ورود فین‌تک‌ها به تدوین الزامات فنی و امنیتی

اقداماتی که شاپرک برای امنیت،سهولت و سرعت تراکنش ها انجام می دهد،مستقیم یا غیرمستقیم به توسعه فین تک ها می انجامد.

رییس هیات مدیره شاپرک با اشاره به تدوین الزامات فنی و امنیتی برای فین تک ها، گفت: همه اقداماتی که شاپرک برای امنیت،سهولت و سرعت تراکنش ها انجام می دهد،مستقیم یا غیرمستقیم به توسعه فین تک ها می انجامد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، ورود بازیگران جدید به حوزه پرداخت با ظهور شرکت های استارتاپی و فین تکی کلید خورده و بسیاری از این شرکت ها در حال حاضر در حال فعالیت در این حوزه هستند از اینرو، رویکرد و تعامل نهادهای نظارتی و حاکمیتی در برخورد با این گروه از کسب  و کارها نقش مهمی در توسعه روند فعالیت آنها دارد، به  دلیل اهمیت این موضوع با علیرضا عیدی مراد؛ رییس هیات مدیره شاپرک به گفتگو نشسته ایم.

دیدگاه شما در مورد رابطه نهادهای حاکمیتی مانند شاپرک با فین تک ها چیست؟
پیش از پاسخ به این سوال به  نظر می رسد باید ابتدا طبقه بندی متداولی را که در حوزه فین تک ها وجود دارد در نظر بگیریم. در غالب مقالات و محافل تخصصی، فین تک ها را به چهار دسته اصلی بانکی، بیمه ای، بورسی و پرداختی تقسیم می کنند. البته بدیهی است که به  دلیل ماهیت فعالیت های استارتاپی، بسیاری از فین تک ها را نمی توان به  طور کامل در درون یکی از این دسته ها قرارداد و بعضا یک فین تک در چند حوزه از حوزه های مطرح شده می گنجد. ذکر این مقدمه از این بعد ضروری به نظر رسید که با توجه به ماموریت ذاتی شرکت شاپرک که در چارچوب نظام پرداخت الکترونیک کشور ازسوی بانک مرکزی مشخص شده، گستره اقدامات شاپرک در این زمینه محدود به فین تک های فعال در حوزه پرداخت الکترونیک خواهد بود.

همانطور که می دانید شرکت شاپرک به  عنوان بازوی نظارتی و توسعه ای بانک مرکزی در حوزه پرداخت الکترونیک، از بدو تاسیس همواره بازار نوآوری های مالی را زیر نظر داشته و با ارتقای شاخص های امنیتی و بهبود شرایط کسب و کار در حوزه پرداخت های الکترونیک، توجه به نوآوری، خلاقیت و توسعه کسب و کارهای این حوزه با جدیت بیشتری در دستور کار شرکت قرار گرفته است. رویکرد نهادهای حاکمیتی از جمله شاپرک به  مقوله تعامل با استارتاپ های فین تک در سه حوزه اساسی قابلِ  تبیین است. این سه حوزه عبارت ساماندهی، توسعه و حمایت است.

معمولا وقتی سخن از ساماندهی به میان می آید، اعمال کنترل های نظارتی سختگیرانه به ذهن فعالان حوزه کسب  و کار متبادر می شود؛ آیا منظور شما از ساماندهی فین تک های پرداخت الکترونیک ناظر به همین معناست؟
خیر اینطور نیست. اعمال نظارت جزو وظایف ذاتی شرکت هایی مانند شاپرک است، اما سابقه و کارنامه شاپرک نشان می دهد که اعمال این نظارت ها همواره در چارچوب استانداردهای بین المللی و با در نظر گرفتن شرایط خاص کسب و کار در کشور بوده است. به  عنوان مثال در سال های گذشته شرکت های تجمیع کننده تراکنش های اینترنتی که با عنوان درگاه های واسط هم شناخته می شدند، رشد زیادی پیدا کردند. با در نظر گرفتن ریسک ناشی از تجمیع وجوه توسط این دسته از کسب  و کارها، ارائه طرحی با محوریت ساماندهی درگاه های واسط از سوی بانک مرکزی در دستور کار شاپرک قرار گرفت. شاید می شد راهکارهای فراوانی برای از بین  بردن کامل ریسک ناشی از فعالیت اینگونه کسب و کارها ارائه کرد، اما بدنه کارشناسی شاپرک زمان زیادی را صرف مطالعه مدل های مشابه بین المللی و نحوه ساماندهی به این کسب  و کارها در سایر کشورهای جهان کرد تا علاوه بر حصول اطمینان از کارائی طرح ارائه شده در مدیریت ریسک فعالیت این کسب  و کارها، کمترین میزان اختلال در کسب  و کار ایشان یا فضای رقابت در بازار پرداخت الکترونیک ایجاد شود.

همچنین جلسات متعددی با خود بازیگران این عرصه و با محوریت بانک مرکزی تشکیل شد و سعی شد از نظرات خود دوستان فعال در این عرصه برای بهبود و ارتقای کیفیت طرح نهایی استفاده شود. اینگونه بود که مستند «الزامات، ضوابط و فرایند اجرایی فعالیت پرداخت یاران و پذیرندگان پشتیبانی شده در نظام پرداخت کشور» در اوایل پاییز امسال توسط بانک مرکزی و با مشارکت شرکت شاپرک، به شبکه بانکی و پرداخت کشور ابلاغ شد. البته مورد پرداخت  یاران صرفا نمونه ای است برای درک رویکرد شاپرک در زمینه ساماندهی به فین تک های حوزه پرداخت الکترونیک؛ یعنی وقتی از ساماندهی سخن می گوییم، منظور مجموعه ای از مطالعات، بررسی ها، تعاملات و همکاری ها میان قانون گذار (بانک مرکزی و شاپرک) و بازیگران و فعالان حوزه کسب  و کار، به  منظور یافتن بهترین راهکار ممکن است.

شما در ابتدای سخنانتان به توسعه فین تک ها هم اشاره کردید؛ ممکن است نمونه هایی از کمک نهادهای حاکمیتی مثل شاپرک به توسعه فعالیت فین تک ها ارائه کنید؟
از دید من مهم ترین وظیفه نهادهای حاکمیتی در راستای کمک به توسعه فعالیت فین تک ها، فراهم کردن زیرساخت است. البته منظور من از زیرساخت فقط زیرساخت های فنی نیست؛ در کنار زیرساخت های فنی، زیرساخت های امنیتی و قانونی هم از اهمیت فوق العاده ای برای توسعه کسب و کار فین تک ها برخوردارند. همانطور که می دانید شاپرک به عنوان شرکتی حاکمیتی، وظیفه فراهم کردن زیرساخت های قانونی، امنیتی و فنی انجام پرداخت های الکترونیک در کشور را برعهده دارد. بنابراین همه اقداماتی که شاپرک در جهت ارتقای امنیت، سهولت و سرعت انجام تراکنش ها انجام می دهد، به  طور مستقیم یا غیرمستقیم منجر به توسعه فین تک ها خواهد شد. اما ما قرار نیست به همین مقدار بسنده کنیم، چرا که نیاز نوآوران حوزه پرداخت الکترونیک به زیرساخت های قانونی، فنی و امنیتی فراتر از نیازهای پایه ای برای ایجاد و ارسال تراکنش ها است.

به  عنوان مثال بسیاری از فین تک های حوزه پرداخت الکترونیک نیازمند استفاده از سامانه های توکنیزیشن هستند تا از قرار گرفتن در دامنه استانداردهای امنیتی مانند PCI-DSS رها شوند. همچنین ارسال برخی اقلام اطلاعاتی (علاوه بر اقلامی که در تراکنش های معمول شبکه پرداخت تبادل می شوند) موردِنیاز برخی از فین تک هاست. در حوزه الزامات و مقررات هم دستورالعمل های موجود شبکه پرداخت همه نیازمندی ها و جوانب کسب  و کار فین تک ها را پوشش نمی دهد. شاپرک تلاش کرده و خواهد کرد تا در همه حوزه های فوق تغییراتی که موردِ نیاز است را به عمل آورد تا روند توسعه ای این کسب و کارهای جدید با مخاطره روبرو نشود.

به  طور مشخص چه نوع حمایت هایی تاکنون توسط شاپرک از فین تک های صورت پذیرفته است؟ آیا این حمایت ها مقطعی و فصلی است یا به  عنوان یک راهبرد برای شاپرک مطرح است؟
پیش از پاسخ به سؤال شما باید به این نکته اشاره کنم که منظور شاپرک از حمایت از فین تک ها، حمایت مالی نیست. بررسی ها و مطالعات میدانی شاپرک نشان می دهد که فین تک ها بیش از حمایت مالی، به حمایت معنوی سازمان هایی مانند شاپرک نیاز دارند. بازخوردی که پس از صحبت با شرکت های فین تکی دریافت کردیم این بود که شاپرک به  دلیل جایگاه خاص خود در نظام پرداخت کشور، می تواند از طریق ایجاد موقعیت برای نمایش توانمندی های فین تک های حوزه پرداخت، نقش بی بدیلی در حمایت از آنها ایفا کند.

ارتباط مستمر و مؤثر با فین تک ها به تصویب هیات مدیره شاپرک رسیده است. در واقع پس از تصویب این موضوع در هیات مدیره شرکت، دفتر ارتباط با فین تک ها را ایجاد کردیم و بنا داریم به  واسطه این دفتر به طرق مختلف ارتباط شاپرک با افراد خلاق در حوزه پرداخت الکترونیک را حفظ کنیم. به  عنوان نمونه می خواهیم خود فین تک ها را در فرایند تدوین الزامات فنی، امنیتی و کسب  و کاری این حوزه وارد کنیم تا علاوه بر استفاده از دانش و تجربه این دوستان در این زمینه، از این موضوع که آنچه به عنوان الزام به بازار کسب و کار ابلاغ می شود در عمل قابل پیاده سازی است، اطمینان حاصل کنیم. البته همانطور که حتما مطلع هستید، این روشی است که در همه نظام های رگولاتوری پیشرفته در دنیا انجام می شود، یعنی خود فعالان بازار کسب و کار در فرایند تدوین الزامات مشارکت فعال دارند.

چقدر به آینده فین تک های پرداخت الکترونیک در ایران خوش بین هستید؟
بسیار خوش بین هستم. با قطعیت می توانم بگویم که جوانانی که در این حوزه در حال حاضر در کشور فعالیت می کنند در زمره بهترین ها و با استعدادترین جوانان هم نسل خود هستند. راهکارها و محصولات خلاقانه ای که بسیاری از آنها همین حالا در سطح کشور مشتریان فراوانی دارند، بهترین دلیل برای این خوش بینی است. برخی از همین تیم های فین تکی در رویدادهای مطرح بین المللی در کشورهای مختلف به موفقیت های مهمی دست یافته اند و همین نشان می دهد از این حیث نه تنها فاصله زیادی با کشورهای توسعه یافته نداریم، بلکه توان رقابت با ایشان را هم داریم.

 

 

منبع: ایبنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  +  12  =  13