ماجرای نامه مدیرعامل بانک سپه به ظریف

مدیرعامل بانک سپه با ارسال نامه‌ای به ظریف مهمترین دستاوردهای این بانک را در پسابرجام تشریح کرد.

مدیرعامل بانک سپه با ارسال نامه‌ای به وزیر امور خارجه ضمن تبریک دومین سال خروج این بانک از تحریم ها و قدردانی از تلاشهای صورت گرفته توسط مسئولین عالی رتبه کشور در این خصوص، مهمترین دستاوردهای این بانک را در دوره دو ساله پسابرجام تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از ایسنا، محمدکاظم چقازردی در نامه خود خطاب به محمد جواد ظریف آورده است: بانک سپه به عنوان طلیعه دار تاریخ بانکداری ایران به واسطه نقش آفرینی مؤثر در اقتصاد کشورمان پیش از آغاز تحریم ها در ابتدای سال ۱۳۸۶ مورد تحریم سازمان ملل قرار گرفت و مجبور به توقف فعالیت های بین المللی خود به مدت ۹ سال شد که اثرات و تبعات این توقف بر کلیه بخش های بانک محسوس بود و مسایل و مشکلاتی را در پی داشت. با لغو تحریم های بانک سپه، دریچه گسترده بانکداری بین المللی به روی این بانک گشوده و زمینه شکوفایی و بالندگی هر چه بیشتر بانک فراهم شد.

در این نامه آمده است: بانک سپه به استناد آمارهای بانک مرکزی در انجام عملیات ارزی شامل اعتبارات اسنادی، بروات اسنادی و حواله های ارزی از لحاظ مبلغ و تعداد در سیستم بانکی کشور رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.

رئیس هیأت مدیره بانک سپه به رشد ۸۱ درصدی منابع این بانک در دوره پسابرجام اشاره کرد و نوشت: سپرده های بانک سپه از مبلغ ۴۴۵ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال در آذر ماه سال ۱۳۹۴ به ۸۰۷ هزار و ۳۸ میلیارد ریال در پایان آذر ماه سالجاری رسید که موجب افزایش سهم بازار نخستین بانک ایرانی در بازار پولی کشور شد.

افزایش ۷.۴ برابری سرمایه پایه بانک

دربخش دیگری از این نامه آمده است: سرمایه پایه بانک سپه با رشد ۷.۴ برابری در دوره پسابرجام از ۱۱ هزار و ۱۸۱ میلیارد ریال به ۸۲ هزار و ۴۳۸ میلیارد ریال رسیده و ما شاهد افزایش نسبت کفایت سرمایه بانک از ۲.۱۲ درصد به ۱۰.۴۷ درصد هستیم. وضعیت مانده حساب جاری بانک سپه نزد بانک مرکزی از منفی ۳۸ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال (اضافه برداشت) به مثبت ۹۹۷۸ میلیارد ریال در دوره پسابرجام تغییر کرد و این بانک در موقعیت متداوم وام دهی در بازار بین بانکی قرار گرفت و بانک سپه برای کمک به اهداف دولت و بانک مرکزی مبنی برکاهش نرخ سود ، منابع مازاد خود را در بازار بین بانکی با حداقل نرخ در اختیار دیگر بانک ها قرار داد.

ایجاد روابط کارگزاری با ۱۱۶ بانک خارجی

در این نامه همچنین به ایجاد روابط کارگزاری بانک سپه با ۱۱۶ بانک خارجی اشاره شده و نوشته شده است: بانک سپه برای کمک به تسریع و تسهیل مراودات مالی فعالان اقتصادی و آحاد مردم با سایر کشورها اقدام به افتتاح یا فعال سازی ۶۰ حساب نزد ۳۲ بانک خارجی کرده است. این بانک طبق مقررات کشورهای میزبان سرمایه شعب خارجی از کشور خود را افزایش داده و همه آنها به سیستم تارگت ۲ متصل شدند و قادر به انجام عملیات متنوع ارزی و ارائه انواع خدمات بانکی به مشتریان هستند.

رئیس هیأت مدیره بانک در این نامه به گشایش اعتبار اسنادی یک میلیارد دلاری طرح پالایش گاز بیدبلند توسط بانک سپه اشاره کرد و نوشت: طرح پالایش گاز بیدبلند به عنوان یکی از پروژه های ملی با ۳ میلیارد دلار حجم سرمایه گذاری با عاملیت بانک سپه در حال اجراست. بانک سپه در سه قرارداد تامین مالی میان مدت (فاینانس) با اگزیم بانک کره جنوبی به مبلغ ۸ میلیارد یورو، اوبر بانک به مبلغ یک میلیارد یورو و دانسکه بانک دانمارک به مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو مشارکت کرده است.

تامین مالی ۳۶ هزار پروژه اقتصادی کوچک و متوسط

چقازردی در نامه خود خطاب به وزیر امور خارجه یادآور شده است: این بانک با تأمین مالی ۳۶ هزار پروژه اقتصادی کوچک و متوسط و واحدهای صنفی به مبلغ ۸۰ هزار میلیارد ریال به افزایش و یا تثبیت تولید بنگاه های اقتصادی در دوره پسابرجام کمک کرده است.

گفتنی است، بانک سپه در سال ۱۳۸۶ بطور هم زمان و در اقدامی بی سابقه از سوی سازمان ملل و شورای امنیت تحریم شد و پس از ۹ سال هم زمان با تصویب و اجرایی شدن برجام در تاریخ ۲۷ دی ماه ۱۳۹۴ از تحریم خارج شد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

10  ×  1  =