پلتفرم آگِر چیست و چه جایگاهی در فناوری زنجیره بلوک دارد؟

آگِر بازاری توزیع‌شده و قابل‌دسترسی همگانی است که باهدف ارائه ابزاری برای استفاده از خرد جمعی بر بستر اتریوم طراحی‌شده و با مدد فناوری زنجیره بلوک ساخته‌شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، آگِر که در طراحی رابط کاربری آن از جاوا اسکریپت نیز کمک گرفته‌شده به کاربران امکان می‌دهد با استفاده از فن قراردادهای هوشمند که توسط اتریوم پشتیبانی می‌شود شکل جدیدی از استفاده از خرد جمعی و پیشگویی را تجربه کنند. توسعه نرم‌افزار آگِر از سال ۲۰۱۴ آغاز شد و کمی بعدتر نسخه آلفا در سال ۲۰۱۵ در اختیار کاربران قرار گرفت. کمک‌های مالی جمعی آوری شده در طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ امکان توسعه بیشتر و بهتر آگِر را برای سازندگان محصول فراهم کرد و باعث شد تا این شرکت اعلام کند جدیدترین نسخه آگِر را در سال ۲۰۱۷ و با امکانات بیشتر در اختیار کاربران می‌گذارد. از ویژگی‌های اصلی این بازار استفاده از خرد جمعی می‌توان به مواردی مثل عدم وجود سرورهای مرکزی، امکان ساخت بازار برای هر کاربر، هزینه‌های کمتر، عدم فسادپذیری و پرداخت‌های امن اشاره کرد که در زیر به‌تفصیل به آن‌ها پرداخته می‌شود.

عدم وجود سرورهای مرکزی

یکی از مشکلاتی که همیشه باعث نگرانی استفاده کنندگان از خرد جمعی بوده این است که تمام اطلاعات و داده‌های آن‌ها بر روی سرورهای مرکزی ذخیره می‌شود. این مسئله تا به امروز در همه سایت‌ها یا شبکه‌های استفاده از خرد جمعی وجود داشته و نه‌تنها امکان تخلف در اعلام نتایج را افزایش داده بلکه مشکلات ناگهانی سرور که گاهی اوقات به‌کل، سرورها را از مدار خارج می‌کنند باعث شده کاربران به این نظام‌ها اعتماد چندانی نداشته باشند. طراحان آگِر بااطلاع از همین عدم اعتماد، نظامی را طراحی کرده‌اند که با استفاده از امکانات اتریوم و زنجیره بلوک امکان ذخیره‌سازی غیرمتمرکز داده‌ها در نقاط متعدد شبکه را فراهم می‌کند.

امکان ساخت بازار برای هر کاربر

مزیت دیگری که در خیلی از نظام‌های سنتی استفاده از خرد جمعی تعریف‌نشده و اساساً قابل‌اجرا نیست قابلیت ایجاد رویدادی برای استفاده از خرد جمعی یا برای هر کاربر است. قبل از آگِر فقط همان موسسه یا سازمان برگزارکننده رویداد می‌توانست آن را ایجاد کند و بعد به اطلاع سایرین برساند اما به لطف ابتکار سازندگان آگِر اکنون شما و دوستانتان نیز می‌توانید رویدادهای خودتان را در قالب یک بازار برای همه ایجاد کنید. برای ایجاد هر بازار استفاده از خرد جمعی البته هزینه اندکی باید پرداخت کنید که در عوض نیمی از تمام ارزهای ردوبدل شده بین کاربران در طول مدت استفاده از خرد جمعی را دریافت خواهید کرد.

هزینه‌های کمتر

برگزاری رویدادها یا ساختن بازارهای استفاده از خرد جمعی بدون هزینه نیستند به همین جهت بسیاری از مدیران مراکز این‌چنینی علاوه بر دریافت هزینه‌های جدا برای هر رویداد، هزینه‌ای نسبتاً گزاف نیز به ازای مخارج ثابت خود از شما طلب می‌کنند. این در حالی است که در آگِر هزینه‌ها توسط خود کاربران تعیین می‌شود و در قیاس با کانون‌های سنتی استفاده از خرد جمعی این هزینه بسیار کمتر است.

عدم وجود سرورهای مرکزی، امکان ساخت بازار برای هر کاربر، هزینه‌های کمتر، عدم فسادپذیری و پرداخت‌های امن در آگِر بر بستر زنجیره بلوک

عدم فسادپذیری

برخلاف نظام‌های تمرکزگرای سنتی و حتی فعلی استفاده از خرد جمعی که در آن‌یک نفر به‌عنوان حَکَم، قاضی یا ریش‌سفید مسئول تأیید نتایج نهایی یک رویداد است، در آگِر سازوکاری اتخاذشده که هزاران گزارشگر بر پایه‌یک سیستم اجماع و واحد ارزی REP که مختص آگِر است به ارائه گزارش از نتیجه نهایی یک رویداد می‌پردازند. بنابراین انتظار فساد و تقلب از نظام‌هایی که بر بستر زنجیره بلوک و اتریوم قرار ندارند، انتظار بی‌جایی نیست درحالی‌که در آگِر امکان دستکاری یا تقلب در نتایج نزدیک به صفر است. در آگِر از هر گزارشگر خواسته می‌شود که هر دو ماه یک‌بار گزارش خود را درباره نتایج رویدادهایی که از گروه های مختلف مردم پرسیده شده اعلام کنند و در عوض آن‌ها نیمی از مبادلات مالی بین کاربران را به‌علاوه مقدار REP که خودشان از قبل داشته‌اند را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

پرداخت‌های امن

تمام موجودی سیستم در قراردادهای هوشمند ذخیره می‌شوند که باعث جلوگیری از بروز تبانی و ایجاد پرداخت‌های امن و سریع به طرفین می‌شود. برداشت و واریز پول نیز به لطف فناوری زنجیره بلوک کاملاً خودکار و عاری از هرگونه دخالت انسانی هستند که موجب می‌شود با خیال راحت تمام تمرکز صرف استفاده از خرد جمعی شود.

از کجا باید شروع کنم؟

فلسفه‌ای که باعث پایه‌گذاری آگِر شده «خرد جمعی» نام دارد و مفهومش این است که آگِر سؤالی را از تعداد مشخصی از افراد بپرسید، میانگین تمام این پاسخ‌ها نسبت به پاسخ تک‌تک افراد به پاسخ صحیح نزدیک‌تر است. بر همین مبنا شما می‌توانید از خرد جمعی استفاده کنید تا حدس‌های بهتری درباره رویدادهای آینده داشته باشید. آگِر شما توسعه‌دهنده و برنامه‌نویس نباشید باید از نسخه تحت وب آگِر که اتفاقاً رابط کاربری خیلی دوستانه‌ای هم دارد استفاده کنید. بعد از انجام ثبت‌نام در سایت در صفحه اصلی می‌توانید بازارهای ایجادشده را در قالب دسته‌بندی موضوعی مشاهده کنید و البته این امکان هم به شما داده‌شده است که بتوانید بر اساس معیارهایی مثل قدیمی‌ترین، جدیدترین، حجم بازار و … نیز بازارهای استفاده از خرد جمعی را مرتب کنید. آگِر خودتان بخواهید رویدادی را به معرض استفاده از خرد جمعی بگذارید باید خودتان هزینه اولیه‌ای را پرداخت کنید. به ازای پرداخت این هزینه اندک می‌توانید درصدی از مبالغی که میان طرفین بازار ردوبدل می‌شود را در اختیار بگیرید. در مرحله بعدی بازار ایجادشده شما در دسترس همه قرار می‌گیرد تا به‌آسانی بتوانند نسبت به نتیجه نهایی موردنظرشان سهام بخرند. ارزش همین سهام است که نشان می‌دهد کدام نتیجه محتمل‌تر از بقیه است. نکته شایان‌ذکر درباره بازارهای استفاده از خرد جمعی آگِر این است که شبیه به هر بازار دیگری در اینجا هم قیمت سهام متغیر است و ممکن است در طول زمان کاهش یا افزایش پیدا کند درنتیجه شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری بر روی سهام ارزان‌تر آن را گران‌تر بفروشید.

جمع‌بندی

وجود یک پلتفرم دقیق و سالم برای استفاده از خرد جمعی یکی از لوازم اساسی زندگی بشر بوده است. به همین دلیل نظام‌های زیادی با همین هدف طراحی‌شده اما متأسفانه هیچ‌کدام از آن‌ها نتوانسته‌اند ویژگی‌هایی مثل تمرکززدایی، پیشنهاد استفاده از خرد جمعی، هزینه کمتر، شفافیت و اصالت برای استفاده از خرد جمعی را برطرف کنند درحالی‌که سیستم آگِر که بر پایه زنجیره بلوک کار می‌کند موفق شده به این اهداف برسد و درنتیجه توانسته کاربران زیادی را به خود جذب کند.

اگرچه آگِر نیز با چالش‌هایی روبه‌رو بوده است اما سازندگان آن نه‌تنها از مشکلات نهراسیده‌اند بلکه با اتکای به گروه جوان و قوی خود، افقی را برای آینده این نوآوری کاربردی ترسیم می‌کنند که در آن کشاورزان آرژانتینی برای مقابله با مشکلات آب و هوایی، مدیر بازاریابی یک شرکت نرم‌افزاری برای شناخت بهترین نرم‌افزار و حتی پزشکان یک بیمارستان برای تشخیص یک بیماری ناشناخته همگی از آگِر و خرد جمعی استفاده خواهند کرد.

 

منبع: پرداخت برتر

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

47  +    =  54