تعامل رگولاتور و فین‌تک‌ها، اتفاق خوب سال ۹۶

تغییر رویکرد بانک مرکزی و شاپرک نسبت به فین‌تک ها، ابلاغ مستندات پرداخت سازان و پرداخت یاران از اتفاقات خوب سال ۹۶ است.

تغییر رویکرد بانک مرکزی و شاپرک نسبت به فین تک ها، ابلاغ مستندات پرداخت سازان و پرداخت یاران از اتفاقات خوب سال ۹۶ است که فعالان این حوزه در پنلی نظرات خود درباره این حوزه را به اشتراک گذاشتند.
به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، رویداد سال فیناپ پنجشنبه ۱۷ اسفندماه با حمایت بانک پاسارگاد، شرکت کارت اعتباری ایران کیش و شرکت تسکا در دانشگاه خاتم برگزار و در پنلی با حضور مدیران و کارشناسان سیستم بانکی و فین تک مهم ترین اتفاقات این حوزه در سال ۱۳۹۶ و چالش های کنونی آن مورد بررسی قرار گرفت.

برهمین اساس مهدی طوبایی، در این پنل، مهم ترین اتفاق سال ۱۳۹۶ را تغییر نحوه تعامل بین رگولاتور و فین تک عنوان کرد و اظهار داشت: این اتفاق خوب مرهون کمک بچه های فین تک و اعتماد آنها به رگولاتوری بود که سبب شد اعتماد دوطرفه ای شکل بگیرد و تغییر رویکردی ایجاد و نتیجه آن انتشار سند چارچوب بانک مرکزی در حوزه فناوری های مالی بود.

وی ادامه داد: مهم ترین قسمت این مستند که تغییر رویکرد بانک مرکزی را نشان می دهد تعیین چارچوب به جای مجوز دهی و چارچوبی مشخص شده که فعالان این حوزه در صورت تمایل در این قالب فعالیت خود را آغاز کنند.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت شاپرک افزود: این گام اول ما برای تعامل با فین تک ها بود که بتوانیم با تعاریف مشترکی که ایجاد کردیم به مرور زمان در یک فضای تعاملی مستند و چارچوب را اصلاح و تکمیل کنیم که تاکنون این اتفاق هم افتاده و ما یک سری نکاتی که در حوزه تضاد منافع PSP و پرداخت یاران مطرح شد را پاسخ داده و رسیدگی کردیم.

همچنین مهرداد حداد، رئیس اداره انفورماتیک بانک پاسارگاد نیز در این پنل در خصوص تعامل بانک ها و فین تک ها، گفت: بانک ها درحال حاضر در نقطه ای قرار دارند که نیازمند همکاری با فین تک ها هستند تا به کمک آنها بیایند اما اکنون بیش از ۵۰ درصد فین تک ها در حوزه پرداخت  کار می کنند، درحالی که بانک ها به موارد دیگری مثل فین تک های حوزه رگ تک، تسهیلات یا حوزه های بیمه و مهم تر از آن به مگاترندهای دنیا مثل هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و بلاکچین نیاز دارند که تخصص آن اکنون در بانک های ما وجود ندارد.

از سویی دیگر مهدی عبادی، مدیر واحد پرداخت شرکت تسکا نیز در رویداد فیناپ چالش بانک ها را عدم نیاز به فین تک ها و کمبود دانش عنوان کرد و گفت: فین تک یعنی کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی؛ این فناوری در بانک های ما وجود ندارد و بانک های ما مصرف کننده سطح پایین فناوری هستند و این باعث می شود زیرساخت ها در اکثر بانک ها وجود نداشته باشد و بدون زیرساخت نیز فین تک نمی تواند کار کند.

منبع: ایبنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

48  ⁄    =  6