامات رسمی را الکسی اولیوکایف مطرح کنند.

بر اساس گزارش رویترز، مقامات روسی به رسانه‌های روسیه گفته‌اند تلفن‌های وزیر اقتصاد شنود شده و مکاتبات الکترونیکی وی تحت کنترل بوده است.

سخنگوی کرملین اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه زمانی که تحقیقات برای نخستین بار آغاز شد از این پرونده اطلاع یافت. وی در ادامه افزود: این اتهامات جدی هستند و تنها دادگاه می‌تواند حکم دهد.

ایسنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

2  +  2  =