فعل و انفعالات حساب‌های اجاره‌ای خارج از سیستم بانکی است

عباس کمره‌ای:

مدیر کل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی با بیان اینکه حساب‌های اجاره‌ای از جانب سودجویان مورد بهره گیری قرار می‌گیرد، گفت: بانک مرکزی شرایط افتتاح حساب را ابلاغ کرده و بعد از افتتاح اگر در خارج از بانک فعل و انفعالاتی صورت می‌گیرد دیگر خارج از سیستم بانکی کشور است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، عباس کمره‌ای درباره مباحث مربوط به حساب‌های اجاره‌ای و برنامه بانک مرکزی برای مقابله با اینگونه تخلفات، افزود: البته باید یادآور شد که بانک مرکزی همه موارد نباید به بانک‌ها تذکر دهد زیرا در سیستم بانکی کنترل‌های داخلی وجود دارد. بانک مرکزی در حقیقت در این بخش نظارت عالیه، نظارت مبتنی بر ریسک، نظارت‌های در چارچوب قانون پولی و بانکی و قانون عملیات بانکی بدون ربا را دنبال می‌کند.

مدیر کل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی اظهار داشت: شرایط افتتاح حساب جاری و یا هر نوع حساب دیگری را بانک مرکزی احصاء و به بانک‌ها ابلاغ کرده است. حال اگر در بانک‌ها قوانین به درستی رعایت نمی‌شود و به عنوان نمونه برای متوفی حساب باز می‌شود، بانک مرکزی قانون موارد را ابلاغ کرده و نظارت عالیه بر عهده بازرسی بانک‌هاست.

کمره‌ای با تاکید بر اینکه بانک مرکزی شرایط افتتاح حساب بانکی را کاملا مشخص کرده است، افزود: انواع حساب‌ها از قبیل حساب‌های جاری که شرایط خاصی دارد مشخص است ولی برخی بانک‌ها ضوابط مربوط به افتتاح حساب جاری را رعایت نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه، از آنجایی که مقررات مشخص شده اگر بانک مرکزی بیاید و برای هر موضوع که بخشنامه برای آن صادر شده دوباره ورود کند، شاید امکان‌پذیر نباشد و فرض بر این است که بانک‌ها مقررات را در اینگونه موارد رعایت می‌کنند، اظهارداشت: بانک مرکزی به صورت کلی در تمام موارد ورود پیدا نمی‌کند و نوع نظارت آن مشخص است. به هر حال شرایط افتتاح حساب مشخص و شکل قانونی کار روشن است و فرد با مراجعه به بانک اسناد مورد نیاز را برای افتتاح حساب ارائه می‌کند.

به گفته کمره‌ای، بعد از افتتاح حساب در شعبه بانک وقتی از بانک خارج می شویم و فعل و انفعالاتی بین افراد صورت می‌گیرد دیگر خارج از سیستم بانکی کشور است و شاید خود بانک مربوطه نیز مقصر نباشد و برای افتتاح حساب مقررات را به افراد اعلام می کند.

مدیر کل نظارت بر بانک های بانک مرکزی افزود: اینگونه مسائل تنها در بانک ها نیست و در مسائل مربوط به امور بازرگانی و سهامداری نیز مشاهده می شود. بنابراین وقتی افراد افتتاح حساب باز می‌کنند اگر مدارک و مستندات برابر مقررات بانک باشد، کار انجام می‌شود و اینکه بیرون بانک چه قراری وجود دارد خارج از وظایف بانک مرکزی و بانک‌هاست.

وی درباره ورود سازمان مالیاتی به بررسی حساب‌ها برای مالیات ستانی واقعی و اینکه از این طریق ممکن است افتتاح حساب های اجاره ای نیز متوقف شود، گفت: چون برخی امور برای افراد هزینه‌ای به همراه ندارد و جایی هم انعکاس ندارد این مسائل بروز می‌کند ولی اگر سخت گیری‌ها بیشتر شود افراد دقت بیشتری خواهند کرد.

کمره‌ای ادامه داد: این مسئله در کارت های بازرگانی نیز بوده و بعد مشخص شد که افراد باید به ازاء اجاره کارت بازرگانی به دیگران هزینه کنند، این موضوع تا حدودی حل شد. تا جایی که شرایط افتتاح حساب رعایت شود بانک عمل می کند و قابل احراز هم نیست چون سیستم ارتباطی وجود ندارد که مشخص کند حساب واقعا برای فرد است و یا خیر، اگر بانک مرکزی تکلیفی هم به بانک‌ها بکند، موثر نخواهد بود.

مدیرکل نظارت بر بانک های بانک مرکزی تصریح کرد: ما در بانک‌ها تکالیف بسیار زیادی داریم و تکالیف معمولا به نحوی هستند که قابلیت اجرا ندارند. بنابراین در این مورد نیز باید گفت سودجویانی به دنبال دور زدن قوانین و مقررات هستند.

چندی است برخی از فعالان اقتصاد زیرزمینی برای فرار از مالیات سعی در گشایش حساب اجاره‌ای می‌کنند. به‌ این‌ ترتیب که حسابی به نام شخص دیگری گشوده می‌شود و آن فعال اقتصادی از آن فرد وکالت می‌گیرد که هر گردش مالی در آن حساب رخ دهد مربوط به اوست و برای این اقدام هم، هر ماه به‌عنوان‌ مثال 500 تا یک‌میلیون تومان حق‌الاجاره به صاحب حساب می‌دهد. به‌ این‌ ترتیب بخشی از فعالیت‌های اقتصادی او امکان پیگیری ندارد و مالیاتی نیز به آن تعلق نمی‌گیرد.

 

 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  15  =  20