نگرانی بانک مرکزی آمریکا از وقوع رکود در این کشور

فدرال رزرو سان فرانسیسکو اعلام کرد: کاهش شکاف بین هزینه‌های استقراض کوتاه مدت و بلندمدت می‌تواند نشانه‌ای از احتمال وقوع رکود در اقتصاد آمریکا باشد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، نتایج تحقیق روی بازدهی اوراق قرضه وزارت خزانه‌داری آمریکا با سررسید بیش از سه ماه تا 10 سال نشان می‌دهد که در ماه‌های اخیر اختلاف بین بهره اوراق در کوتاه مدت و بلندمدت کمتر شده است. بسیاری از مقامات بانک مرکزی آمریکا یکی از دلایل معکوس شدن روند نرخ بهره را ناشی از افزایش نرخ بهره می‌دانند.

میشل باوئر و توماس مرتنز – مشاوران بانک مرکزی آمریکا – در یادداشتی نوشتند: با توجه به اهمیت و قدرت بالای پیش‌بینی بازدهی اوراق در بحث رکود، شواهد حاکی از آن است که ریسک وقوع رکود دراقتصاد رو به افزایش است.

نرخ بازدهی اوراق قرضه 10 ساله وزارت خزانه‌داری در حال حاضر تنها 0.75 درصد بیشتر از بازدهی اوراق سه ماهه است. انتظار می‌رود فدرال رزرو تا پایان امسال دستکم یک مرتبه دیگر نرخ بهره را افزایش دهد.

محققان دیگری در داخل و خارج از بانک مرکزی از توجه بیشتر به اوراق قرضه سخن گفته‌اند. پیش‌تر شعبه ناحیه واشنگتن فدرال رزرو گفته بود تفاوت اندک در بازدهی اوراق مایه نگرانی است.

 

منبع: ایسنا 

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  ×  2  =  12