توافق بانک‌های مرکزی پاکستان و ایران برای مبادلات بانکی دوجانبه

پاکستان پس از گذشت یک سال از رفع تحریم‌های غربی علیه برنامه هسته‌ای تهران، یک توافق تاریخی با ایران برای انجام مبادلات تجاری دوجانبه از طریق کانالهای بانکی امضا کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از پایگاه خبری نیوز پاکستان، بانک مرکزی پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد بانک‌های مرکزی پاکستان و ایران، توافقنامه‌ای در زمینه بانکی و پرداخت پول امضا کردند.

این توافق از سوی ریاض ریاض الدین، نایب رئیس بانک مرکزی پاکستان و غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی ایران امضا شد.

هدف از این توافق، فراهم کردن مکانیسم تسویه مبادلات تجاری به منظور گسترش تجارت دو جانبه میان ایران و پاکستان است.

این مکانیسم برای پرداخت پول تجارتی که از طریق اعتبارنامه انجام می‌شود و مطابق با قوانین و مقررات بین المللی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در مرحله بعدی، هر دو بانک مرکزی، بانک‌های کشورهای خود را دعوت خواهند کرد به عنوان بانک‌های مجاز برای انجام مبادلات تجاری تحت این توافق عمل کنند.

بانک مرکزی پاکستان ابراز امیدواری کرد توافق اخیر به تحکیم روابط تجاری میان دو کشور همسایه کمک کند.

با گشایش اقتصاد ایران پس از لغو تحریم‌های بین‌المللی، وزارت بازرگانی پاکستان سرگرم بررسی راه‌هایی برای افزایش تجارت دو جانبه به پنج میلیارد دلار در پنج سال آینده است. اگر چه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران لغو شده‌اند، اما بانک‌های پاکستانی برای انجام مبادلات با بانک‌های ایرانی مردد هستند. فقدان کانالهای بانکی، بزرگترین مانع برای افزایش تجارت ایران و پاکستان است. آمریکا تحریم‌های علیه ایران را لغو نکرده و اتحادیه اروپا برخی از شرایط را تسهیل کرده است.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

1  +  9  =