معاملات صنعت طلا کاملا شفاف است

رییس اتحادیه طلا و جواهر:

رییس اتحادیه طلا و جواهر گفت: معاملات طلا و سکه به دلیل خاص بودن و سرمایه‌ای بودن این کالاها با وسواس بیشتری انجام می‌شود و کاملا شفاف است، بنابراین طلافروشان از منظم‌ترین کسبه در بحث مالیاتی هستند.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، آیت محمدولی در خصوص اخباری که درباره فرار مالیاتی طلافروشان مطرح می‌شود، اظهار داشت: صنعت طلا و جواهر از شفاف‌ترین صنوف در زمینه مالیات است، هر چند هر صنفی ممکن است متخلفانی داشته باشد و صنعت طلا هم 100 درصد بدون اشکال نیست، اما فرار مالیاتی این صنعت کذب است.

وی افزود: به دلیل خاص بودن این صنف و اینکه طلا سرمایه محاسبه می‌شود، مردم برای حفظ سرمایه‌شان فاکتور درخواست می‌کنند و در هر معامله‌ای فاکتور، وزن و قیمت مشخص وجود دارد که به همین دلیل شفاف بیشتری نسبت به سایر صنوف دارد.

محمدولی ادامه داد: به دلیل نوسانات موجود در این بازار مجموعه صنعت طلا و جواهر هر سال نسبت به سال گذشته ضعیف‌تر شده اما افزایش مالیات داشته که با این وجود کسبه این صنف این فشارها را تحمل کرده و مالیات بر درآمد و ارزش افزوده را به اندازه توان پرداخت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه موضوع اصلاح مالیات بر ارزش افزوده طلا چند سالی است که مطرح می‌شود، بیان داشت: در بحث مالیات بر ارزش افزوده در چند سال گذشته این موضوع را بررسی کرده و با نمایندگان مجلس بارها نشست‌هایی را برگزار کردیم.

رییس اتحادیه طلا و جواهر افزود: در نهایت اوایل سال 97 به این جمع‌بندی رسیدیم که ارزش افزوده از اصل طلا برداشته شود و 9 درصد ارزش افزوده براساس اجرت گرفته شود. محمدولی تصریح کرد: زمینه های لازم فراهم شده و حتی سازمان مالیاتی به صورت شفاهی پذیرفته که این اتفاق بیفتد همه چیز مهیا است تا این پیشنهاد به صحن علنی مجلس رود اما تا زمانی که در صحن مصوب نشود قابل اجرا نیست.

وی خاطرنشان کرد: زمانی که بحث مالیات بر ارزش افزوده مطرح شده بود مجلس، سازمان مالیاتی و حتی فعالان این صنف نمی‌دانستند که این ایرادات وجود خواهد داشت اما امروز همه متوجه اشکالات شده‌اند و امیدواریم بزودی این مشکل حل شود.

 

منبع: ایبنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

  −  1  =  3