کاهش ضریب خانه دار شدن مردم با تسهیلات مسکن

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: تجدیدنظر در شرایط اعطای وام اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، هاشمی تختی نژاد بر ضرورت تجدیدنظر در شیوه تسهیلات دهی در بخش مسکن تاکید کرد و افزود: نوسان شدید قیمتی در حوزه اوراق مسکن و همچنین نرخ سود بالای آن انگیزه کافی برای متقاضیان ایجاد نمی کند.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش سهم تسهیلات بانکی در قیمت مسکن، گفت: در چند ماه اخیر تسهیلات مسکن رقمی در حدود ۵۰ درصد قیمت مسکن در کلانشهرها را در بر می گرفت اما اکنون به کمتر از ۲۵ درصد رسیده است.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تعدیل نرخ مسکن به همراه افزایش رقم تسهیلات می تواند به خانه دار شدن مردم کمک کند، تصریح کرد: در حال حاضر تسهیلات مسکن در کلانشهرها به ویژه تهران کارایی چندانی ندارد.

وی با اشاره به بررسی وضعیت بازار مسکن در کمیسیون عمران مجلس، افزود: در جلساتی با حضور وزیر راه و شهرسازی، رئیس کل بانک مرکزی و مدیرعامل بانک مسکن بر ضرورت ارایه بسته ای با هدف ساماندهی بازار و همچنین تسهیل شرایط خانه دار شدن اقشار متوسط و ضعیف جامعه تاکید شد. این نماینده مردم در مجلس دهم، با انتقاد از تعلل وزارت راه و شهرسازی در ساماندهی وضعیت بازار مسکن، گفت: در حال حاضر تامین مسکن برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه ممکن نبوده و تسهیلات نیز کارایی چندانی برای بهبود وضعیت بازار ندارد.

هاشمی تختی نژاد همچنین با اشاره به شرایط اعطای وام اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، تصریح کرد: نوسان شدید قیمتی در حوزه اوراق مسکن و همچنین نرخ سود بالای آن انگیزه کافی برای متقاضیان ایجاد نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه ارایه تسهیلات ارزان در کنار عملیاتی شدن طرح مسکن اجتماعی دو راهکار برای تنظیم قیمت ها در حوزه بازار مسکن است، گفت: افزایش سرمایه بانک ها یکی از راهکارهایی است که می تواند به ساماندهی بازار به واسطه ارایه تسهیلات ارزان کمک کند. این نماینده مردم در مجلس هم، ادامه داد: در شرایط فعلی رکود تورمی در بازار مسکن حاکم شده ازاین رو دولت باید توان مردم برای خرید خانه را افزایش داده و از سوی دیگر بازار را از حباب نرخ ها تهی کند زیرا ادامه این رویه مسکن را برای بیش از ۴ سال در رکود می برد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در حال حاضر رقم اقساط تسهیلات مسکن نیز مورد پذیرش اقشار متوسط و ضعیف جامعه نیست از این رو لازم است دولت در این زمینه نیز اقدامات مقتضی را انجام دهد.

 

منبع: ایبنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

7  ×  1  =