هکر‌ها در صدد حمله به ماهواره‌های ارتباطی

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، اخیرا برخی ماهواره‌های فضایی مورد هدف هکرها قرار گرفته‌اند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، بر اساس گزارش های منتشر شده، اخیرا ماهواره های فضایی مورد هدف هکرهایی قرار گرفته اند. طبق گفته Symantec، یک گروه ناشناخته تلاش کرده است تا طی یک حمله جاسوسی سایبری، به اپراتورهای ارتباطی ماهواره ای نفوذ کند.

هکرها در این حمله به سیستم ماهواره دست پیدا کرده بودند و توانایی آسیب رسانی به آنرا داشته اند، اما در این حمله هدف آنها جمع آوری اطلاعات بوده است و در آینده امکان نفوذ دوباره وجود دارد.

گروه Symantec در گزارشی اعلام کرد که این گروه هک که Thrip نام گرفته است، در گذشته یک شرکت ارائه دهنده تصویربرداری جغرافیایی، یک پیمانکار دفاعی و سه اپراتور مخابراتی مستقر در آسیای جنوب شرقی را نیز مورد هدف قرار داده است. گروه Thrip از سال ۲۰۱۳ فعال بوده است.

Symantec در ماه ژانویه زمانی که نرم افزار امنیتی این شرکت یک هشدار در یک اپراتور بزرگ مخابراتی در آسیای جنوب شرقی دریافت کرد، متوجه این حملات شد. برای جلوگیری از شناسایی، Thrip از ترکیبی از نرم افزارهای مخرب و ابزارهای مشروع سیستم مایکروسافت مانند PowerShell برای سرقت رمز عبور و اطلاعات حساس از رایانه های هدف استفاده کرده است.
در موج اخیر حملات، Thrip بر روی جمع آوری داده ها از شرکت های مستقر در ایالات متحده و آسیای جنوب شرقی متمرکز شد. Symantec هشدار داد که انگیزه این گروه جاسوسی است، اما با توجه به علاقه این گروه در به خطر انداختن سیستم های عملیاتی، ممکن است موضع تهاجمی تر را نیز اتخاذ کند.

این حملات اولین حملاتی نیستند که ماهواره های فضایی را مورد هدف قرار داده باشند. در سال ۲۰۱۱ دو ماهواره نیز تحت تاثیر قرار گرفتند و در سال ۲۰۱۴ شبکه ماهواره یک سازمان هواشناسی نیز مورد حمله قرار گرفت.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

46  ⁄  23  =