بورس‌های آسیایی سبزپوش شدند

در معاملات روز چهارشنبه، بورس های آسیایی به کمک روند صعودی بورس وال استریت سبزپوش شدند اما نگرانی ها از اقدامات دولت جدید ایتالیا به قوت خود باقی است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، شاخص " ام اس سی آی" بورس های منطقه آسیا-اقیانوسیه به جز ژاپن، ۰.۵ درصد افزایش یافت و در ژاپن نیز شاخص " نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو رشد مشابهی را تجربه کرد. هم چنین به کمک عملکرد بهتر از حد انتظار شرکت های استرالیایی در سه ماهه نخست سال، شاخص بورس سیدنی استرالیا ۰.۴ درصد بالاتر رفت.

در بورس نیویورک، شاخص " نزدک کامپوزیت"به رهبری نمادهای تکنولوژی و بهبود چشم انداز اقتصادی آمریکا رکورد جدیدی از خود به ثبت رساند اما شاخص " اس اند پی" به دلیل کاهش در نمادهای مالی که منجر به کاهش سودآوری بانک ها شد وارد محدوده قرمز شد.

پس از آن که جوزپه کنته- نخست وزیر ایتالیا- وعده اتخاذ سیاست های اقتصادی را داد که احتمالا بیش از پیش به بدهی سنگین این کشور خواهند افزود، بازده اوراق  قرضه در آمریکا کاهش یافت. از سوی دیگر نگرانی ها از بدهی این کشور باعث شد بازده اوراق قرضه دولت ایتالیا پس از کاهش روز دوشنبه، مجددا روند صعودی هفته گذشته خود را از سر گیرد.

یوشینوری شیگمی- استراتژیست بازارهای جهانی بانک " جی پی مورگان"-  گفت: اوضاع سیاسی در ایتالیا نا مطمئن باقی خواهد ماند و با توجه به تاثیر احتمالی این اوضاع بر سیاست گذاری های بانک مرکزی اروپا، نوسانات بازار احتمالا شدید باقی خواهند ماند.

با این حال پس از آن که کنته اعلام کرد دولت این کشور برنامه ای برای ترک منطقه یورو ندارد، ارزش یورو در برابر سایر همتایان خود افزایش یافت و هر یورو با ۰.۲ درصد افزایش به ۱.۱۷۲۵ دلار رسید. پیشتر با مطرح شدن احتمال خروج ایتالیا از منطقه یورو، ارزش این ارز در برابر دلار تا سطح ۱.۱۵۱۰ دلار دلار نیز رسید که پایین ترین سطح ۱۰ ماه اخیر محسوب می شد.

در تحول دیگر موثر بر بازارهای جهانی، لری کودلو- مشاور اقتصادی ترامپ- اعلام کرد احتمال دارد رئیس جمهور آمریکا به دنبال موافقت های دوجانبه تجاری با کانادا و مکزیک به جای پیمان تجارت آزاد " نفتا" برود.

شاخص دلار در برابر سبدی از ارزهای مهم جهانی بدون تغییر و در سطح ۹۳.۸۱ واحد باقی ماند. هر دلار با ۱۰۹.۸۵۰ ین معامله شد. هم چنین با اعلام رشد مثبت اقتصادی استرالیا در فصل نخست سال، ارزش دلار استرالیا به بیش از سه چهارم دلار آمریکا رسید و سطح ۰.۷۶۶۵ دلار را به ثبت رساند. هم چنین بازده اوراق قرضه ۱۰ ساله وزارت خزانه داری امریکا به ۲.۹۲۶۹ درصد رسید.  

در بازار کالا نیز هر بشکه نفت خام برنت برای تحویل در معاملات آتی با ۲۶ سنت افزایش به ۷۵.۶۳ دلار رسید. آمریکا از عربستان و سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت خام خواسته است تولیدات خود را افزایش دهند.

 

منبع: ایسنا 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  8  =  32