برجام به رشد بلوغ سیاسی جامعه ایران کمک بسیاری کرد

عراقچی:

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به زوایای مختلف این سند بین المللی گفت: برجام به رشد بلوغ سیاسی جامعه ایران کمک بسیاری کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، سیدعباس عراقچی در نشست هفتمین جشنواره کارآفرینان در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد درخصوص برنامه جامع اقدام مشترک، اظهار داشت: برجام از این جهت به رشد و بلوغ سیاسی جامعه کمک کرده، همینکه مهم ترین بحث امنیت ملی کشور به بحث و بررسی گذاشته شد قدم بزرگی است که رشد و شکوفایی برای فهم سیاسی را به جامعه داد که نشاندهنده فضای باز سیاسی است.
وی افزود: برجام چهره و موقعیت جمهوری اسلامی را تغییر داد، ما پیش از برجام ازجانب سازمان ملل متحد به عنوان تهدید جامعه جهانی شناخته می شدیم. برجام چهره ایران را از کشور حامی تروریسم و مداخله گر به جایی رساند که قطعنامه جدید شورای امنیت یک دگرگونی اساسی ایجاد کرد و ایران را به عنوان یک بازیگر خردمند پذیرفت که در سوریه نقش ایران را به همراه روسیه و ترکیه مثبت ارزیابی می کند.
رئیس ستاد اجرای برجام با بیان اینکه تصویر نامطلوب علیه ایران تغییر یافته و برنامه هسته ای ایران مورد پذیرش قرار گرفته و به کشورها توصیه شده است که در حوزه های صلح آمیز با ایران همکاری داشته باشند، اظهار داشت: برنامه هسته ای جمهوری اسلامی از دیگر حوزه های برجام است که باید به آن توجه کرد.
وی علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی را یک دانشمند واقعی هسته ای خواند و گفت: برنامه هسته ای ما نه تنها نقصانی نداشته است بلکه با قوت به کار خود ادامه می دهد .
عراقچی درخصوص تاثیر تحریم ها و برجام بر اقتصاد ایران گفت: در حوزه هسته ای این انتظار از برجام بود که تمام تحریم ها به دلیل برنامه هسته ای ما برداشته شود. برجام باید این موانع را از سر راه اقتصاد ایران بر می داشت و من قاطعانه می گویم که تمام موانع برداشته شده و هیچ نهادی نیست که بگوید در این حوزه تحریم ها برداشته نشده است. از برجام توقع نبود که اقتصاد ایران را شکوفا کند و تولید و فروش نفت را بالا ببرد.
وی ادامه داد: در این راستا برجام باید مانع خرید هواپیما برای ایران را بر می داشت که برداشته است. اینکه کم خریده یا از کجا خریده یا چرا خریده به سیاست های دولت ارتباط دارد و نه به برجام، برجام باید موانع فروش نفت را بر می داشت که برداشته است. این نتیجه عملکرد وزارت نفت است که چطور فروخته و به نظر من وزارت نفت در این راستا خوب عمل کرده است.
معاون وزیر خارجه با اشاره به سه حوزه اصلی فلج کننده تحریم ها که نفت و گاز، انرژی و حمل و نقل و امور بانکی را شامل می شد، گفت: در حوزه انرژی مشکلی وجود ندارد و وضعیت تقریبا به حالت عادی بازگشته است. وزارت نفت در این راستا کاری شبیه معجزه کرده است.
عراقچی افزود: اینکه پول نفت به کشور بازنمی گردد یک حرف خنده دار است و کشور نمی توانست بدون بازگشت پول نفت بچرخد. رئیس جمهور رشد اقتصادی کشور را بالای 7 درصد خوانده که نشان می دهد پول حاصل از فروش نفت به کشور بازگشته است.
وی با بیان اینکه در حوزه حمل و نقل مانند حوزه اول هیچ مشکل و مانعی وجود ندارد و کشتیرانی و نفتکش ما به صورت عادی فعالیت دارد، اظهار داشت: کشتی های ما بیمه نمی شد و از نصب پرچم محروم بود که همه آنها بازگشته است. مهم ترین مشکل ما در این حوزه پوشش بیمه بود که همه آنها را ممنوع کرده بودند و الآن بازگشته است.
معاون وزیر خارجه ادامه داد : امروز کشتیرانی ایران به همه بندرها جز امریکا و رژیم صهیونیستی دسترسی دارند.
عراقچی درخصوص حوزه بانکی گفت: در این حوزه امور عادی نشده اما دلیل آن مسائل غیربرجامی است که باعث شده تبادلات بانکی ما به حالت عادی بازنگردد. موانع بانکی همه برداشته شده و پول ها همه قابل دسترسی است. اینکه به حالت قبل باز نگشته ایم به معنی بن بست نیست.
وی ادامه داد: اولین مشکل غیربرجامی، تحریم های اولیه امریکاست که بعد از ماجرای گروگانگیری در ایران شکل گرفت. تحریم های ثانویه مربوط به فعالیت های هسته ای ایران است.
معاون وزیر امور خارجه گفت: اتباع امریکایی طبق تحریم های اولیه اجازه مراوده با ایران را ندارند و تنها تحریم های هسته ای برداشته شده است. ما تنها در موضوع هسته ای مذاکره کردیم و توافق شد .
عراقچی گفت: این تحریم ها مشکلاتی ایجاد کرده که مهم ترین آنها عدم استفاده از سیستم مالی امریکاست و چون بسیاری از کشورها با این سیستم کار می کنند با ما مشکل پیدا کرده اند که البته با دیگر سیستم های مالی مثل یورو می توان کار کرد.
وی با اشاره به تعریف ارز برخی کشورها به دلار گفت: این تبدیل ارز برخی مشکلات را ایجاد می کند اما راه های دیگری را می توان یافت. مثلا ما در مراوده با کره جنوبی همان پول دریافتی را در کره به یورو تبدیل و دریافت می کنیم. امروز همه شرکت هایی که با آنها کار می کنیم راه های تبادل ارز را یافته اند و قانونی دنبال می کنند که بوئینگ و ایرباس اینگونه هستند.
معاون وزیر خارجه در ادامه سخنان خود با بیان اینکه یک مقاومتی وجود دارد که مسیرهای گذشته کماکان فعال باشد یادآور شد: در زمان تحریم ها وقتی این مسیر طی می شد از این راه درآمدی داشتند که البته در آن زمان تحریم بودیم ولی الان اینگونه نیست و واسطه ها نباید در این بین باشند.
عراقچی با اشاره به مانع دیگر در این خصوص که به پولشویی معروف است، گفت: قوانین بسیار جدی در این خصوص شکل گرفته است و همه بانک های دنیا موظف به رعایت این موضوع هستند که بر جا به جایی پول ها نظارت می کنند.
وی با اشاره به قوانین سخت در این خصوص گفت: برخی بانک های ما هنوز یاد نگرفته اند با این سیستم کار کنند که این موضوع مشکلاتی ایجاد کرده است، البته در این مسیر تلاش می کنند تا برطرف شود.
معاون وزیر خارجه اظهار داشت: متاسفانه چون هنوز نتوانسته اند با این سیستم کار کنند تروریست هایی که ما با آنها در سوریه می جنگیم از طریق همین موضوع پول های خود را جا به جا می کنند.
عراقچی درخصوص اینکه اقتصاد ایران باید از طریق اقتصاد مقاومتی شکوفا شود، گفت: اقتصاد مقاومتی یعنی به جایی برسیم که هیچ عامل خارجی نتواند اقتصاد کشور را تحت تاثیر قرار دهد و هیچ کشوری به خود اجازه ندهد از طریق تحریم اقتصادی سیاست های خود را به ما تحمیل کند که در این راستا گام های بزرگی برداشته شده است.
وی با اشاره به اختلاف مالی ایران با ترکمنستان گفت: در زمستان چند سال پیش گاز را قطع کردند و ما مجبور شدیم قیمت 8 برابری را پرداخت کنیم اما امسال دوباره برای افزایش قیمت تهدید کردند و ما زیر بار نرفتیم، که گاز را قطع کردند و هیچ اتفاقی نیفتاد که این نمونه اقتصاد مقاومتی است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

71  ⁄    =  71