جزییات نشست سیف با نمایندگان/ وضعیت روابط بانکی در پسابرجام

رییس کل بانک مرکزی، آخرین وضعیت روابط بین‌الملل بانکی در دوران پسابرجام را در نشست با نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تشریح کرد.

رییس کل بانک مرکزی، آخرین وضعیت روابط بین‌الملل بانکی در دوران پسابرجام را در نشست با نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک به نقل از خانه ملت، ولی الله سیف پس از حضور در نشست کمیسیون اقتصادی با دستور کار تقاضای نمایندگان برای سوال از رییس جمهور گفت: جلسه خوبی امروز در کمیسیون اقتصادی تشکیل شد و زمینه ای ایجاد کرد تا از دید کارشناسی تمامی ابعاد مشکلات و ابهامات تشریح شود و بتوان زمینه‌های بیشتری برای تفاهم بیشتر ایجاد کرد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در بحث قاچاق اقداماتی از ابتدای فعالیت دولت آغاز شده است، افزود: خوشبختانه بسیاری از اقدامات نتایج مثبتی داشته و یکی از جهت‌گیری‌های اصلی دولت این بوده که در جهت حمایت از تولید داخلی و ایجاد آرامش در فضای اقتصادی کشور مقوله قاچاق متوقف شود که شاهد کاهش آن بوده‌ایم البته اقدامات دیگری در حال انجام است.

باید با مانع تراشی ها مقابله کرد

وی در تشریح یکی از محورهای دیگر سوالات نمایندگان تقاضا کننده رییس جمهور مبنی بر اینکه پس از برجام چه مشکلاتی وجود داشته که نظام بانکی نتوانسته ارتباطات بانکی مناسبی با بانکداری بین‌المللی برقرار کند، ادامه داد: در این نشست توضیحات مفصلی درباره اینکه چه عواملی سبب شده که این اقدام انجام نشود، ارائه شد.

سیف با بیان اینکه برجام تمام تحریم‌ها را هدف قرار نداده بود و توانسته تحریم‌های هسته‌ای را بردارد اما تحریم‌های اولیه آمریکا سر جای خود باقی مانده، یادآور شد: نظاماتی در دنیا به ویژه طی ۱۲ سال اخیر که نظام بانکی ایران با بانک‌های بین‌المللی ارتباطاتی نداشته ایجاد شده که این نظامات باید در کشور مورد توجه قرار گیرد که استانداردهای کمیته بال در بانکداری، بحث مقررات مربوط به پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم جزو مواردی بوده که زمانی که بانک‌ها می‌خواهند روابط کارگزاری ایجاد کنند به این مباحث توجه جدی می‌کنند و ما نیز باید این موضوعات را حل و فصل کنیم.

وی با بیان اینکه آمریکا دشمنی خود را با ایران ادامه می‌دهد، افزود: کار دشمن دشمنی کردن، مانع تراشی و ایجاد ترس برای کشورها و بنگاه‌های اقتصادی است که می‌خواهند با ایران کار کنند و به هر طریقی که ممکن است تلاش می‌کند که جریمه‌هایی برای آنها در نظر بگیرد.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه بازار آمریکا، بازاری است که حجم معاملات بالایی دارد، ادامه داد: این بازار طرف مذاکره ما را در شرایطی قرار می‌دهد که یا اقتصاد ایران و یا اقتصاد آمریکا را انتخاب کند، لذا اینگونه مانع تراشی‌ها عواقبی دارد که نظام بانکی ما نتوانسته به شکل مورد انتظار روابط بانکی خود را با دنیا تنظیم کند، البته ارتباطات بانکی ما به هیچ وجه با شرایط قبل از برجام قابل مقایسه نیست.

ارتباط فعال بانک‌های ایران با بانک‌های دنیا

وی با تاکید بر اینکه ارتباطات بانکی و روابط کارگزاری بسیار زیادی پس از برجام ایجاد شد، اظهارداشت: بانک‌های ما پس از برجام به صورت بسیار فعال با بانک‌های دنیا فعالیت می‌کنند، ضمن اینکه نباید از ارتقاء شرایط عملیاتی بانکی ارتقاء استحکام بانکی کشور، ارتقاء انضباط‌های مربوط به مبارزه با پولشویی و جلوگیری از جریان سوء در نظام بانکی کشور غفلت کرد که بتواند یک فضای کاملا شفاف در اقتصاد کشور ایجاد کند.

سیف با اشاره یکی از محورهای دیگر سوالات نمایندگان تقاضا کننده رییس جمهور درباره کار و بیکاری بود، افزود: رییس مرکز آمار در این باره توضیحات خوبی ارائه کرد که خلاصه آن این است که روند افزایش اشتغال در کشور روند مطلوبی است و در ۹ ماهه نخست سال ۹۶ حدود ۸۰۰ هزار شغل ایجاد شده؛ البته آمارهایی از قبیل جمعیت فعال و غیرفعال ارائه شد که بخشی از ابهامات نمایندگان توضیح داده شد.

تشکیل جلسه با کمیسیون اقتصادی برای بررسی بازار ارز

وی با اشاره به آخرین محور سوال نمایندگان از رییس جمهور ادامه داد: این سوال مربوط به نوسانات بازار ارز و نرخ ارز در بازار بود که با این بسته جدیدی که بانک مرکزی اعلام کرده اقدامات خوبی در حال انجام است، البته تعدادی از نمایندگان ابهاماتی درباره این بسته داشتند که تحلیل‌هایی در اینباره مطرح شد.

رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: نمایندگان در این نشست عنوان کردند که بانک مرکزی می‌توانست از پیشنهادات کارشناسی اعضای متخصص کمیسیون اقتصادی در بحث نوسانات ارز استفاده کند که بنده نیز از این پیشنهاد استقبال کردم و مقرر شد در آینده جلساتی تشکیل شود تا از نقطه نظرات تخصصی نمایندگان مجلس استفاده کنیم چرا که مجلس و دولت ارتباطات تنگاتنگی داشته و دارند و انسجام بین دولت و مجلس می‌تواند آثار مثبت و نتایج مفیدی داشته باشد.

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

90  −    =  81