راز محبوبیت ارز دیجیتال دش در ونزوئلا

ارز دیجیتال دش (Dash) با استقبال گسترده صاحبان کسب‌وکار در ونزوئلا روبرو شده است.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، همچنین آمار دانلود کیف پول این ارز دیجیتال نیز در این کشور روندی صعودی دارد. این در حالی است که تورم در این کشور همچنان به شکلی افسارگسیخته به پیش می‌رود.  همچنین بسیاری از مردم این کشور برای حفظ ارزش پول خود به خرید ارزهای دیجیتال روی آورده‌اند.

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تورم در این کشور آمریکای لاتین امسال به یک میلیون درصد خواهد رسید. دولتمردان این کشور از برنامه‌هایی برای کاهش این روند خبر می‌دهند که یکی از آنها جایگزینی ارز دیجیتال دولتی «پترو» به جای بولیوار (پول ملی ونزوئلا) است.

با این حال، یک ارز دیجیتال فاقد پشتوانه دولتی به شدت در این کشور طرفداران بیشتری می‌یابد. این ارز دیجیتال، چیزی جز «دش» نیست.

دش : ارز دیجیتال غیرمتمرکز ولی سازمان‌مند

رایان تیلور (Ryan Taylor) مدیر دش کُر گروپ (Dash Core Group) است که مدیریت عرضه دش را بر عهده دارد. او به خبرنگار نشریه بیزینس اینسایدر می‌گوید: «هر ماه شاهد ده‌ها هزار دانلود کیف پول دش در ونزوئلا هستیم. اوایل سال جاری میلادی، ونزوئلا به دومین بازار دش تبدیل شد و از چین و روسیه نیز پیشی گرفت. این در حالی است که چین و روسیه سهم بسیار بزرگی در بازار ارزهای دیجیتال دارند.»
 

بی‌بی‌سی چند روز پیش در گزارش اعلام کرد که اقتصاد ونزوئلا فلج شده است. مسئولان این کشور، برداشت پول از بانک‌ها را محدود کرده‌اند و ابهامات زیادی درباره کارایی برنامه جدید دولت وجود دارد. ونزوئلا قصد دارد ارز دیجیتال وتکی به پشتوانه نفتی خود را جایگزین پول بی‌رمق خود یعنی بولیوار کند.

دش یک ارز دیجیتال متن باز است که از سال ۲۰۱۴ عرضه شد. کارمزد تراکنش‌ با دش بسیار اندک بوده و تراکنش‌هایش نیز تقریبا آنی است. دش اکنون چهاردهمین ارز دیجیتال دنیا از نظر حجم بازار است. حجم بازار دش حدود یک میلیارد دلار است.

دش کُر گروپ به یک شبکه پرداخت تعلق دارد. این شبکه وظیفه مدیریت شبکه را بر عهده دارد و هزینه آن نیز توسط کارمزد ماینینگ تامین می‌شود.

آقای تیلور می‌گوید همزمان با افزایش دانلود کیف پول دش، بر تعداد صاحبان کسب‌وکار که از دش استقبال می‌کنند هم افزوده شده است. او می‌گوید: «به دست آوردن ۵۰ تا ۱۰۰ پذیرنده نخست دش کار دشواری بود. اما از ابتدای جولای، تعداد آنها به ۴۰۰ رسید و اکنون به ۸۰۰ رسیده است. هر ماه حدود ۲۰۰ کاربر جدید ثبت نام می‌کنند.»
آقای تیلور می‌گوید برندهای معروفی نظیر سابوی (Subway) و نیز کالوین کلین (Calvin Klein) هم در ونزوئلا به پذیرندگان دش پیوسته‌اند. او در ادامه اظهار می‌دارد: «در ونزوئلا حتی اگر پذیرنده کارت اعتباری هم باشم، وقتی پول به حسابم واریز می‌شود دیگر ارزش چند روز پیش را ندارد. این مشکلی است که ارزهای دیجیتال قادر به حل آن هستند. ثبات نسبی دش نیز سبب می‌شود گزینه بهتری نسبت به پول رسمی باشد.»

ظاهرا پس از طرح مادورو برای جایگزینی پترو به جای بولیوار، استقبال از دش افزایش یافته است. تیلور می‌گوید:‌ «از هفته گذشته تاکنون ۹۴ پذیرنده جدید به دش پیوستند. این در حالی است که تا چند ماه پیش هر هفته فقط ۵۰ پذیرنده جدید داشتیم. در طی بحران اقتصادی، نرخ ثبت نام برای پذیرش دش افزایش یافته و فکر می‌کنم این روند همچنان ادامه یابد.»

چرا ارز دیجیتال دش ؟

ارز دیجیتال دش مزایای منحصر به فردی دارد که آن را جایگزین خوبی برای پول نقد و یا کارت بانکی می‌سازد. کارمزد تراکنش در دش بسیار ناچیز است. زمان تایید تراکنش نیز بسیار سریع و در حد چند ثانیه است. این در حالی است که سایر ارزهای دیجیتال زمان پردازش بسیار بالایی دارند.

اما شاید اصلی‌ترین دلیل موفقیت دش در ونزوئلا این باشد که دش کُر گروپ از پروژه‌های مختلف حمایت مالی می‌کنند.

بسیاری از ارزهای دیجیتال کاملا غیرمتمرکز هستند و هیچ شرکت یا سازمان مرکزی برای مدیریت آن وجود ندارد. اما دش با آنها متفاوت است. دش کُر گروپ وظیفه نظارت بر شبکه و نیز ارایه کمک‌های مالی را بر عهده دارد.

با تایید تراکنش‌های صورت گرفته در شبکه، دش جدید تولید می‌شود. بیشتر این دش‌های تولید شده به افرادی که رایانه خود را در اختیار شبکه قرار داده‌اند می‌رسد. اما حدود ۱۰ درصد از آن در خزانه دش می‌ماند. این مبلغ برای حمایت از پروژه‌هایی که به گسترش استفاده از دش می‌انجامد تعلق می‌گیرد.

تیلور درباره روند استقبال از دش می‌گوید: «خیلی‌ها به ما پیشنهاد می‌دهند برنامه‌های آموزشی یا کارگاه طراحی و اجرا کنیم و یا دفتری راه‌اندازی کنیم تا کاربران را برای ایجاد کیف پول دش راهنمایی کنند.»

محبوبیت ارز دیجیتال دش در ونزوئلا

دش کُر گروپ تاکنون حدود یک میلیون دلار در ونزوئلا سرمایه‌گذاری کرده است که این هزینه صرف اموری نظیر بیلبورد تا نماینده فروش شده است.
ارز دیجیتال دش برای سایر کشورهای دارای تورم بالا

آقای تیلور می‌گوید دش در کشورهای دیگری که وضعیتی شبیه ونزوئلا دارند نیز با استقبال روبرو شده است. او می‌؛وید: «ونزوئلا منحصر‌به‌فرد است. این کشور تنها کشور در جهان است که دچار ابرتورم شده است. اما کشورهای دیگری نیز هستند که تورم بالایی دارند. ترکیه، اوکراین و آرژانتین از جمله کشورهایی هستند که تورمی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد دارند. به نظرم باید مردم این کشورها را به تجربه‌ای متفاوت دعوت کرد.»

او این گونه نتیجه‌گیری می‌کند: «ما تلاش‌مان را می‌کنیم تا پیش از حضور در کشورهای دیگر، در ونزوئلا به موفقیت دست یابیم.»

 

منبع: ارزنگار

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

72  ⁄  24  =