اردوغان آمریکا را به تلاش برای ترور اقتصادی ترکیه متهم کرد

رئیس جمهور ترکیه بار دیگر تاکید کرد آمریکا در پشت جنگ اقتصادی به راه انداخته شده علیه کشورش قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، اردوغان که در جمع اعضای حزب حاکم سخنرانی می‌کرد خواهان تقویت نقش لیر در مبادلات پولی با دیگر کشورها شد. وی افزود: با حمله‌ای مواجهیم که اقتصاد ترکیه را هدف گرفته است و سقوط ارزش لیر تلاش دشمن برای ترور اقتصادی ترکیه است.

دولت ترکیه در حال تلاش برای ثبات بخشی به لیر است که از ابتدای امسال تاکنون حدود ۴۰ درصد ارزش خود در برابر دلار را از دست داده است. اردوغان از مردم کشورش خواسته تا پس اندازهای خود را به لیر تبدیل کنند و به واحد پول ملی خود اعتماد کنند. بانک مرکزی ترکیه نیز اقدامات گسترده‌ای برای تقویت ارزش لیر انجام داده است که تازه‌ترین آن‌ها افزایش نرخ بهره بود.

اردوغان با این حال بار دیگر از افزایش نرخ بهره انتقاد کرد و در بخش دیگری از سخنان خود گفت که صبرش در برابر افزایش نرخ بهره حدی دارد. او بارها و بارها نرخ بهره را مادر مشکلات اقتصادی ترکیه معرفی کرده و خواهان کاهش آن است.

روابط بین ترکیه و آمریکا از زمان کودتای نافرجام ترکیه در سال ۲۰۱۶ دچار تنش شد و پس از آن با دستگیری یک کشیش آمریکایی در ترکیه به اتهام جاسوسی و تحریم دو وزیر ترک توسط آمریکا به اوج خود رسید. اندرو برونسن- کشیش آمریکایی بازداشت شده به ۳۵ سال حبس محکوم شده است. او برای مدت دو دهه در ترکیه ساکن بوده، اما تابعیت آمریکایی دارد.

 

منبع: ایسنا

لینک کوتاهلینک کپی شد!
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

6  ×  1  =